Turkse krant: 'Nederlandse spion ontmaskerd' 7 Studie: groente, fruit en vis halveert risico Voor dit jaar steeg de premie van CZ met 3 procent tot 116,25 euro per maand. Uitgaande van een verdubbeling in 2019 naar 6 pro cent, zoals de verzekeraar aan geeft, zal de maandpremie dan af gerond 123,25 euro zijn. Dat is een toename van 7 euro per maand of 84 euro per jaar. „Dat is nog een optimistische berekening", aldus een woord voerder van CZ. Hij verwacht een nog hogere stijging, maar kan nog niet specificeren met hoeveel. „Dat hangt ook af van de richtpre- mie waarmee de minister voor Volksgezondheid komt." Dat richtsnoer verschijnt op Prinsjes dag. Volgens het jaarverslag is de ex plosieve premiestijging noodza kelijk vanwege de inhaalslag die verzekeraars moeten maken om bij een kostendekkende premie in de buurt te komen. Net als voorgaande jaren biedt CZ in 2018 zorgverzekeringen on der de kostprijs aan. Voor de pre mie van dit jaar reserveerde de verzekeraar 259 miljoen euro uit de reserves. „Het einde is echter in zicht omdat de reserves afne men", aldus CZ. Achmea hintte vorige week al op hogere zorgpremies op de korte termijn. Nu zetten zorgver zekeraars hun reserves in om de premies te drukken, maar 'het einde van de premiesubsidie is nabij', zei topman Willem van Duin. De Tweede Kamer reageert ge schrokken op de aangekondigde stijging van CZ. „Een pittige voor spelling, maar ook een ongewen ste ontwikkeling!" meldt PvdA- Kamerlid Sharon Dijksma. Regeringspartij VVD laat we ten: „We willen allemaal toegang tot de beste zorg voor een betaal bare premie. Daarom is het be langrijk dat het kabinet haast maakt met het sluiten van nieuwe akkoorden over een beperking van de stijging van de zorgkos- ten", aldus Kamerlid Aukje de Vries. „Ik vind het merkwaardig dat dit bericht nu al naar buiten komt, terwijl het jaar pas is begonnen en verzekeraars juist verdienen aan ondoorzichtige kloonpolissen", stelt CDA'er Joba van den Berg. De Patiëntenfederatie Nederland wil opheldering van CZ. „We wil len weten waar de verzekeraar deze verhoging op baseert. Naar ons weten heeft CZ nog altijd de hoogste reserves." De belangen- club verdenkt de verzekeraars er van voor te sorteren op onderhan delingen tussen kabinet en zorg verzekeraars. „We sluiten niet uit dat de verzekeraars druk willen uitoefenen op de politiek", zegt woordvoerder Thom Meens. De oogziekte maculadegeneratie, die de komende jaren honderdduizenden Nederlandse ouderen zal treffen, blijkt gemakkelijker te voorkomen dan gedacht. Met gezonde voeding kan het risico op de ziekte bijna worden gehalveerd, ontdekten Rotterdamse onderzoekers. Bij maculadegeneratie krijgen pa tiënten een grijze vlek in het mid den van hun gezichtsveld te zien. Deze vlek is zo storend aanwezig dat de patiënten niet meer kunnen lezen, tv kijken of iemand recht in het gezicht kunnen aankijken. Gezond eten - dagelijks twee ons groenten en twee stuks fruit, en twee keer in de week vis - kan het risico op de oogziekte bijna halveren. Dat blijkt uit een onder zoek van het Erasmus MC onder 4.200 mensen van 55 jaar en ouder. Nu al hebben 500.000 Neder landse ouderen al ouderdomsvlek- jes op hun netvlies, de eerste symptomen van de ziekte. Het gros merkt hier niks van, maar hoe ouder zij worden des te groter is het risico dat de ziekte zich ten volle openbaart. En dat is niet mis: een op de zes - 75.000 - heeft een ernstige vorm van de ziekte die vaak leidt tot slechtziendheid of blindheid. Deze groep zal snel groeien van wege de vergrijzing en het feit dat de bevolking steeds ouder wordt, waarschuwt onderzoeker en oog arts in opleiding Gabriëlle Buiten dijk. Over 20 jaar hebben naar schatting 20 miljoen ouderen in Europa de chronische oogziekte, omgerekend zijn dat zo'n 700.000 Nederlanders. Spinazie Door veel luteïne en zeaxanthine (anti-oxidanten) te eten - dat zit onder meer in spinazie, boeren kool, veldsla en paprika - kunnen mensen het risico op de ziekte tot Maculadegeneratie 42 procent verlagen. „Deze stofjes in het eten houden het netvlies ge zond, waardoor er minder kans is dat de ziekte doorzet en je blind heid zou kunnen voorkomen. Zelfs mensen bij wie de oogziekte in de familie zit, zagen we het risico afne men wanneer zij gezond aten. Je zou dus kunnen zeggen: je kunt het genetisch risico wegeten door ge zonde voeding." Voorlopig lijkt een gezonde le vensstijl de enige remedie. Er is nog geen behandeling op de markt die de oogziekte geneest. Wel be staan er ooginjecties met medicij nen, maar die kunnen de slecht ziendheid slechts enkele jaren ver tragen en zijn niet bestemd voor alle patiënten, bleek