25 nooit vriendjes en vriendinnetjes meenam naar huis. „Ik had genoeg aan mijn hond Senta." Ook op de middelbare school was ze de eeuwige einzelganger. „Zeker in mijn puberteit wilde ik erbij horen en zijn zoals de anderen, maar ik kón het niet. Ik wist niet hoe dat moest, meedoen. Ik ben nooit gepest, nee. Ze lieten me gewoon met rust." Ze was opvallend slim, zeker tus sen de leerlingen van de detailhan delsschool waar haar ouders haar naartoe stuurden. Alleen voor de vakken die haar interesseerden haalde ze hoge cijfers, zoals Neder lands en Engels. Autistisch Ze had het naar haar zin, tot op haar 14de Senta doodging. „Zij was sinds mijn 2de mijn beste vriendin. Ik liep rond met zelfmoordgedachten, waar ik met niemand over sprak." Juist op dat moment kreeg ze voor het eerst een vriendin, en ze zijn nog steeds bevriend. „Zij is de enige die wei eens tegen me heeft gezegd: joh, misschien ben je autistisch." Niemand in haar omgeving, het waren de jaren 80 en 90 en autisme bleef onder de radar, zag in haar ge drag aanleiding voor een onderzoek. „Er zijn wel onderwijzers bij ons thuis geweest, omdat ik stil en terug getrokken was, maar dat werd gewe ten aan verlegenheid. Autisme was toen nog niet zo bekend." Haar ouders lieten haar haar gang gaan. „Mijn moeder kwam mijn avondeten op mijn kamer brengen, omdat ik niet aan tafel wilde eten. Het kwam niet in ze op me naar een dokter te sturen. Zij hebben me alle ruimte gegeven om te zijn wie ik was. Ik ben ze er dankbaar voor." Visser kreeg pas vier jaar geleden de diagnose syndroom van Asperger, op haar 36ste. Er volgde geen 'aha- moment'. „Het zegt me weinig. Als ik het eerder had geweten had het alleen maar een stempel op me ge drukt. Ik weet wie ik ben. Ik ben in telligent genoeg om boeken te schrij ven. Ik weet alles af van wat me inte resseert, zoals wolfhonden. Wat me niet boeit, daarover kan ik niet mee praten. In de ogen van anderen maakt me dat dom. Het zij zo. Ik heb schijt aan wat mensen van me vinden. In mijn wereld is asperger geen big deal. Ik voel me een gelukkig mens." WAT IS HET? m JUDITH VISSER m ZONDACSKIND clame maakte voor haar eerste boek dat net was verschenen. „Dat ging over prostitutie en daarmee wilde IBM niet worden geassocieerd." Het liefst is Judith Visser op zich zelf. Eenzaam? Welnee, altijd zijn er de honden in haar leven. „Honden zijn eerlijk, puur, zonder bijbedoe lingen. Ik begrijp ze en zij mij." Met haar wolfhonden Sandy, Fon tana en Yuriko maakt ze dagelijks lange wandelingen door de bossen en duinen van haar woonplaats Rockanje. Van die drie is Yuriko haar zielsverwant, die overal met haar naartoe reist, ook als ze ver weg in het land een lezing geeft. „Je gelooft het vast niet, maar Yuriko heeft ge voel voor humor. Ik reis altijd met het openbaar vervoer en als we dan sa men in de trein iets geks meemaken, gaan haar oogjes glimmen." Het stemt haar dankbaar dat zij, geboren in een nederig arbeiders milieu, als succesvol auteur door het leven gaat. Visser schreef een tiental Als ik eerder had geweten dat het asperger is, had het alleen maar een stempel op mij gedrukt thrillers, waarvan haar debuut Stuk in 2014 werd verfilmd. In haar nieuwe roman Zondagskind - 'een levenswerk' - beschrijft Visser haar jeugd, die is getekend door 'an ders zijn'. „Ik kan me het moment dat ik me dat realiseerde herinneren: de eerste dag op de kleuterschool. De chaos, het lawaai, al die drukke kin deren. Ik wist direct: ik wil hier weg. Toen ben ik weggelopen. Ook later, op de basisschool en op de middel bare school, besefte ik