Ift Letterenhuis zet schrijver Hugo Claus opnieuw in de schijnwerper 11 Zuiderburen Hugo Claus is deze maand tien jaar dood. Hot Letterenhuisin Antwerpen wijdt een expositie aan de Vlaamse schrijver die ook een beetje van 'ons' is. Aan het einde van de tentoonstelling hangt een korte notitie. In precies dat puntige handschrift waarmee Hugo Claus zijn meesterwerken schiep. Het zijn geen regels uit een literair werk, maar ze zijn evenzo goed pakkend, ontroerend zelfs: 'Pilletjes tegen Alzheimer. Stabili seert', staat er. Claus schreef het in de late herfst van zijn leven. Een Studenten literatuur kennen vooral de Claus die uit het leven stapte geheugensteuntje wellicht, om medicijnen te halen tegen die grauwe ziekte die het einde van zijn leven zou overschaduwen. De notitie is afkomstig uit het enorme archief van de schrijver. De Koning Boudewijnstichting kocht het enkele jaren geleden en gaf het in bewaring aan het Lette renhuis in Antwerpen: de erfgoed instelling voor Vlaamse literatuur. Actrice Hilde Van Mieghem werd gevraagd om uit al die handge schreven teksten, dagboeken, foto's en interviews een tentoon stelling samen te stellen. Het re sultaat heet 'Hugo Claus. Achter vele maskers'. „Hilde zag verban den tussen wat Claus zei en schreef en hoe het uiteindelijk in zijn werk terechtkwam", zegt hoofdarchivaris van het Letteren huis, Johan Vanhecke. „Met die fragmenten hebben we gepuzzeld om het verhaal van Claus te vertel len." De Nederlandse vormgever Niek Kortekaas goot het geheel in een uitnodigend, grafisch ont werp. De tentoonstelling laat een veel zijdige man zien. Claus de schrij ver. Claus de dichter. Claus de filmmaker, de toneelschrijver, dandy en provocateur. Maar wat overheerst - je kunt er niet om heen - is Hugo Claus als het lite raire fenomeen dat hij was. Dat zat er al vroeg in. Op de middelbare school in Kortrijk schreef de jonge Hugo opstellen die op z'n best middelmatig waren. Dat deed hij expres. Zijn allereerste opstel was namelijk zó goed, dat hij er een nul voor kreeg. De leraar was ervan overtuigd dat Claus het uit een li terair werk had overgeschreven. Over de jeugd van Hugo Claus zien we meer in het eerste van vier thematische 'eilanden' die als rode draad door de tentoonstelling lo pen. Er zijn de eerste contouren van wat uiteindelijk Claus' pièce de résistance zou worden, de ro man 'Het verdriet van België': een verhaal dat zich afspeelt in de Tweede Wereldoorlog en handelt over verraad en collaboratie. Claus baseerde het deels op zijn jeugder varingen. In het tweede eiland staat de periode met zijn eerste vrouw Elly Overzier centraal: de tijd in Frankrijk en Italië, waarover hij 'De koele minnaar' schreef. Daarnaast het eiland van de amour fou. We zien Hugo Claus met zijn Nederlandse muzen Kitty Cour- bois en Sylvia Kristel. En afbeel dingen samen met vrienden en collega's als Kees van Kooten, Harry Mulisch, Cees Nooteboom en Simon Vinkenoog. De Neder landse bezoeker denkt hier al snel: Hugo Claus was ook van ons. Of een klein beetje dan toch. En dan het laatste eiland. Het laatste werk en de aftakeling. Die notitie over pilletjes en Alzheimer. Hugo Claus koos voor euthanasie, zijn wilsbeschikking getuigt er van. Zijn dood deed in België min stens zo veel stof opwaaien als zijn levenswerk. „Mensen die nu lite ratuur studeren, kennen vooral de Claus die uit het leven stapte", zegt Johan Vanhecke. „Natuurlijk was dat spraakmakend. Maar met deze tentoonstelling hopen we de schrijver Hugo Claus weer onder de aandacht te brengen." Dat is ruimschoots gelukt. De tentoonstelling 'Hugo Claus. Achter vele maskers' is tot zon dag 1 juli te zien in het Letteren huis in Antwerpen. Meer infor matie: www.letterenhuis.be. dinsdag 27 maart 2018 Een man met vele maskers In de rubriek Zuiderburen werpen we wekelijks een blik over de Belgische grens. Deze week: Het Let terenhuis in Antwerpen. PC Peter van den Assem Antwerpen - Johan Vanhecke, hoofdarchivaris Letterenhuis Claus de schrijver. Claus de dichter. Claus de filmmaker, de to neelschrijver, dandy en provocateur. Het Letterenhuis toont de expositie 'Hugo Claus. Achter vele maskers', foto's boaztimmermans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 43