uit eerdere studies. Overigens valt het nog niet mee om gezond te eten, weet Buitendijk. Slechts 3,5 procent van de ouderen die deelnamen aan de Rotterdamse studie at genoeg vette vis, fruit en groenten. „Daar valt nog een wereld te winnen." Vlek Ze waarschuwt ouderen voor de gevolgen van de oogziekte. „De ziekte kan je leven enorm beïn vloeden. Overal waar je op wilt fo cussen, zoals een boek of televisie, zit die vervelende grijze vlek in de weg. In het sociale contact is dat ook heel vervelend. Als je iemand wilt aankijken, verdwijnt het hoofd van de ander in die grijze vlek. Veel mensen kijken daarom langs iemand heen, in een poging nog de contouren van het gezicht te zien, maar dat wordt niet door iedereen begrepen." De Nederlander die met de initia len A.Z. wordt aangeduid, zou een Nederlands diplomatiek paspoort hebben. Hij zou militaire inlich tingen hebben verzameld over de operatie van de Tïirkse strijd krachten tegen de Koerdische mi litie YPG in de noordwestelijke provincie Afrin. Volgens de krant en tv-zender A Haber, ook in handen van aanhan gers van de regering, zou de 'spion' op zoek zijn geweest naar relaties tussen de Tiirkse autoriteiten en ex tremisten van de Islamitische Staat om Turkije met propaganda zwart te maken. Hij wordt de 'Afrin-spion van Nederland' genoemd. De Turkse autoriteiten hebben Neder land om opheldering gevraagd. De 'geheim agent' A. Z. zou eer der ook in Afghanistan hebben ge werkt, aldus de Turkse media, en werken voor de Nederlandse Mili taire Inlichtingen en Veiligheids dienst. Volgens informatie die de media van de Turkse geheime dienst lijkt te hebben zou de spion leden van de Syrische oppositie geld hebben gegeven. Hij zou op zoek zijn geweest naar zeer gede tailleerde informatie: het aantal manschappen van de rebellengroep Vrije Syrische Leger dat in de Afrin- operatie samenwerkte met het Turkse leger, over welke soorten wapens ze beschikten, persoonlijke informatie van de piloten, de plaats van productie van munitie, en de locatie van het hoofdkwartier van de Tïirkse drones. De krant Sabah publiceert ook drie foto's van de verdachte. Op een van die beelden is hij goed herken baar. Op andere foto's zit hij met een man te praten en loopt hij uit de aankomsthal van een van de Turkse luchthavens. Volgens niet bevestigde berichten zal hij worden aangeklaagd en worden berecht. De krant Sabah slaat terug naar Nederland over de kritiek in het re cente verleden dat imams die door Turkije worden betaald, in Neder land aanhangers van de Gülen-be- weging zouden bespioneren. 'Ne derland, dat Turkse imams beschul digt van spionageactiviteiten, is op heterdaad betrapt', aldus de krant. 'A.Z. is betrapt door de Turkse in lichtingendiensten en in het ge heim gevolgd. Vastgesteld is dat hij een agent is van de militaire inlich tingendienst.' Sabah weet verder te melden dat hij forse sommen geld betaalde aan zijn informanten. Hij ontmoette zijn spionnen volgens de krant op regelmatige basis. De Nederlander zou wegens zijn diplomatieke paspoort onschend baarheid genieten. MmMi 75.000 mensen dinsdag 27 maart 2018 GO CZ: Premie 2019 stijgt nog harder CZ, een van de vier grote zorg verzekeraars in Nederland, voorspelt dat de zorgpremie volgend jaar minstens dubbel zo hard zal stijgen als in 2018. Dat staat in het gisteren gepu bliceerde jaarverslag. Op jaar basis gaat het minimaal om 84 euro. Edwin van der Aa Natasja de Groot Tilburg Uitgaande van een stijging van 6 procent, wordt de pre mie 84 euro per jaar duurder Gezond eten helpt tegen oogziekte Hanneke van Houwelingen Rotterdam De Turkse geheime dienst heeft een 'Nederlandse spion ontmas kerd'. Dat meldt de regeringsge zinde krant Sabah. Mare Guillet Ankara httwritr Sjndar hatakn No*moa nw Um ;mm Hollanda'nm Afrin casusu HoNanda mn, Afrin operasyonu hakkinda bllgi toplamak ve Türkiye vi DE göreviyie yolladigi askeri casus, Türk Istihbaratina takildi. Gelen son daki casusa sorufturma agldi fRKAM (OBAN GAnddn Hrixritri De Turkse krant Sabah toont foto's als 'bewijs', foto sabah De macula zorgt ervoor dat u kunt lezen, autorijden of iemands gezicht kunt herkennen. Met het overige deel van het netvlies kunt u perifeer zien (beeld aan zijkant). Normaal (Natte) macula- Macula degeneratie Netvlies Twee vormen Droge maculadegeneratie (MD) is een slijtageproces waarbij zich afva in het netvlies opstapelt. Natte MD is slijtage waarbij nieuwe bloedvater in de macula beginnen te groeien. Maculadegeneratie: oogaandoening waarbij het centrale zicht achteruit gaat. Aantallen gevallen t waarvan 25.000 beide ogen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 7