ziekte Damen blij met defensienota Kinderhulp komt gastouders tekort 2 ERNST JAN ROZENDAAL TRAMS0EO Column raadsleden, 39 Statenleden, 46 wethouders, 4 gedeputeerden, 13 burgemeesters en 1 commissaris van de koning. Ik kijk nu al uit naar de ruzie over de vergaderplek: de Stadsschouwburg in Middel burg, het Scheldetheater in Ter- neuzen of toch maar de Mythe in Goes? Maar zo'n Zeeuws beraad zou wel in één keer kunnen stemmen over welke gemeente het ge schiktst is om Sinterklaas in te ha len. Zo gestroomlijnd zal het nu niet gaan. Vandaag vergaderen eerst de colleges van burgemeester en wethouders. Dan zal blijken of nog meer gemeenten dan Sluis, Terneuzen en Kapelle de goedhei ligman willen verwelkomen. Ver volgens moet dat natuurlijk geza menlijk besproken worden in de Veiligheidsregio, vanwege de ac tievoerders die het kinderfeest willen verstoren. Dan nog even af stemmen aan de Tafel van 15. En de grote gemeenten in de Z4. Ui teraard komt het ook aan de orde bij de Vereniging van Zeeuwse ge meenten. En in de Stuurgroep IJ- zendijke moeten ze het eens wor den voor welke gemeente landelijk wordt gelobbyd. Tegen die tijd heeft Sinterklaas allang besloten naar Hengelo te gaan en kunnen de Zeeuwse ge meenten elkaar alleen nog de Zwartepiet toespelen. Ik kijk nu al uit naar de ruzie over de vergaderplek DESTELLING Vandaag: ik wil best gastouder zijn in de vakantie Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters IS IEMAND WE IN HET VERKEERDE LANfc IS SEBOREN. Dr. R. de Kan vertrekt Juryleden gezocht voor boluswedstrijd Scholieren brengen ouderen paaspakje AMSTERDAM Tevredenheid over hypotheken Nieuwe defensieorders kunnen veel banen opleveren in Vlissingen, maar ook in andere delen van Nederland, bevestigt Richard Keulen, directeur naval sales support van Damen. „Deze defensienota zal enorm veel positieve effecten hebben, niet al leen op onze werkgelegenheid, maar ook op die van toeleverende bedrij ven." Zolang er nog geen daadwer kelijke orders zijn, is dat niet in pre cieze getallen uit te drukken. Tot en met 2033 wil het kabinet 12,7 miljard euro steken in de moder nisering van het leger. De helft gaat naar investeringen in de zeestrijd krachten. Het gaat onder meer om de aanschaf van nieuwe onderzee boten (ruim 2,5 miljard), eerst een opknapbeurt en op termijn vervan ging van de luchtverdedigings- en commandofregatten (ruim 2,5 mil jard), vervanging van de M-fregatten samen met België en de aanschaf van een Combat Support Ship. „Wij wisten niet wat er in de de fensienota zou staan", vertelt Keu len. „Wat we natuurlijk wel wisten is dat de vloot sterk verouderd is. Als marinebouw hebben we al langere tijd zicht op de samenstelling en de ouderdom van de vloot. Het is niet verrassend wat er moet gebeuren. Het is wel verheugend dat de com plete vervangingsbehoefte is geho noreerd." Als het kabinet het zogeheten launching customership hanteert, wat Keulen wel verwacht, is naast Da men ook een groot cluster van tien tallen Nederlandse toeleveranciers en instellingen spekkoper. De Ne derlandse marinebouw krijgt dan innovatieve projecten toebedeeld die later ook weer buitenlandse or ders opleveren. „Dan heb je alleen maar winnaars. Defensie krijgt het modernste materieel, wij werken waar het kan internationaal samen, het levert veel hoogwaardige banen op en de marinebouw kan zichzelf staande houden met exportorders." Deze defensienota zal veel positieve effecten hebben Samen met het Zweedse Saab/Kockums bereidt Damen zich al enkele jaren voor op de bouw van nieuwe onderzeeboten. De Vlis- singse scheepsbouwer kan ook de andere wensen van defensie vervul len, stelt Keulen. „Damen is er ge reed voor." P10 Het aantal gastouders in Zeeland loopt terug. Op dit moment hebben zo'n dertig gezinnen zich aange meld om een kind op te vangen in de vakantie, maar volgens Margo Lemsom van Stichting Europa Kin derhulp is de vraag vele malen gro ter. „We hopen op honderd, maar we kunnen zeker 150 gezinnen ge bruiken." De gastouders vangen in de zo mervakantie twee weken een kind tussen de vijf en twaalf jaar op in hun gezin. Het gaat om kinderen die in armoede leven of met een crisissituatie te maken hebben (ge had). „Het is vooral belangrijk om het kind liefdevolle