3 Over de grens zijn normen voor zendmaststraling strenger 9 Kritiek op rechter en regering neemt ook buiten de opstandige regio toe Rechter Pablo Llarena van het Hooggerechtshof in Madrid heeft een buitenhuis in het idyllische Ca talaanse bergdorp Das. Afgelopen weekeinde schilderden leden van een radicale Catalaanse jeugdbewe ging leuzen op de straat voor dat huis: 'Llarena fascist', 'Catalonië zal jullie hel zijn' en 'Vrijheid politieke gevangenen'. Terwijl de Spaanse premier Ma- riano Rajoy op de achtergrond rus tig toekijkt, is Llarena al maanden de gebeten hond voor de Catalaanse separatisten. Twee politieke leiders die al een halfjaar gevangen zitten, weigert hij vrij te laten en vijf ande ren stuurde hij vrijdag opnieuw de cel in, om de rechtszaak af te wach ten nu hij ze officieel wegens rebel lie en enkele andere delicten heeft aangeklaagd. Hij gelooft hun be lofte niet dat zij, eenmaal in vrij heid, niet alsnog de onafhankelijk heid van Catalonië uitroepen. Prooi Puigdemont, in oktober vorig jaar naar Brussel gevlucht, was afgelo pen zondag zijn grootste prooi, kort nadat Llarena een nieuw interna tionaal opsporingsbevel had uitge vaardigd. Leden van de Spaanse in lichtingendiensten volgden Puig demont vanuit Helsinki, via Zwe den en Denemarken naar Duits land. Pas daar zorgden ze ervoor dat hij gearresteerd werd, omdat Lla rena vermoedt dat de Duitsers makkelijker meewerken aan een uitlevering dan de Zweden, Denen of de Belgen. Met zijn reis over land weerlegde Puigdemont de woorden van zijn advocaat, die aanvankelijk stelde dat de oud-premier zich 'bij justitie in Helsinki zal melden'. Puigde mont wilde echter naar België, om dat de rechters daar hem niet op grond van de Spaanse aanklacht, re bellie, willen uitleveren. In Duits land komt het delict 'landsverraad' het dichtst in de buurt bij die Spaanse 'rebellie' en de grote vraag is of de Duitse rechter dat vol doende vindt voor uitlevering. Toegejuicht De arrestatie van Puigdemont werd door veel media en politici uit voor namelijk Madrid toegejuicht, maar er zijn ook buiten Catalonië steeds meer geluiden te horen dat Spanje Een corrupte regering, zonder enige wil de dialoog aantegaan wel erg ver gaat in zijn gevecht te gen de separatis ten. Waar cor rupte politici en ondernemers die miljoenen hebben gefrau deerd hun proces in vrijheid mogen af wachten, verdwijnen de Catalaanse politici achter tralies. Uitgever en schrijver Enrique Murillo, die benadrukt geen Cata laan of separatist te zijn, beschuldigt de Spaanse regering op Facebook al leen maar te vervolgen: „Een cor rupte regering, zonder enige wil de dialoog aan te gaan en directe erfge naam van de Franco-tijd, en die geen politieke oplossing heeft om dat haar enige politiek bestaat uit bestraffen wat ze niet leuk vindt." Een andere schrijver, Suso de Toro uit het noordwestelijke Gali- cië, constateerde in de stad Vallado- lid de 'haat' van de bevolking jegens de Catalaanse politici, toen het nieuws van de arrestatie in een zaal vol mensen met applaus werd be groet. „Dat komt omdat die haat door de Spaanse media en macht hebbers is gezaaid, haat jegens po litici die twee miljoen stemmen van hun kiezers hebben kregen", refereerde hij in een artikel in eldia- rio.es aan de laatste verkiezingen. Kritische noot Popzanger Miguel Rios zei in een interview dat 'niemand wegens zijn ideeën in de gevangenis zou moeten belanden'. Wel had hij een kritische noot over de Catalaanse leiders die 'hun wil aan de meer derheid willen opleggen'. Het grootste probleem sinds het ongeldige onafhankelijkheidsrefe rendum van 1 oktober is dat geen van beide partijen van wijken wil weten. Elke actie van rechter Lla rena roept in Catalonië weer een re actie op, en omgekeerd. Het Catalaanse parlement wil nu alsnog proberen om Puigdemont tot premier te kiezen, nu de twee alternatieve kandidaten ook al ge vangenzitten. Op straat was het zondagavond onrustig, maar de op roep aan de verontwaardigde Cata lanen blijft om geen