£'l C9 Zorreg datje d'r bij komt Tholen wil boete bij varend ontgassen Je eigen zout, je eigen kussen, fr Automatische piloot 2 Met het paasweekeinde in zicht en de lente in de lucht komen eigenaars van caravans in de benen. Overal in Zeeland worden de mobiele tweede huisjes uit de stalling gehaald en afgesopt. LENTE PASEN Wat weten we van Zeeuwse kreeft Commentaar Defensie is de komende jaren vooral bezig met ach terstallig onderhoud. Het enthousiasme waarmee minister Ank Bijleveld (CDA) haar toekomstplan pre senteert, lijkt ongepast. Het Nederlandse leger kan in het beste geval op het huidige niveau blijven presteren. Bijle veld bezweert dat het gaat om vernieuwen. In werkelijkheid wordt het extra geld voorlopig vooral gebruikt om een hoognodige inhaalslag te maken. Pas over een paar jaar zal defensie grote aankopen doen, opvallend veel voor de marine. Die keuze komt mede voort uit de wensen van de NAVO. Boven aan het lijstje staan nieuwe onderzeeërs, onmiddellijk gevolgd door een hele rij nieuwe schepen. Dat biedt ongetwijfeld veel kansen voor bedrijven als Damen. De scheepsbouwgigant, die ook in Vlissingen actief is, neemt al jaren een aanloop voor de bouw van speciale onderzeeërs die in ondiep water kun nen werken. Damen is altijd zeer voorzichtig met commen taar, maar laat nu wel doorschemeren optimistisch te zijn. Zelfs als de Tweede Kamer uiteindelijk maar een deel van de scheepsbouwplannen van Bijleveld zou steunen, blijft er toch heel wat werk te gunnen. Gezien de sterke kaarten van Damen zal een deel van de opdrachten zeer waar schijnlijk in Vlissingen terechtkomen. Over de keuzes van Bijleveld kun je twisten, maar de vermoedelijke goede uit komst voor de Zeeuwse arbeidsmarkt is mooi meegeno men. Boven aan de wensenlijst van Bijleveld staan mooie opdrachten voor Damen In september besloot de provincie een verbod in te stellen op varend ontgassen, het lozen van vooral benzeenhoudende dampen door binnenvaartschepen. Omdat er nog geen ontgassingsinstallaties in Zee land waren, verleende de provincie er een ontheffing voor tot t juli. Na die periode moet provincie overtreders op de bon slingeren, vindt Tholen. Een verlenging van de ontheffing is niet gewenst, ook al is er nog altijd geen installatie in Zeeland. 'We beseffen dat er zonder ontheffing dient te worden ontgast Tholen vindt ontgassen buiten de provincie 'niet onoverkomelijk' bij installaties buiten Zeeland, maar we denken dat dat niet onoverko melijk zal zijn', schrijven burge meester en wethouders van Tholen in een brief aan de provincie. 'We willen u daarom nadrukkelijk vra gen om na 1 juli geen ontheffing meer te verlenen op het verbod van varend ontgassen'. De provincie heeft overigens al wel uitgesproken overtreders na t juli te gaan beboeten. ALMANAK Druk-druk-druk, was het ge weest die dag. Hectische baan en dito huishouden. Gelukkig heeft die Zierikzeese door de jaren heen wat routine opgebouwd. Bij sommige dingen hoeft ze nau welijks meer na te denken. Zoals bij dat avondritueel. Kruik onder de dekens mikken, kop slaapthee op het nachtkastje ernaast, dan even douchen om vervolgens in een lekker warm bed te kruipen. Kost haar al met al vijf minuten. Tot gisteravond. Toen smeet ze haar thee tussen de dekens en legde haar kruik ernaast. Zo'n automatische piloot is ook niet alles. Kampioenschap schoolzwemmen Knieriem is nu hofleverancier Duurzaamheid onder de loep THOLEN Borreluur viert eerste lustrum Bij caravanstalling Walcheren in Aagtekerke is te merken dat de lente in de lucht hangt én dat de caravan populair is. „Er zijn van morgen heel wat mensen langs ge weest om hun caravan op te ha len", lacht eigenaresse Nelly Si- monse. Yvonne Bruins van cara vanstalling Zeil en Wiel in Seroos- kerke (W) komt benen te kort op het grote