Den Haag zet twee Russen land uit Coöperatie Laatste Wil ziet af van verspreiding zelfdodingspoeder 4 dagen Sauerland 4 HELD OPOFFERING De Franse agent die bij de aanslag in Trèbes zijn leven opofferde om een gijzelaar te redden, is ook in ons land een held. DEN HAAG De Nederlandse staat zet twee Russische inlichtingen medewerkers uit, die in ons land werken. Ze krijgen twee weken om Nederland te verlaten, schrijft het kabinet aan de Tweede Kamer. De maatregel is een reactie op de aanslag met zenuwgas op een dub belspion begin deze maand in het Engelse Salisbury. De Russische dubbelagent Sergej Skripal en zijn dochter werden 4 maart bewuste loos op een bankje bij een winkel centrum gevonden na te zijn ver giftigd. Volgens minister Blok (Buiten landse Zaken) is het 'zeer waar schijnlijk dat Rusland verantwoor delijk is' voor de aanslag en is er 'geen geloofwaardige alternatieve verklaring'. Politieke druk De Britten hebben volgens Blok aangegeven dat het 'plausibel' is dat Rusland betrokken is, al ontbreekt nog hard bewijs. „We voeren nu ge zamenlijk de politieke druk op om daarmee te bereiken dat Rusland meewerkt aan het onderzoek en uiteindelijk de waarheid boven ta fel komt", stelt Blok. „Wij willen helderheid over de daders van deze verschrikkelijke aanslag." Blok laat verder weten eventuele tegenmaatregelen af te wachten. Oppositiepartijen in de Tweede Ka mer zijn er niet van overtuigd dat Rusland de strafmaatregelen heeft verdiend die Nederland en andere Europese landen hebben getroffen. Regeringspartijen reageren wel in stemmend. Vorige week al zette de Britse re gering 23 Russische diplomaten de grens over uit woede over de aan slag. De Britse premier Theresa May vroeg Europese leiders om ook Russische diplomaten uit te zetten 'om zo het netwerk van het Krem- lin in Europa te ontmantelen'. Nabestaanden van de slachtoffers van vlucht MH17 zijn verbolgen dat Nederland nu wel diplomaten heeft uitgezet, terwijl zo'n actie na de ramp met de MH17 uitbleef. f rnaud Beltrame, fa held van Trèbes. La- ^fa ten we deze naam nooit vergeten.'Het bericht met een foto van de officier van de Franse gendar merie gaat afgelopen dagen viraal op sociale media en is afkomstig van drie goed bevriende agenten uit Midden-Nederland. Op Facebook vragen ze met de verkoop van speci ale armbanden al jaren aandacht voor geweld tegen politieagenten, maar nog niet eerder maakte een zaak zo veel los als deze. Honderden mensen delen hun eerbetoon aan de man die zich afge lopen vrijdag vrijwillig liet gijzelen en daarmee het leven redde van een caissière van supermarkt Super U. De vrouw werd door aanslagpleger Ra- douane Lakdim als laatste onder schot gehouden. Na de uitruil schoot 'de soldaat van IS' vier keer op Bel trame en verwondde hem met een mes. De politieman overleed later in het ziekenhuis. Hij werd 45 jaar. De heldendaad roept bij agenten in Nederland veel emoties op. „Hoe groot is je toewijding als politieman en wat voor een held ben je als je de plaats van een gegijzelde inneemt en deze daad met de dood moet beko pen. Luitenant-kolonel Arnaud Bel trame deed het", reageert het Team Parate Eenheid bij de politie Rotterdam. „Waar anderen een stap te rug doen, doen wij het tegen- overgestelde! Onze gedachten zijn bij de familie en collega's van Arnaud", zegt wijkagent Ronald Mul van het Zuidplein in dezelfde stad. Het is een daad om kippenvel van te krijgen, zegt ook politie-agent Ju- lian Steenbeek van het armbanden initiatief Thin Line Bracelet uit Maars- sen. De armbanden symboliseren de dunne scheidslijn tussen goed en kwaad waarmee hulpverleners dage lijks te maken hebben. „Probeer het je maar eens voor te stellen. Je zegt thuis gedag voor een nieuwe werk dag en dan loopt het zo bizar af. Dat is gewoon niet voor te stellen." Beltrame betaalde de allerhoog ste prijs voor zijn dapperheid. Iets wat niet alleen grote be wondering oogst, maar ook leidt tot diepgaande gesprekken Veluwe pannenkoek Kasteel hotel diner www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-2359693 zocPg Het besluit is volgens bestuurslid los van Wijk uit Apeldoorn giste ren genomen na een gesprek met het Openbaar Ministerie (OM). Laatste Wil zorgde vorig jaar voor ophef door aan te kondigen een dodelijk poeder te hebben gevonden waarmee mensen een voudig en op een humane manier een einde aan hun leven kunnen maken. De coöperatie wilde het Middel X - de exacte stof is nooit openbaar gemaakt - niet zelf ver kopen, maar inkoopgroepen op zetten die het legaal te verkrijgen poeder zelf zouden verspreiden. Het protocol rondom die inkoop groepen is al enige tijd klaar. Vorige week kondigde het OM aan onderzoek te gaan doen naar de coöperatie. Dat nieuws kwam vlak nadat een 19-jarige vrouw zich van het leven had beroofd. Volgens de ouders van dat meisje gebeurde dat met het middel van Laatste Wil. Het OM heeft gisteren met de bestuursleden van Laatste Wil overleg gevoerd. Naar aanleiding hiervan heeft de organisatie beslo ten te stoppen met de inkoopgroe pen. „Natuurlijk hielden we er re kening mee dat Justitie ons, als be stuursleden, zou proberen aan te pakken. Maar nu dreigen ook leden en inkopers de dupe te worden, omdat het OM stelt dat wij een cri minele organisatie zijn", zegt Van Wijk. „En dat gaat ons te ver." Van Wijk benadrukt dat de coöperatie niet stopt. „We zijn nu extra strijdbaar om door te gaan. Ons ledenaantal is ontploft, we hebben er tienduizenden. Dat geeft exact aan hoe belangrijk de maatschappij dit thema vindt." dinsdag 27 maart 2018 GO Politie in Nederland buigt diep voor Beltrame Raymond Boere T rèbes/Rotterdam ▲De Franse gendarme Arnaud Beltrame is gestorven als een held, vinden niet al leen de Fransen. FOTO AP T De Thin Line Brace let symboliseert de scheidslijn tusssen goed en kwaad. 3 nachten incl. ontbijt in 4* Landhaus Nordenau (7,8) Incl. een welkomstdrankje en een Sauerlandkaart Gratis parkeren en wifi Aankomsten t/m dec. Betaal pas bij aankomst! 3* De Hoeve van Nunspeet (7,7) 4* Kasteel Coevorden (8,1) 2 nachten incl. ontbijtbuffet 2 nachten incl. uitgebreid ontbijt Incl. een pannenkoek CA 50 lx 3-gangen diner JLC Gratis wifi zwemmen J7t Gratis wifi en parkeren 03t™ Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting Coöperatie Laatste Wil stopt met het plan zelfdodingspoeder via speciale inkoopgroepen te verspreiden onder haar leden. Arjen ten Cate Apeldoorn Voor maar: Dichtbij het vakwerkstadje Bad Fredeburg - Schmallenberg, nabij Winterberg!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 4