10 ZE Agressie onder invloed wordt zwaarder gestraft De criminaliteit daalt over de hele linie. Eer is één uitzondering: geweld op straat en in huis. Streektaal Kijk voor het laatste nieuws ook op pzc.nl Terwijl alle misdaadcijfers een da lende lijn laten zien, blijft het aan tal geweldsincidenten in Zeeland gelijk. Dat baart politiechef Ronald Weydema zorgen. Weydema zei dit na afloop van een vergadering van het districts college Zeeland waarvan naast Weydema ook burgemeester Ha- rald Bergmann van Middelburg namens de gemeenten en Marco van Leeuwen van het Openbaar Ministerie deel uit maken. Twee jaar geleden waren er nog veel inbraken in Zeeland en dan vooral op Walcheren. Binnen het districtscollege werd toen besloten elke inbraak nauwgezet uit te plui zen. Het resultaat was de aanhou ding van verdachten en een sterkte daling van het aantal inbraken. Een soortgelijke aanpak staat het districtscollege ook voor ogen bij Het excuus dat iemand door de drank niet meer wist wat hij deed is geen verzachtende omstandigheid het terugdringen van geweld op straat en in huis. Wie na bij een knokpartij of na huiselijke geweld wordt aange houden wordt standaard gecontro leerd op het gebruik van alcohol of andere drugs. Het excuus dat ie mand door de drank niet meer wist wat hij deed is geen verzach tende omstandigheid. In tegen deel, zeggen Weydema en officier van justitie Marco van Leeuwen, het onder invloed zijn van alcohol of andere middelen werkt strafver- hogend. Dronken worden is ie mand aan te rekenen. Kroegbaas Burgemeester Bergmann zegt dat de uitbaters van cafés en andere uitgaansgelegenheden een grote verantwoordelijk hebben. Prima dat er een biertje geschonken wordt, maar een kroegbaas moet ingrijpen als iemand zich helemaal vol laat lopen. „Burgemeesters moet de horeca op hun verant woordelijkheid wijzen als hun gasten geregeld op straat voor pro blemen zorgen." Uiteindelijk kan het gevolgen hebben voor hun ver gunning. Alcohol speelt vaak een rol bij agressie tegen politiemensen, be veiligingsmensen, ambulanceme- Twee jaar geleden waren er nog veel inbraken in Zeeland en vooral op Walcheren dewerkers en andere hulpverle ners. De politie noteerde vorig jaar in het district Zeeland 184 aangiftes tegen mensen die een publieke taak verrichtten. Den lesten tied zien 'k joe zö weinig", zegt een mannetje mee 'n bleuzend gezicht, uut de polder. „Je bin toch nie ziek gewist of komme hie om je brööd wat laoter in de morgen?" Me staon bie de bakker in de wienkel. Alli, bakker. Bie ons op 't durp is 't r gêên echte wèrme bakker mêêr. Oe is 't mogelijk ee? Mêêr dan du- zend jaor is 't 'r in Biervliet brööd gebakken. Da kan je toch wel rus tig zö stellen ee. En noe is dat ver- bie. Al 'n paor jaor 'öör en de mén sen bie ons, die eten d'r gêên boot ram minder om. Bie wieze van spreken. Mao toch ee. 't Is onbe- grupelijk, mao 't is de vaste wa- or'eid. „Nêê," zeg ik tegen 'em. „Van de winter bin 'k an 't opruu- men geslaogen." En die kiek me zö an en knikt. Dan begint ie te vertellen dat ie dao vorig jaor a mee begonnen was. „Een méns leg nogal 's vlug iets op een plekje mee de ge dachte: dat kom laoter nog wel 's van pas." En dan gaot ie vèder dat het eigenlijk nooit mêêr in je 'an- den komt. Alli, nooit mêêr is vee gezeid. Mao je kan 't mao het beste bots wegmieteren. Ook al is 't nog nieuw of bienao glad nie gebruukt. „Kiek maor in de krante", zegt ie. „Oevee diengen worren dao nie ielke dag angeboojen? Zegels van dit, lucifèrmèrken, suukerzakjes, boeken en gao zö mao deu.