Politie toont foto's leiders Mocro-maffia 'Meldplicht voor hulporganisaties' arnaud ELTRAME 5 Misschien giert er zoveel adrenaline door mijn lijf dat ik hetzelfde zou doen J Mort en héros op de werkvloer. Want wie zou het zelfde doen? Zo'n scenario staat niet beschreven in de handboeken van de politie. En er is ook geen korpschef die dit van zijn mensen vraagt. „Agenten doen een stap naar vo ren, waar anderen een stap terug doen", laat plaatsvervangend korps chef Henk van Essen in een reactie weten. „De eigen veiligheid en de veiligheid van anderen staan daarbij vanzelfsprekend voorop. De situatie zoals in Frankrijk typeert de motiva tie van politiemensen om, ongeacht het gevaar, die stap naar voren te zet ten. Dat laat zich niet omschrijven in een protocol of werkinstructie. Dat verdient groot respect." Wijkagent Mul weet niet wat hij zelf zou doen in zo'n situatie, zegt hij eerlijk. „Ik ben niet voor niets poli- tieman. Heb ook een drijfVeer. En misschien giert er zo veel adrenaline door mijn lijf dat ik hetzelfde zou doen als deze Franse agent. Maar ik heb ook een gezin en misschien denk ik op zo'n moment wel: het is goed." Ceremonie Het is dit dilemma en de dramatische afloop waarom deze zaak zo veel los maakt in Nederland, denkt Mul. Woensdag, als er een nationaal eer betoon in Frankrijk is voor Beltrame, zullen er dan ook hier agenten stil willen staan bij deze gebeurtenis. De korpsleiding laat weten dat die mo gelijkheid er is. Ook gaan op alle hoofdbureaus de vlaggen halfstok en reist er mogelijk een delegatie van de Nederlandse politie af naar Frankrijk voor de ceremonie. De 40-jarige Taghi wordt gezien als de leidende figuur van de zogehe ten Mocro-mafïia, de 45-jarige Raz- zouki zou zijn rech terhand zijn. Er is een beloning uitge loofd van 25.000 euro voor de tip die leidt tot de aanhouding van de twee crimi nelen. Zij staan nu internationaal gesig naleerd. De naam van Taghi zong al lange tijd rond in het cri minele circuit. Daar kwam afgelopen vrijdag een schep bovenop, toen be kend werd dat Nabil B. (30) uit Utrecht door het OM als kroongetuige is bin nengehaald. Hij heeft eind december vorig jaar verklarin gen afgelegd over di verse moorden in het Utrechts-Amster damse criminele mi lieu. Nabil B. zegt dat Taghi de opdrachten gaf voor meerdere li quidaties. Kroonge tuige B. was zelf be trokken bij het voor bereiden van de li quidatie van de Utrechtse crimineel Khalid H., in januari vorig jaar in de Utrechtse wijk Overvecht. Die moordaanslag mislukte: niet Khalid H. maar de 31-jarige Hakim Chengachi werd door het moord- commando 'per ongeluk' dood schoten. De familie van Chengachi, met wie B. goed contact had, kwam er al snel achter dat B. betrokken was bij de aanslag. B. verklaarde dat Redouan Taghi en Said Razzouki hem opdroegen de familie te laten weten dat iemand anders de moordopdracht had gegeven. Zou hij dat niet doen, dan zou B. er zelf aan gaan. Voor B. was deze doodsbedrei ging reden om naar de politie te stappen en te gaan praten. Over welke liquidaties hij nog meer verklaringen heeft afgelegd is niet bekend. Twee mannen die worden verdacht van de vergismoord op Hakim Chenga chi, blijven vastzit ten tot aan de inhou delijke behandeling van hun zaak. Dat heeft de rechtbank bepaald tijdens een inleidende zitting in de extra beveiligde rechtbank op Schip hol. Jerrel Z. en Marci- ano D. werden twee dagen na de moord op Hakim Chen gachi na een wilde achtervolging door de politie aangehou den. Volgens het OM maakte het tweetal deel uit van een moordcommando, dat op weg was het eigenlijke doelwit Khalid H. te liquide ren. De afgelopen vijf jaar vonden in Am sterdam en Utrecht verschillende afrekeningen plaats onder een nieuwe, relatief jonge generatie cri minelen. Sinds een dubbele liqui datie in Amsterdam in 2012 is het geweld volgens het OM verhard. DEN HAAG Hulporganisaties moeten misstanden verplicht melden. Daarvoor pleitte het Centraal Bureau Fondsenwer ving, de toezichthouder voor goede doelen, gisteren tijdens een gesprek met Kamerleden. Hulporganisaties zelf willen vooral hun gedragscode aanscher pen in een poging om misbruik door hulpverleners 'met wortel en tak' uit te roeien. Toch benadrukken zij dat nooit helemaal valt uit te sluiten dat hulpverleners in noodsituaties misbruik maken van kwetsbare mensen. „Het zit in de mensen", zei directeur Pim Kraan van Save the Children in het gesprek met de Tweede Kamer. „Zodra er gele genheid is, zal dit voorkomen." De Kamer sprak met hulporga nisaties Oxfam Novib, Save the Children, Rode Kruis, Artsen zonder Grenzen, Plan Nederland en Cordaid. Ook werden toezicht houders en een deskundige on dervraagd naar aanleiding van seksueel misbruik bij onder an dere de Britse tak van Oxfam op Haïti. De Kamer wil weten wat er moet gebeuren om zulke misstan den te voorkomen, vooral bij orga nisaties die met belastinggeld ge subsidieerd worden. FM ONLINE DAB+ MOBILE "'"^RATTOKi dinsdag 27 maart 2018 GO -Ronald Mul (agent) Twee vermeende opdrachtge vers van liquidaties in Utrecht staan op de Nationale Opspo ringslijst. Het gaat om Redouan Taghi uit Vianen en Said Raz- zouki uit Utrecht. Yelle Tieleman Utrecht Redouan Taghi (boven) en Said Raz- zouki zouden opdracht hebben gegeven tot li quidaties. FOTO POLITIE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 5