Eenzaamheid en levensstijl speerpunten in Veers beleid KORTING Homo's in Zimbabwe door politie en familie vervolgd en beschimpt 7 In miljoenenstad Harare kijkt ze voortdurend over haar schouder uit angstvoor mishandeling. Middelburg is dan een oase van rust voor Diana Mailosi. „Even, pffff, niks." Toujours Kapelle naar Vlissingen TILROE optiek Drie weken is mensen- rechtenverdediger Diana Mailosi nu in Middelburg, om in deze 'shelter city' op adem te komen van haar strijd voor GALZ: Gays And Lesbians of Zimbabwe. Van stress is niks te merken. Aan tafel zit een goed lachse babbelkous die ontspannen vertelt over correctieve verkrach tingen, politiecontroles, mishan delingen en de verstoting uit haar eigen familie. „Ik was een tomboy. Speelde graag met jongens. En speelde cricket. Vanaf mijn 16e werd de druk opgevoerd. Dat ik andere kle ren moest dragen, met meisjes moest omgaan, minder moest sporten. Ik was een vrije geest, dus ik deed mijn eigen ding. Familie ging naar de kerk om voor me te bidden, of bezocht een medicijn man. Rond mijn 19e werd het er ger. Mijn ouders belden de politie om hun homoseksuele kind te ko men halen." Haar familie stelde uiteindelijk een ultimatum. „Stoppen met die homo-flauwekul of ik hoorde niet meer bij de familie. Ik heb ze vijf jaar niet meer gesproken. Pas re cent is er weer iets van contact. Oppervlakkig. Ik kan niet vertel len over mijn vrouw, ons kind, mijn presentatie bij de Verenigde Naties." Zo vergaat het alle homo's, les- biënnes, bi-seksuelen en trans- genders in Zimbabwe. Want wat zij zijn en doen, is het kwaad: het is hun schuld dat gezinnen arm zijn, dat oogsten mislukken. Ze zijn zondebokken, demonen, be streden door de staat, de politie, de maatschappij en niet in de laatste plaats door de familie. „Er vinden correctieve verkrachtingen plaats, om lesbische vrouwen te 'gene zen'. Maar rechtszaken zijn er am per. Want vaak gebeurt het binnen de familie, met goedkeuring van de familie." Bescherming is er dus niet. Het omgekeerde is juist het geval. „Immers, homoseksualiteit is bij wet verboden. Zelfs gedrag dat erop lijkt kan al reden zijn om Mijn ouders zeiden: Stop met die homo- flauwekul of je hoort niet meer bij de familie iemand te arresteren. Hoe je loopt, hoe je je kleedt." Diana Mailosi zet zich al vele ja ren in voor de verbetering van rechten voor de LHBT'ers in haar land. Ze probeert onder meer jour nalisten, artsen en advocaten zo ver te krijgen dat ze zich inzetten voor homo's. En ze tracht politici ervan te overtuigen dat ze het be leid moeten veranderen. „Maar ik heb weinig hoop op een snelle verandering. Bij jongere politici zie je wel meer begrip. En er zijn nu wel wat agenten die waarschuwen als er een controle komt. Tegelijkertijd is het moei lijk. Een advocaat of arts die homo's helpt, kan zijn werk verlie zen of in de gevangenis komen." Haar strijd is zo intensief en tijdrovend dat ze amper tijd heeft voor zichzelf, laat staan voor haar vrouw en kind van 1. Daar staat te genover dat haar landelijke be kendheid haar ook een vorm van bescherming biedt. „Mij wel. Maar vervolgens proberen ze je te raken via je partner, of je kind." Mailosi mag nu drie maanden uitrusten in Middelburg. Ze over weegt zelfs te emigreren naar Ca nada. Waar LHBT'ers wel een goed leven hebben. Wat haar tegen houdt? „Dat ik dan het label krijg van verrader. Dat ik de strijd in de steek laat. Dat ik het allemaal heb gedaan, om een sterkere asielaan vraag te kunnen doen. Want wat ik ook heb gedaan, hoeveel men sen ik ook heb geholpen, dat telt dan allemaal niet meer." Ook bij jongeren schort er wel het een en ander aan het geestelijk welzijn. Van de jongeren van 14 en 15 jaar zegt 20 procent wel eens aan zelfmoord te denken. Dat is een procent meer dan in 2012. Dat staat in het nieuwe geza menlijke gezondheidsbeleid van de gemeenten Veere, Middelburg en Vlissingen. Voor de komende vier jaar wordt ingezet op het vroeg opmerken en tegengaan van eenzaamheid en depressie. Het beleidsplan ligt bij de drie ge meenten ter inzage. Overgewicht Het nieuwe beleid pakt meer the ma's aan: overgewicht, meer be wegen, minder drinken en gezond eten. Walcherse kinderen en volwas sen worden almaar dikker. Steeds meer kinderen en volwassenen zijn te zwaar. Bij ouderen daalt het overgewicht sinds enkele jaren. Kinderen en volwassen bewegen nu wel meer dan vroeger. Ze zijn zelfs actiever dan leeftijdsgenoten buiten Walcheren. Wat Walchenaren ook meer doen dan elders is alcohol drinken. Het aantal zware en overmatige drinkers daalt, maar is met vijf procent nog altijd hoger dan het landelijke en Zeeuwse gemid delde. Jongeren zetten het minder vaak op een zuipen bingedrinken Maar het aantal 14- en 15-jarigen dat zegt wel eens alcohol te heb ben gedronken, is gestegen naar zeventig procent. KAPELLE Toujours Kapelle breidt uit naar Vlissingen. Dit jaar zoekt de organisatie van de Franse week ook het water op. Met een mijnen veger en twee andere marinevaar tuigen wil de organisatie ook de ge vallenen op zee herdenken. „Op 15 mei 1940 zijn er twee Franse mij nenvegers gezonken op de Wester- schelde", aldus organisator Andries Looijen. „De Duquesne 2 en de Henri Guegan liepen op Duitse mijnen. In totaal zijn toen 41 Franse bemanningsleden omgekomen." op de complete bril dinsdag 27 maart 2018 WA Je wordt verkracht om te 'genezen' Maurits Sep Middelburg - Diana Mailosi Meer dan de helft van de Wal- cherse ouderen voelt zich een zaam. Ruim één op de tien zegt zelfs zeer eenzaam te zijn. Van de volwassenen op Walcheren noemt 45 procent zich een zaam en 12 procent zeer een zaam. En die aantallen stijgen. Claudia Sondervan Vlissingen WALSTRAAT 81 VLISSINGEN www.tilroe.nl A Diana Mailosi zet zich in voor homorechten in Zimbabwe. Ze verblijft nu drie maanden in Middelburg om bij te komen, foto dirk jan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 39