Brieven Etty komen thuis in Middelburg ZorgSaam werkt samen met Philips Regisseur Erik de Bruyn is tijdelijk terug in zijn geboortestreek: Zeeuws- Vlaanderen. Tot aan de zomer draait hij er de achtdelige televisieserie Grenslanders. 4 ERIK DE BRUYN REGISSEUR NEEMT TELEVISIESERIE OP IN Drie exemplaren zijn er bekend in Nederland. Het Joods Historisch Museum in Amsterdam en het Etty Hillesum Centrum in Deven ter hadden er al één. In Middelburg ligt nu het derde. Jacobine de Jong kwam uit Italië over om het boekje te overhandi gen. Het was van haar moeder en die had lang gezocht naar een ge schikte plek. „In november 2016 overleed ze onverwacht, 94,5 jaar oud maar nog erg bij de tijd. Zij had geen goede plek voor het boekje gevonden, ik nu wel." In het boekje staan drie brieven; één gefingeerd, twee authentiek. Die twee zijn geschreven door Etty Hillesum, toen zij in de Tweede Wereldoorlog in kamp Wester- bork verbleef. Zij beschreef het le ven in het kamp en dankzij die brieven werd ook daarbuiten be kend wat daar gebeurde en dat daarvandaan treinen naar het ver nietigingskamp in Auschwitz ver trokken. Het boekje werd in de oorlog illegaal uitgegeven. „Dit is nummer 18 van de 100 die zijn gedrukt", vertelde De Jong. „Voor Zus, 26 oktober 1944, staat erin. Mijn moeder werd Zus ge noemd. Zij heeft ook haar naam en adres erin gezet. Ik denk dat het via haar schoonzus of haar broer bij haar is gekomen. Zij zaten allebei in het verzet." Overigens had de fa milie De Jong een band met Mid delburg. „Mijn grootvader woonde hier, Karei Jacob de Jong, de later bekende pianist." In de kantlijn staan kleine pot loodaantekeningen, merkte De Jong op. „Het is veel gelezen, maar toch ook goed bewaard gebleven. Moeder was ook altijd heel be zorgd dat het niet terecht zou ko men." De bubbels werden gistermiddag opengetrokken en cadeautjes werden over en weer aangeboden. Het is dan ook niet niks, Henk Valk, algemeen directeur van Phi lips Benelux, en ZorgSaam-be- stuurder Lodewijk de Beukelaar tekenden een contract waar meer dan 20 miljoen euro mee gemoeid is. Over een periode van vijftien jaar worden alle beeldvormende en radiologische apparaten in het ziekenhuis vervangen door exem plaren van Philips. Het gaat om ongeveer honderd apparaten. Ook gaat Philips het onderhoud daar van op zich nemen, de ondersteu nende software en het opleiden van personeel dat ermee werkt. ZorgSaam gaat voor het eerst een samenwerking aan met één partner. „Philips voorziet ons van apparatuur én ondersteuning. Wij kunnen het niet alleen", zegt De Beukelaar. Ook Ingrid Groene- veld, manager van de afdeling ra diologie, is blij met de samenwer king: „Ziekenhuisapparatuur wordt steeds complexer en er is meer kennis nodig om een goede keus te maken." Philips is ook op Samenwerking is voor beide partijen ook financieel interessanter de hoogte van de wettelijke nor men rond straling van radiologi sche apparatuur en houdt ook die zaken in de gaten. Ook is een sa menwerking voor beide partijen financieel interessanter. Onlangs werd een eerste appa raat van Philips in gebruik geno men, een MRI-scanner. Niets zo grillig als de grens. Op het oog is het een wil lekeurig meande rende lijn tussen Nederland en Bel gië. Ontstaan in een tijd (eerste helft negentiende eeuw) van Eu ropese opstanden. Polen trokken op tegen Russen, Italianen tegen Oostenrijkers, Ieren tegen Engel sen en Belgen tegen Nederlan ders. Ieder met zijn claim op ei genheid en soevereiniteit. De scheidslijn tussen België en Ne derland lijkt vandaag slechts een formele aangelegenheid om dat laatste te markeren. Maar de grens is zo veel meer: aan de andere kant is alles anders. Heel anders. En niets is zo grillig als de grensstreek. De contrasten zoals in het gebied tussen Vlaanderen en Zeeuws-Vlaanderen kunnen nauwelijks scherper. In het oosten grenst de industrie van het Ant werpse havengebied aan de getij- denatuur van het Verdronken Land van Saeftinghe. Stedelijk ge bied en uitgestrekte polders ko men samen rond de industrie langs het Kanaal van Gent naar Terneuzen. En in het westen ver smelt