HART l ZIEL Zelfdodina m. Vraag het onze specialisten hm* 24 René Diekstra Einzelganger Asperger is geen big deal, vindt autist Judith Visser (40). Al snapt ze weinig van mensen en is dat omgekeerd ook zo. Vlak voor de Autismeweek verschijnt haar boek over opgroeien zonder houvast. Het verhaal van Romeo en Julia gaat niet alleen over de liefde. De wens is hier de moeder van de interpretatie. Als er iets is dat mij zowel droevig als boos stemt, dan is het als een jonge man of vrouw zichzelf doodt. Droevig omdat een leven, nog in de knop, wordt gebroken. En boos omdat wij als gemeenschap blijkbaar te weinig hebben gedaan om hem of haar te doen besluiten voor het leven te blijven kiezen. Want net zoals geldt it takes a village to raise a child, geldt ook it takes a village to kill a child. Bij zelfdoding van een kind heeft 'een heel dorp' gefaald. Als ik de geniale toneelschrijver William Shakespeare ergens om bewonder, dan is het omdat hij de eerste was die dit op weergaloze wijze verwoordde. Doorgaans zijn we geneigd om zijn Romeo en Julia te zien als een prachtige, ontroerende, romantisch-tragische liefdesge schiedenis. Maar de wens is hier de moeder van de interpretatie. Shakespeare had met dit drama iets veel fundamentelers op het oog. Namelijk dat wie de jeugd heeft, nog niet per se de toe komst heeft. Vandaar de allesverpletterende triestheid van het slot. Twee mooie, jonge men sen doden zichzelf, gooien hun toekomst weg, omdat hun geloof in die toekomst door de houding van de mensen om hen heen, hopeloos is uitgedoofd. Eerst Bij de Romeo die, in de zelfdoding van SSSSS, een kind faalde dood is, zichzelf 'het hele dorp' ™P™g'f om hem of vervolgens Julia die, geconfronteerd met een dode Romeo, hem in de dood volgt door zichzelf met zijn dolk te doden. Twee zelfdodingen, die - aldus de allerlaatste verzen - de mensen in Verona, waar het drama zich afspeelt, eindelijk wakker schudden. Ze worden zich ervan bewust situaties te hebben geschapen die deze vreselijke afloop waar schijnlijker hebben gemaakt. haar heen Maar, zo lijkt Shakespeare te willen uitschreeuwen: verantwoordelijkheid nemen als het te laat is, is te laat. Onlangs waren ook wij helaas weer eens te laat. De 19-jarige Ximena Knol maakte eind februari met behulp van het veelbesproken en luid aangeprezen zelf dodingspoeder een einde aan haar leven. Twee weken daarvóór betoogde ik op deze plaats dat het beschikbaar maken en pu bliekelijk aanprijzen van zo'n poeder risicovol is. Want ook jonge men sen kan het verleiden daarmee hun gevoe lens van hopeloosheid voor altijd het zwijgen op te leggen. Terwijl we juist met hen in ge- sprek moeten gaan. an Michael is veel op pad. Overdag en 's avonds. „Andere vrouwen zouden klagen. Voor mij maakt hem dat de ideale echtgenoot. Ik hou veel van hem, maar ik trek het niet als hij voortdurend om me heen hangt. Om die reden heb ik ook geen kinderen. Ik zou ze nooit de aandacht en liefde kunnen geven die mijn ouders mij hebben gegeven." Judith Visser, een slanke vrouw en een open, vriendelijke oogopslag, snapt weinig van mensen, ook als ze veel voor haar betekenen. Ze heeft asperger, een vorm van autisme die het haar moeilijk maakt de bedoelin gen en emoties van anderen te be grijpen. Elke grap neemt ze in prin cipe serieus. Elet concept liegen be grijpt ze niet. „Ik kan zelf niet liegen en neem alles wat een ander zegt voor waar aan. Als blijkt dat iemand tegen me heeft gelogen en dat komt uit, schrap ik hem uit mijn leven." Lawaai, fel licht en chaos kwellen haar, omdat ze zich er niet voor kan afsluiten. „De buitenwereld komt ongefilterd binnen. Ik kan me maar op één ding concentreren. Ik heb daarom nooit een rijbewijs gehaald. Het verkeer is mij te chaotisch." Ze is onhandig, zoals de motoriek van het gros van de mensen met au tisme te wensen overlaat, en loopt geregeld tegen tafels op. „Vroeger haatte ik dat, nu moet ik om mijn onhandigheid lachen." Ontslagen Gezichten kan ze niet onthouden, de sociale codes zijn voor haar een puz zel. „Ik kan me goed handhaven, hoor. Dat heb ik geleerd toen ik als receptioniste werkte op het kantoor van IBM. Achter de balie had ik alles onder controle. Ik leerde mensen groeten en een praatje aanknopen." Goed, ze werd na een tijd op staande voet ontslagen. Maar dat kwam doordat het bedrijf not amused was toen ze stickers op alle uitgaande enveloppen plakte, waarop ze re- V/.V; Vleesvervanger met toegevoegde B12: prima keuze Ons panel beantwoordt al uw vragen over lijf en leden, hart en ziel. U beslist zelf of uw vraag in de krant komt of niet. dinsdag 27 maart 2018 GO Reageren? rene.diekstra @persgroep.nl 'Asperger is toch niet zo erg v Johan Nebbeling ■if,. Mijn tienerzoon eet geen vlees en alleen vleesvervan gers met toegevoegde vita mine B12. Krijgt hij hier zo genoeg van binnen? Vitamine B12 zit in dierlijke voedingsmiddelen als vlees, eieren en zuivel. Een vegetariër die voldoende zuivel en eieren eet, hoeft geen tekort te krij gen. Er is wel een groter risico op, omdat B12 alleen uit die specifieke producten moet komen. Een tekort kan leiden tot bloedarmoede, vermoeid heidsklachten, concentratie problemen en spierzwakte. De vitamine B12 die aan voedings middelen wordt toegevoegd (cyanocobalamine) verschilt van de B12 die in voeding zit (hydroxycobalamine). Beide soorten zijn goed opneembaar en uitwisselbaar. Uw zoon kan gerust een vleesvervanger eten met toegevoegde B12. Een overdosering treedt niet snel op. Het is wel verstandig om voor alle vitaminen niet zo maar meer dan de dagelijks aanbevolen hoeveelheid in te nemen. —Klaske van Norren Voedings deskundige Klaske van Norren Huisarts Rutger Verhoeff Psycholoog Ellen Huijs- mans solvo.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 24