elke dag: ik hoor hier niet." Ze was 'dat rare kind' dat anderen niet aan durfde kijken, geen ant woorden gaf op vragen en nooit iemand teruggroette. „Ik was bang om het fout te doen, dus zei ik maar niks." Een eenling in de massa, die zich thuis opsloot op haar kamer en 'Vliegende vliegjes' vaak onschuldig In het glasvocht van onze oogbol kunnen klontjes ontstaan Niks mis met stress, maar pas wel op dinsdag 27 maart 2018 GO Autisme is een verzamelnaam voor een aantal ontwikkelings stoornissen, zoals klassiek autisme, syndroom van As perger, syndroom van Rett en PDD- NOS. Wie ermee leeft, heeft moeite met sociale con tacten. 190.000 mensen hebben zo'n stoornis. Het is voor 80 procent erfelijk bepaald. In de regio Eindhoven komt autisme ruim twee keer zo vaak voor. De theorie is dat er uit 'techni sche stellen' aan de High Tech Cam pus meer kinderen met autisme wor den geboren. Men sen met asperger zijn intelligent, maar hebben een beperkt interesse gebied. De naam komt van de Oostenrijker Hans Asperger. zh-flrfc*. U-fHt H4Ha Ijj I tlHH OfUOIII» «IK «10 UITK (HOK B i 1MB Wrm mf/jnrnrr! Zondagskind; uitge verij HarperCollins; 19,99 Judith Visser met haar honden Yuriko (links), Sandy en Fontana: „Je gelooft het vast niet, maar Yuriko heeft humor." FOTO BART JANSEN Als ik naar links of rechts kijk, is het net of ik een draadje zie. Wat is dat? U bedoelt mouches volantes, letterlijk uit het Frans vertaald als vliegende vliegjes. Ze kunnen inderdaad worden waargenomen als zwarte draadjes, maar ook als zwevende vlekjes of puntjes. Ze bewegen mee met de oogbewegingen en bewegen vaak nog na als het oog stilstaat. U kunt ze zien in één oog of beide ogen. Om u goed uit te leggen wat mouches volantes zijn, moet ik eerst uitleg gen hoe onze ogen op gebouwd zijn. U kunt het oog zien als een bol met aan de voorzijde een lens en aan de ach terzijde het netvlies. Deze bol is opgevuld met een heldere gelei, oftewel glasvocht. Naarmate we ouder worden, ontstaan klont jes in het glasvocht en die noemen we mouches volantes. Ze zijn meestal onschul dig. Maar het is wel raadzaam om naar uw huisarts te gaan als de draadjes ineens erger worden, als u er slech ter bij gaat zien, als een deel van uw zicht zwart wordt, als ze niet mee bewegen met de oog bewegingen en als u lichtflitsen ziet. Dan kan er namelijk iets mis zijn met uw netvlies. —Rutger Verhoeff —Rutger Verhoeff Stress, burn-out, overspannenheid: wat is het verschil? In de volksmond worden deze termen vaak door elkaar gebruikt. Toch staan ze voor verschil lende dingen. Stress is niet meer dan ervaren druk. Daarbij kennen we ook goede vormen van stress; een beetje span ning voor een presenta tie maakt je extra scherp en zet de focus op wat je moet doen. Stress wordt pas een probleem als je er niet meer van herstelt en het een chro nisch karakter krijgt. Burn-out staat voor opgebrand zijn van je werk. Je bent emotio neel uitgeput, voelt je niet meer verbonden met je werk en twijfelt aan je kunnen. Mensen met de karaktereigen schappen perfectio nisme, veeleisendheid, betrokkenheid, ambitie, autonomie en dingen graag zelf willen oplos sen, lopen risico op burn-out. Dan overspannenheid. Op te veel levensgebie den is onrust geweest en je bent omgevallen. De kenmerken die we vaak zien: uitputting, geen concentratie, niet meer in staat zijn de da gelijkse dingen op te pakken, somberheid, overprikkeling. Als je je herkent in een van deze klachtenbeelden: neem het serieus en zoek tijdig hulp. —Ellen Huljsmans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 25