3 Mozzarella vaak stuiterbal 3 Dodental in Siberië loopt verder op Dieselrijders besparen fors en doen tegelijk goedkoop boodschappen w In Kapellebrug, nét op de Zeeuws- Vlaamse kant van de grens, betaal je bij de pomp van Mangnus 1,19 euro voor een liter diesel. Op een steenworp afstand betalen de Bel gen inmiddels zeker zes cent per li ter meer. Het is weer eens wat anders voor Silvana Mangnus van de gelijkna mige supermarkt, annex viswinkel en brandstofpomp. De pomphou ders in het Nederlandse deel van de grensstreek hebben al jaren te kam pen met concurrentie van Belgi sche collega's doordat de benzine prijs daar dubbeltjes per liter lager ligt. Nu de dieselprijs in België steeds omhoog is gegaan, ziet ze een omgekeerde stroom. Belgen ko men naar Nederland voor diesel. „Het tij mocht ook wel eens ke ren", grijnst ze. „Het is echt sinds een paar weken een stuk drukker geworden. Ik denk dat het vooral pas is gaan lopen nadat in België in het nieuws is geweest dat ook de supermarkten in Nederland zoveel goedkoper zijn. Belgen combineren het nu. Ze gaan hier boodschappen doen en ze gooien gelijk de tank vol. Mare Vercruyssen komt uit het Vlaamse Stekene om de tank van zijn camper nog eens te vullen voor hij naar Maastricht rijdt. „In België rijden nog heel veel mensen op die sel. De regering wil daar vanaf, hè? Daarom gooien ze de prijzen maar omhoog." De tweede Belg gooit de tank van zijn Mercedes alweer vol. Hij maakt zich nog niet druk over de gestegen prijzen. Nederland is vanuit het Belgische grensdorp De Klinge vlakbij. „Ik tank nu 50 liter, ik reed op reserve. Die 100 euro we genbelasting per jaar die ik meer betaal, och, die heb ik er zo rap uit." Het is een interessante markt, want in België rijdt nog veruit het grootste deel van het wagenpark op diesel. Hoewel afgelopen jaar voor het eerst in 20 jaar minder diesel- dan benzineauto's werden ver kocht, is België nog stevig verdie- seld. „Ik schat zo'n 70 procent", zegt Maarten de Pooter van De Pooter Olie uit Terneuzen. De Pooter Olie heeft veertien tankstations, voor een belangrijk deel in Zeeuws- Vlaanderen. Ook hij ziet meer tan kende Belgen. De Pooter volgt de prijzen nauwgezet. „De adviesprij zen in België zijn nu voor benzine en diesel nagenoeg gelijk. 1,42 euro. Bij de pompen liggen de prijzen la ger dan de adviesprijs maar vaak al hoger dan in Nederland. Voor ons is dat mooi meegenomen." ACCIJNS De bevindingen van het panel staan vandaag in de Consumen tengids. Duidelijk is dat vooral mozzarella van koemelk vaker in de mond voelt als een stuiterbal. Vooral die van het merk Trentin (te koop bij Dekamarkt) en Öma (Ekoplaza en Marqt) krijgen een lage waardering van de testers. De smaak is vlak, zeggen ze, en daarom saai. De structuur is 'te rubberachtig en heeft veel weg van een stuiterbal'. Voor de test schakelde de Con sumentenbond een panel in van 66 fans van koemelkmozzarella en 68 fans van buffelmozzarella. Daarnaast was er een deskundig panel met Fabio Cappellano, de Italiaanse eigenaar van cateraar Tartufo in Delft, Adriaan Caron, de vroegere eigenaar en gastheer van restaurant Caroni in Den Haag, en 24Kitchen-kok Roberta Pagnier. Over de winnaar zijn de experts en gewone mozzarella- fans het eens: dat is de biologi sche koemelkmozzarella van Al- bert Heijn (1,80 euro). Beste koop is de Goldsteig-mozzarella voor een aangename prijs (0,45 euro). Kras.nl/cruise ofbeioss-osssssó dinsdag 27 maart 2018 GO BRAND WINKELCENTRUM h Een grote brand in een winkelcentrum in de Sibe rische stad Kemerovo heeft aan 64 mensen, onder wie 11 kinderen, het leven gekost. Zeker 40 personen raakten gewond. De oorzaak van de brand, die zondag uitbrak, is niet bekend. Er is nog grote on duidelijkheid over het aan tal vermisten. Volgens de autoriteiten gaat het om 69 mensen, foto's reuters Omgekeerde wereld: Belg tankt nu goedkoop bij ons In België is diesel sinds kort net zo duur als benzine, soms zelfs duurder. En dus komen de Bel gen nu naar hier voor een volle tank. Wie tegelijk boodschap pen doet, bespaart zelfs dubbel. Zowel Zeeland als Bra bant en Limburg profiteren hier van. Guido van der Heijden Kapellebrug Mare Vercruyssen uit Stekene gooit net over de grens nog even de tank vol diesel voor hij naar Maastricht rijdt. FOTO CAMILLE SCHELSTRAETE De hoge dieselprijzen in Bel gië zijn het gevolg van het cliquet-systeem waarbij prijsdalingen voor de helft, middels hogere accijnzen in de schatkist verdwijnen. Dit systeem is sinds dit jaar inge voerd. Het gevolg is voelbaar. In België ligt nu de prijs voor een liter diesel bij de goed kope pomp rond de 1,25 euro. Benzine is er nu net zo duur. In Nederland is benzine ook bij de voordelige pomp met ongeveer 1,55 euro drie dub beltjes duurder maar diesel kost er weer minder, zo'n 1,19 euro per liter. Natuurlijk varië ren de prijzen in beide landen sterk. De prijzen langs de snelweg liggen meestal fors hoger. De mozzarellabollen die super markten verkopen, zijn nog te vaak rubberig van structuur. Vooral die van koemelk lijken vaak stuiterballen, is het harde oordeel een panel van liefheb bers en experts. Ellen den Hollander Rotterdam /fvG Zie: kras.nl/actievoorwaarden -==£

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 3