terrein, waar in loodsen zo'n 700 caravans gestald staan. Zojuist is er weer een caravan op gehaald: de eigenaar van een mini- camping kwam hem ophalen, ver telt ze. Zeil en Wiel heeft niet al leen een stalling, maar ook een on derhoudswerkplaats, banden- pomp en een speciale caravanwas piek, met ladder om op het dak te komen. „Nou, dat was wel weer nodig", puft Bruins terwijl ze met lange bezem de caravan van een van haar gasten afsopt. Zeil en Wiel bestaat sinds 1977. „Mijn man en ik hebben in 2000 het familie bedrijf overgenomen", vertelt Bruins. In achttien jaar tijd is de populariteit van de caravan alleen maar toegenomen. „Ze worden steeds langer, luxueuzer en com- Thuis ben je altijd bezig. Hier kun je alles loslaten fortabeler. Ze zijn goed geïsoleerd, sommige hebben zelfs vloerver warming. Het gevolg is dat men sen er het hele jaar door gebruik van gaan maken. Vroeger was het met Pasen of in de herfst gewoon te koud." Luxeprobleem: er is zo veel vraag naar stalplekken voor de langere exemplaren, dat Zeil en Wiel een wachtlijst heeft. Twintig MIDDELBURG Wat weten we van de Zeeuwse kreeft? Hoe werkt de visserij, wat zijn kansen en bedrei gingen? Over die vragen gaat het 3 april tijdens de derde expert mee ting, die de Zilte Academie Zeeland samen met Scalda en Foodlab Zee land houdt. De kreeft staat vanaf 1 april op het menu bij Zeeuwse res taurants. Sprekers tijdens de mee ting zijn een kreeftenvisser, een bi oloog en een onderzoeker. Aan het einde is er een kookdemonstratie. De bijeenkomst begint om 14.00 uur bij Scalda, ZEP/Podium 15 in Middelburg. Bericht voor onze adverteerders DE PERSGROEP NEDERLAND dinsdag 27 maart 2018 Slinger overtreders van het ver bod op varend ontgassen na 1 juli écht op de bon. Dat verzoek legt de gemeente Tholen neer bij de provincie Zeeland. De ge meente krijgt 'met enige regel maat' klachten over ontgas- sende schepen op het Schelde- Rijnkanaal. Michiel Bouwman Tholen Tip? redacfie@pzc.nl KAPELLE Zo'n 220 kinderen doen morgen vanaf 13.45 uur om mee aan het jaarlijkse gemeentelijke school- zwemkampioenschap in het zwembad van Ka- pelle. De deelnemers komen van 't Honk, de Moolhoek, de Linge, de Hoeksteen en OBS We- meldinge. De drie beste zwemmers gaan door naar de provinciale wed strijd in Oostburg op 7 april. De beste drie daar van mogen naar het lan delijke kampioenschap. GOES Het bedrijf Knieriem uit Goes mag voortaan het predicaat Hofleverancier voeren. De bijbehorende oorkonde wordt vrijdag door burgemeester Her man Klitsie uitgereikt. Knieriem is producent van onder meer kente kenplaten, kunststof arti kelen en verkeers-, tekst en markeringsborden. Het familiebedrijf bestaat vijf generaties en viert vrijdag 6 april de 175ste verjaardag. KATS Duurzaamheid. Dat is het thema van de eerstvol gende soosavond van de Sociëteit Noord-Beve land, in samenwerking met de coöperatie Ener giek Noord-Beveland. le dereen die dat wil, kan morgenavond terecht in de Zeeuwse Rozentuin in Kats. Vanaf 20.00 uur ko men onderwerpen als energiebesparen, alter natieve verwarming en een gasloos huishouden aan bod. Toegang gratis. De vrijdagmiddagborrel op Tholen (VrijMiBoTho) viert zijn eerste lustrum. Vrijdag 15 juni wordt het evenement voor de vijfde keer gehouden. Het feestje vindt plaats op Scheepswerf Dui- vendijk aan de Contre Escarpe. Bezoekers moeten achttien jaar of ouder zijn en betalen 2 euro toegang. je eigen caravan Ondine van der Vleuten Aagtekerke - Jac Boone, Middelburg l.v.m. Pasen is de sluittijd voor het opgeven van advertenties, voor plaatsing op dinsdag 3 en woensdag 4 april, een dag eerder dan regulier. Kijk voor meer informatie op persgroep.nl of neem contact met ons op via advertising.zeeland@persgroep.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 60