„ 't Is wao, dienk ik laoter op m'n fietsje, 't Is wao, je kan nog te veel bewaoren ook joeng. Vroeger dee- jen me dat ook nie. „Me binnen toch gêên museum?" zei m'n moe der dan. „Of 'n archief?" Oewel, dat zit toch anders in mekaore. 'n Museum is eigenlijk opgebouwd deu lief ebbers. Die 'én d'r udder slienger in. Die verzaomelen êêst thuus een bitje, dan wordt het 'n oudheidkaomer mee 'n paor vitri nes en de volgende stap is 'n ge bouwtje. En dat wordt dan een museumpje. Bienao ieder durp of stadje die ei wel zoiets. Kiek maor 's bie judder in de buurte. En daor is niks mis mee. Mêêstal kommen d'r nog vee ménsen 's 'n kiekje in nemen. Vooral as t'r ouwe foto's te bekie- ken ziin, dan is t'r veel anlööp. Op zo'n maniere wordt 'r veel mond op mond reclame gemaokt en kommen d'r ook nieuwe foto's, kaarten en leuke diengetjes bin nen. Waor nog 'n ver'aol an zit. Kiek, da's schööne ee. Maor 'n ar chief, dat is toch wel wat anderser. Ielke verênigieng die eit wel 'n ar- chiefje. Van de meziek, van de voetbal, vroeger van de polder, van de kérke of de visclub. Sommigste bin dao 'öövèrdig op. „Kiek 's 'iere," zeggen ze dan. „Moe j's kie ken. Deze briefis mêêr as 'onderd jaor. Dao zit nog 'n ouwe postzegel op. Kan je 't lezen?" Kiek, dan is 't schööne dat je nog ouwe spulletjes kan laoten zien. 'Cultureel Erfgoed,' noemen ze dat tegenwoordig. Da binnen gêên ge wone spulletjes. En onwillekeurig schiet me te binnen dat iemand van de gemêênte Terneuzen vlak voo de Franse Tied, 't ouwd archief bie de bakker afleverende. Die wou 't in de oven steeken om d'r brööd mee te bakken. Mao de grif fier kreeg t'r net op tied lucht van en 'aolende die twêê stêênmanden mee ouwe paperassen uut de bak- kerieje terug... PZC ONLINE #Marine grote winnaar in #defensienota: ruim 6 miljard voor nieuwe schepen Maxima, een koningin om van te houden dinsdag 27 maart 2018 PC Meer geweld op straat en thuis Theo Giele Middelburg Ouwd archief goeng bienao in den oven In deze rubriek belichten we wekelijks een Zeeuws dia lect. Deze keer een verhaal van Rinus Willemsen in het Zeeuws-Vlaams. Beluister de gesproken ru briek op pzc.nl/streektaal. TWITTER Richard Herben @Richard Herben De Nederlandse krijgsmacht mag voor het eerst in jaren weer meer geld uitgeven. Dat bleek gisteren uit de Defensie nota. De grootste inversterin- gen worden gedaan in de ma rine. Zo komen er nieuwe, be mande onderzeeboten, M-fre- gatten en mijnenjagers. Ook de landmacht en luchtmacht krijgen meer geld. HET GEMAK VAN DE APP Voor het laatste nieuws kunt u natuurlijk op elk uur van de dag terecht bij de PZC online. Op de desktop, laptop, tablet of smartphone, altijd het actu ele nieuws tot uw beschik king; 24 uur per dag, 7 dagen per week. Wilt u het nog gemakkelijker, installeer dan de PZC-nieuws- app op uw telefoon. Met slechts één klik opent u de app en ziet u wat er op dit moment speelt in uw buurt, de rest van Zeeland en de wereld. Ook in de app heeft elke regio zijn eigen pagina. Bovendien kunt u via de knop 'Net binnen' altijd het laatste nieuws op een rij zien. ONLINE TOP-5 Meest gelezen op pzc.nl: 1. Crisiskaart maakt verschil tussen leven en dood 2. File door autobrand bij Kruiningen 3. 'Nederland medeverant woordelijk voor pulsvisdrama' 4. Gedragsverandering van consument scheelt onnodige kilometers 5. Genoeg te beleven tijdens vriendinnendag in Goes Kijk op www.pzc.nl of @pzcredactie ff facebook.com/depzc 1 @pzcredactie Jubileumboek Een kroonjuweel op uw koffietafel! j Bestel nu via pzc.nl/maxima

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 42