aandacht en een veilige omgeving te bieden", zegt Lemsom. „De kinderen kun nen al enorm genieten van de 'ge wone' dingen zoals samen eten, pannenkoeken bakken, een keertje naar het strand of een potje voet ballen. Het is dan ook niet nodig de kinderen te overladen met dure uit stapjes en cadeaus." De gastouders krijgen geen vergoeding, het is vrij willigerswerk. Lemsom vindt het 'dieptriest' dat steeds vaker kinderen teleurgesteld moeten worden. „Mensen zien de meest verschrikkelijke beelden op tv, wellicht dat het daardoor komt. We dachten eerst dat het met de economische crisis te maken had, maar het aantal gastouders loopt nog steeds terug." Wie zich in Zeeland als gastou der aanmeldt, krijgt waarschijnlijk een kind uit Limburg te logeren. Een Zeeuws kind gaat altijd naar een andere provincie om zo echt een vakantiegevoel te hebben. „De kinderen die in aanmerking komen zijn vaak al snel volwassen door wat ze allemaal hebben meegemaakt. We noemen ze ook wel de Asse- poestertjes van de samenleving." Lemsom vraagt extra aandacht Het is vooral belangrijk om het kind liefdevolle aandacht te bieden voor Zeeuws-Vlaanderen. „We hebben ook Franse kinderen die een gastouder zoeken en in Zeeuws-Vlaanderen heb je meer mensen die de Franse taal machtig zijn." Het schijnt dat je er een punthoofd van kunt krij gen. Van de Zeeuwse ziekte. Dat is een vorm van be stuurlijke bindingsangst, veel voorkomend bij voormalige ei landbewoners. De kwaal ken merkt zich door hardnekkig navel staren. Volgens een commissie die de samenwerkingskracht in Zeeland heeft onderzocht is de patiënt aan de beterende hand. Dat kan zijn, maar haar rapport #Hoedan? leest toch vooral als een haarscherpe diagnose van wat er loos is met Zeeland. De voorgestelde remedie is veel minder overtuigend, zoals de titel al aangeeft. Herindeling is taboe, maar ge meenten, waterschap en provincie kunnen volgens de commissie wel veel beter samenwerken. Bijvoor beeld door een Overleg Zeeuwse Overheden (OZO) op te richten. Ik moest wel lachen om het Zeeuwse Beraad dat daarbij hoort en een paar keer per jaar plaatsvindt. Dat wordt een Poolse landdag van 28r dinsdag 27 maart 2018 Reageer op pzc.nl Gisteren: Een kind opvoe den is zwaar 719 reacties GOES Internist, hematoloog en oncoloog dr R. de Kan gaat binnenkort met pen sioen. Hij was bijna 25 jaar verbonden aan het Zweeds Rode Kruis Zie kenhuis en later het ADRZ. Op vrijdag 6 april neemt hij met een sym posium (15.00 uur) af scheid, gevolgd door een receptie. Die bijeenkomst begint om 17.30 uur in de Ontmoetingskerk aan de Kornetstraat in Goes. MIDDELBURG De Zeeuwse ambachte lijke bakkers nemen het dinsdag 3 april in Rilland tegen elkaar op in de jaarlijkse strijd om de Bo lustrofee. Ruim 20 bak kers doen mee. Ook de jonge bakkers van Scalda in Middelburg strijden om de beste bolus. Daarvoor wordt nog een consumenten jury gezocht. Het gaat om zes mensen die 3 april tussen 14.00 en 17.00 uur in het dorps huis in Rilland de bolus sen van de studenten wil len keuren. Aanmelden via sjako@bakkerboer.nl. MIDDELBURG Bewoners van Hof Mon driaan krijgen vandaag be zoek van leerlingen van basisschool Het Element uit Middelburg. De kinde ren uit groep vier hebben paaspakketten bij zich. Het initiatief komt van de Riki Stichting, die projec ten organiseert en finan ciert voor kwetsbare groe pen in de samenleving. Idee is om jong en oud bij elkaar te brengen om zo eenzaamheid onder oude ren te voorkomen. De Consumentenbond is tevreden dat de meeste hypotheekver strekkers beter hun best doen om klanten voor onnodig hoge kos ten te behoeden. Ze verlagen sneller de ri sico-opslag op de hypo theekrente als de wo- ningwaarde stijgt en de klant meer aflost. De defensienota die minister Ank Bijleveld gisteren naar de Tweede Kamer heeft gestuurd klinkt Damen Shipyards als muziek in de oren. In de nota wordt bijna 6,4 miljard euro uitgetrokken voor in vesteringen in de marine. Ernst Jan Rozendaal Vlissingen - Richard Keulen, directeur naval sales support Damen Maurice Steketee Vlissingen - Margo Lemsom, Stichting Europa Kinderhulp Aanmelden als gastouder kan via: zeeland@europakinderhulp.nl of www.europakinderhulp.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 2