de rustiek van het grens overschrijdende natuurgebied Het Zwin met het grootschalige kusttoerisme. Dynamisch? Dat kun je wel zeg gen. Regisseur Erik de Bruyn groeide op in deze wereld van te genstellingen, hij woonde er tot zijn tiende. Kind van een Friese moeder en een Dordtse vader die jarenlang op de politieboot RP10 voer. Erik werd geboren in de Willem Kloosstraat in Terneuzen, laatst reed hij er nog eens door: „Dat waren volgens mij toen, be gin jaren zestig, nieuwe huisjes. Ik kan me herinneren dat er voor de straat een braakliggend terrein lag. Daar bouwden we hutten. La ter, toen ik er al weg was, is daar een zwembad gebouwd. Dat is ge sloopt en nu ligt het weer braak. Grappig." Wilde Mossels De Bruyn verruilde Zeeland voor Amsterdam, maakte naam als filmregisseur (onder meer met zijn debuutfilm Wilde Mossels) en is nu terug in Zeeuws-Vlaan- deren. Tijdelijk dan. Tot juli van dit jaar woont hij met partner en dochter in een gehucht pal onder de Westerschelde. Het land dat hem inspireerde tot het maken van de achtdelige televisieserie Grenslanders. Het concept voor de serie ontwikkelde hij samen met de Vlaamse scenarioschrijver Rik d'Hiet. „Grenslanders is een mysterie- verhaal met politie-elementen en ook familiekroniek", zegt De Bruyn. „We draaien in Zeeuws- Vlaanderen en in Vlaanderen en gebruiken daarbij de grilligheid van de grens. Het gaat om twee fictieve dorpen, Kruisvliet in Ne derland en Sint-Kruis in Vlaande ren. Ik probeer het zo in te richten dat het onbepaald blijft qua tijd en plaats. Het enige wat bepaald is, is die grens." Het verhaal begint met een zeil- jachtje dat aanspoelt in het Ver dronken Land van Saeftinghe. Bloed en kogelgaten. Aan de an dere kant van de grens dwaalt een jong, Afrikaans meisje rond. Ze is in shock. Een Vlaamse politiepsy- chiater probeert haar aan het pra ten te krijgen. Zo is de toon in Grenslanders gezet. We bezoeken de filmset op een dag dat de fictiefabriek van de Ne derlandse productiemaatschappij Column Films en het Belgische Eyeworks even buiten het Oost- Zeeuws-Vlaamse dorp Ossenisse wordt opgebouwd. Zo'n dertig mensen op de set. Strakblauwe lucht, waterkoud, een eenzaam huis onder aan de zeedijk. Een uur voordat de opnames starten, legt Erik de Bruyn zijn crew en eerste regie-assistent Michiel Collenteur uit hoe hij het hebben wil. Nee, Grenslanders is een mysterie- verhaal met politie- elementen en ook familiekroniek die politie-auto moet met de voorwielen die kant op staan, „want zij komt straks van die kant", wijst hij langs de dijk. 'Zij' is Jasmine Sendar (onder meer bekend van Goudkust en Onder weg naar morgen) die in Grens landers als politie-inspecteurTara een van de hoofdrollen vertolkt. Andere (hoofd)rollen er zijn voor bekende acteurs, zoals de Vlamin gen Koen de Bouw ('Hij heeft mo menteel veel aanbiedingen in Amerika, dus we waren blij dat we hem voor de serie konden krij gen') en Wim Willaert. En van Nederlandse kant doen Frank Lammers, Fedja van Huêt en Mo- nic Hendrickx mee. De laatste twee zijn deze dag ook op de set. Een volle dag draaien om twee scènes uit aflevering 5 op te ne men: samen goed voor amper twee minuten televisie. De Bruyn heeft tien draaidagen beschikbaar voor een aflevering. Dat mag luxe dinsdag 27 maart 2018 PC A Jacobine de Jong overhandigt Aad Vos het boekje 'Drie brie ven' van Etty Hillesum. foto dirk-jan gjeltema Uitgerekend het centrum dat onderzoek doet naar de ge schriften van Etty Hillesum had nog geen exemplaar van het belangrijke en destijds illegale boekje Drie brieven. Nu wel. Secretaris Aad Vos van het Etty Hillesum Onderzoekscen trum in Middelburg nam het in gisteren ontvangst. Maurits Sep Middelburg Ziekenhuis ZorgSaam en Phi lips werken de komende vijftien jaar samen. Philips zal alle ra diologische en beeldvormende apparatuur aan het ziekenhuis leveren en onderhouden. Sophie Stockman Terneuzen Mysterie in het Peter van den Assem - Erik de Bruyn, regisseur A Regisseur Erik de Bruyn is aan het werk voor Grenslan ders. FOTO'S PETER NICOLAI

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 36