geweld te ge bruiken. Verwarring De verwarring is steeds groter. Of, zoals schrijfster Almudena Grandes gisteren in de krant El Pais stelde: „Ik begrijp de vasthoudendheid van de separatisten niet, die hun waardigheid verwarren met zelf moord." Maar aan de andere kant: „Ik vraag me af of rechter Llarena zich bewust is van de gevolgen die zijn manier van het toepassen van de wet op korte maar ook heel lange termijn zal hebben." In veel Europese landen gelden nu al strengere normen voor de stra ling van zendmasten dan in Ne derland. Hoewel ernstige schade lijke effecten van elektromagneti sche velden nog altijd niet zijn be wezen, maken wetenschappers en burgers zich wél zorgen. Uit een vergelijkend onderzoek door het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) in januari dit jaar blijkt dat Nederland tot een kleine groep landen in Europa behoort waar nog geen landelijk vastgestelde li mieten gelden voor straling van telefoonzendmasten. De meeste Europese landen houden zich aan een Europese richtlijn uit 1999, maar in bijvoorbeeld Belgisch Vlaanderen is de overheid veel strenger: in de buurt van scholen en verzorgingshuizen mag de stra lingskracht van een telefoonzend mast slechts 7 procent van de EU- norm zijn. Verschillen Ook in landen als Italië, Luxem burg, Polen en Kroatië zijn de nor men aanzienlijk strenger dan in Nederland. De verschillen zijn groot, omdat wetenschappelijk onderzoek nog niet onomstotelijk heeft vastgesteld dat straling van zendmasten ongevaarlijk is voor de volksgezondheid. Zo laat de GGD in Amsterdam weten dat 'we niet zo veel weten over de langetermijngezondheids- effecten (zoals kanker) van het wonen in een elektromagnetisch veld rond antennes voor mobiele telefonie'. Dat komt doordat de an tennes er pas relatief kort staan. „De sterkte van deze velden is in het algemeen zo laag dat gezond heidsproblemen niet worden ver wacht", aldus de GGD. Sommige mensen zijn ervan overtuigd dat hun gezondheidsproblemen wel worden veroorzaakt door deze an tennes. Zij meldden bij de GGD zeer uiteenlopende gezondheids klachten zoals hoofdpijn, ver moeidheid en concentratieverlies. Nederland telt op dit moment ruim 45.000 antennes voor mo biele telefonie (GSM, UMTS en 4G). Dat aantal stijgt de komende jaren enorm als het nieuwe 5G- netwerk wordt uitgerold. „5G kan werken op een hogere frequentie", Wildgroei antennes 30 4G 5CT (2001) (2009) (±2020) zegt een woordvoerder van het ministerie van Economische Za ken. „Dat betekent meer capaci teit, maar het bereik van een an tenne is minder. Daardoor zullen er veel meer kleine zenders nodig zijn, die overal in het straatbeeld zullen verschijnen." Risico's 5G Het ministerie van Economische Zaken overweegt om straling van zendmasten landelijk aan banden te leggen. Eind vorig jaar waar schuwden 180 wetenschappers uit 36 landen voor de mogelijke ri sico's van het 5G-netwerk. De we tenschappers stellen dat uit som mige onderzoeken blijkt dat er een verband is tussen straling en her sentumoren, Alzheimer en on vruchtbaarheid bij mannen. dinsdag 27 maart 2018 GO Spanje en Catalonië zijn weer op het oorlogspad De arrestatie van Puigdemont in Duitsland heeft de verhouding tussen Spanje en Catalonië weer op scherp gezet. De Span jaarden maken de gevluchte oud-premier verwijten, maar hebben ook steeds meer twijfels over de politieke rol van het Hooggerechtshof. Edwin Winkels Barcelona POLITICS! Catalanen gin gen na de arres tatie van Puigde mont uit protest massaal de straat op, zoals hier in Barcelona. Foto inzet: Puig demont wordt in het Duitse Schuby door de snelwegpolitie weggevoerd. FOTO'S AFP/EPA -Enrique Murilloaam (schrijver) Peter Winterman Den Haag Er staan per 1 februari 45.096 antenne-installaties in ons land. Een toename van 122 antenne installaties in januari 2018. Verschillende toepassingen: 384 Kbps 100 Mbps 10 Gbps door kleiner bereik veel vaak op vaak in/op zenders masten gebouwen nodig

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 9