8 CHINEES EXAMENVAK Zo'n 170 leerlingen van vijftien middelbare scholen blokken deze weken op het vak Chinees. Voor het eerst mogen alle vwo'ers examen doen in de taal. Havisten hebben ook interesse, maar zij mogen (nog) niet. Scholieren mochten tot nu toe alleen officieel examen doen in het vak Chinees als ze op een school zaten die daarmee experimenteerde. Hoe wel het ministerie van Onderwijs al in 2013 besloot dat de taal een exa menvak mocht worden, duurde het tot dit schooljaar dat het werd vrijge geven voor alle vwo'ers. Ze mogen Frans of Duits als vreemde taal laten vallen. Op vijftien middelbare scholen in het hele land doet de eerste lichting van zo'n 170 leerlingen nu examen Chinees. „We verwachten dat dat aantal snel groeit de komende jaren. Scholen hebben de tijd nodig om het als nieuw vak te introduceren", ver klaart Jessica Paardekooper, die voor Nuffic het netwerk beheert van mid delbare scholen die Chinees aanbie den. Nuffic ondersteunt internatio nale samenwerking en uitwisseling in het onderwijs. Omdat het Chinees als schoolexa men wordt afgenomen, zitten de scholieren deze weken hard te blok ken. Ze ronden het vak nog voor het centraal eindexamen in mei af. Net als voor andere talen moeten ze le zen, luisteren, schrijven en spreken. En dat is best pittig, stelt docent Ju- dith Zoetelief van het Montfort Col lege in Rotterdam. „Leerlingen moe ten voor dit vak echt hun best doen. De Chinese taal en cultuur moet ze interesseren. Ik heb er al heel wat zien afhaken." Havisten Hoewel het een unicum is dat nu 170 leerlingen het Chinees op hun eind- lij st mogen bijschrijven, is er ook een maar. Middelbare scholen willen het vak graag aan havisten aanbie den, maar zij mogen geen examen Chinees doen. Het vak is er alleen op vwo-niveau. Tot nu toe konden lera ren een ontheffing voor scholieren aanvragen, maar dat gaat niet langer. Zoetelief: „Dat is zonde, want havis ten kunnen prima Chinees volgen." Vooralsnog blijft het een wens. Havisten kunnen het vak nu alleen via particulier onderwijs volgen en dan staatsexamen doen. TALENKNOBBEL 'Ik ben wel tevreden, ik ben de beste van de klas' 'Ik wilde per se Chinees doen, het was een onderbuikgevoel' WERKEN 'Leuk dat je bij dit vak op uitwisseling naar China mocht' Brein bankroof opgepakt Onderzoek naar Facebook 'Peter Madsen houdt van sm' INHALEN p dinsdag 27 maart 2018 'Ik heb er al heel wat zien afhaken' Ellen van Gaaien Rotterdam Marysia Doczu- minska, 18 jaar, 6vwo: Van oorsprong is ze Poolse, ze spreekt vloeiend Neder lands, Engels, Frans en een beetje Chi nees. Ja, de 18-ja- rige Marysia Doczu- minska heeft een talenknobbel. Want haar examen Chi nees gaat tot nu toe heel goed. De leer ling van het Mont fort College staat een 8 gemiddeld. „Maar eigenlijk gaat het dit schooljaar juist iets minder goed. Ik had op een 9 gemiddeld ge hoopt", vertelt ze. Het kan nog. Mary sia moet nog een mondeling examen afleggen en het on derdeel Chinese cultuur. „Ik ga mijn best doen. Maar ik ben wel tevreden hoor. Ik ben de beste van de klas," zegt ze glimla chend. Voor Mary sia is Chinees een extra vak. „Ik vind talen gewoon leuk en ik haal goede cij fers. Alleen het on derdeel luisteren vind ik best lastig. Ze praten zo snel." Arjun Bhagwansing, 16 jaar, 5havo: Als één van de laatste havisten mag Arjun Bhagwansing nog wél examen doen in het Chinees. Hij heeft een ontheffing gekregen. En daar is deze leerling maar wat blij mee. „Talen behoren tot mijn kwaliteiten. Dat wil ik wel op mijn cijferlijst kunnen laten zien", zegt hij. Het is niet voor niets dat de scholier zich in de tweede klas in het zweet werkte om het vak te mogen vol gen. Arjun wisselde van school en had de brugklas van het Montfort College ge mist. Hij moest ruim een jaar Chinees inha len. En dat is gelukt. „Ik voelde me aange trokken tot het Chi nees en wilde het vak per se doen. Dat was een onderbuikgevoel", legt hij uit. Nu het einde in zicht is, moet de scholier echter wel de teugels aantrekken. Arjun: „Ik sta een vol doende, maar vind het moeilijk om te stam pen. Dus luisteren en spreekvaardigheid zijn goed gegaan, nu de rest nog." Hugo Jak, 18 jaar, 6vwo: Stiekem in het Chinees roddelen waar hij bij staat, kunnen de bazen van Hugo Jak niet. De scholier werkt bij een Chinees restau rant. Het komt goed uit dat hij een woordje spreekt. „Af en toe roep ik daar een woord, maar het is las tig om hele gesprek ken te voeren in het Chinees", vertelt de leerling. Op het Mont fort College heeft hij geleerd zich te redden in veelvoorkomende si tuaties. Zo kan Hugo de weg vragen, be grijpt hij een menu kaart en lukt het hem een basisgesprekje te voeren. „Ik vond het leuk dat je bij dit vak op uitwisseling naar China mocht. Het on bekende trok me. En het komt misschien later nog van pas als ik ga werken", vermoedt de scholier. Hugo wil maritieme techniek studeren, een sector waarin veel zaken wordt gedaan met China. ALICANTE De man die ver moedelijk achter een reeks digitale bankroven zat, is opgepakt in het Spaanse Alicante. De bende van de man viel banken in meer dan 40 landen aan met schadelijke software. Ze konden onder meer een pinautomaat opdracht geven geld 'uit te spugen'. De schade zou meer dan een miljard euro bedragen. De verdachte is een Oe kraïner. Onder de getroffen landen zijn België, Spanje, Groot-Brittannië en Rus land. Nederland bleef voor zover bekend buiten schot. book WASHINGTON De Ameri kaanse Federal Trade Commission (FTC) heeft een onderzoek aangekon digd naar Facebook. Vorige week gingen daar al ge ruchten over rond, maar de officiële aankondiging gaf Facebook toch een nieuwe opdoffer op de beurs in New York. De toezichthou der wil weten of het bedrijf privacyrichtlijnen heeft ge schonden. Aanleiding voor het onderzoek is het schandaal rond data-on derzoeker Cambridge Ana- lytica. De FTC kan een boete van duizenden dol lars per dag opleggen. KOPENHAGEN In het pro ces tegen Peter Madsen, de vermoedelijke moorde naar van de Zweedse jour naliste Kim Wall, hebben voormalige sekspartners van de excentrieke uitvin der een boekje openge daan. De maïtresses ver haalden over zijn voorliefde voor bondage en sadoma sochisme en diens optre den in zeker twee porno films. In aanloop naar de rechtszaak kwam een psy chiater al tot de conclusie dat de Deense uitvinder 'seksueel afwijkend gedrag vertoont'. Madsen zou vol gens de psychiater verder een 'ernstig gebrek aan empathie' hebben en 'nar cistische en psychopati- sche' trekken vertonen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 8