23 Over gezond leven, psychologie, familie en relaties ledereen neemt verantwoordelijkheden op zich. Die kunnen tegen je gaan werken. Geef jezelf een nieuwe rol, zegt verhalenverteller Mieke Bouma (63) in haar nieuwe boek 'Het verhaal van je leven'. „Dit boek draait om de vraag hoe je meer sturing geeft aan je leven. Soms voe len we ons het slachtoffer van wat er gebeurt. Elk mens krijgt van alles op zijn bord wat hij niet heeft besteld. Maar je hebt wél invloed op het verhaal dat je ervan maakt. Als je je maar bewust wordt van wat jou in je onderbewustzijn negatief beïn vloedt. Ik nodig de lezer uit die aan names en innerlijke stemmetjes, over zichzelf en anderen, te onderzoeken en te ontwikkelen." „Ja, dat is soms lastig. Wanneer onderzoek je hoe je erbij staat in je leven? Vaak pas op het moment dat zich een crisis voordoet. Sommige mensen slaapwandelen door het leven, tot ze worden ontsla gen of hun partner ervandoor gaat. Pas dan gaan ze praten met een the rapeut of coach. Maar je kunt je al eerder afvragen of je wel tevreden bent. Stel, jouw levensverhaal komt in de bibliotheek te staan: wat voor boek wil je dan dat het is? Dik of dun? Ingewikkeld of eenvoudig? Een ko misch verhaal? Is het, als je morgen dood zou gaan, een flutroman? En zo ja, wat doe je dan om dat te verande ren?" „Kijk naar de oerscène van jouw leven, dat sleutelmoment dat indruk op je heeft gemaakt. Een vrouw ver telde me dat ze als kind graag wilde dansen en op het podium wilde staan. Haar vader vond dat maar overdreven. Toen ze een keer als bal letdanseresje had gestraald op het podium, zei hij: 'Ik zal maar niet zeg gen wat ik daarvan vind.' Voor dat meisje was het alsof ze een klap in haar gezicht kreeg en dus stopte ze die diepe innerlijke wens weg. Maar toen ze, al in de 50, besefte dat ze nog steeds wilde dansen, heeft ze dat alsnog gedaan." „Misschien worstel je met de strijder in jezelf die vindt dat je altijd moet winnen. Of ben je klaar met de ge lukzoeker, die ervoor zorgt dat je altijd onrust voelt. Verandering be gint met de vraag: waarnaar verlang je? Maak een lijstje met vijftig ver langens, klein en groot. Wil je reizen? Meer vrijheid? Een boek schrijven? Kinderen krijgen? Uit al die verlan gens valt een rode draad te halen, die je wijst op een nieuw archetype. De vrouw over wie ik het net had, wilde de kunstenaar in zichzelf omarmen. Het gaat erom ruimte te geven aan die nieuwe stem." Kijk naar de oerscène van jouw leven, het moment dat indruk maakte „Toen ik op mijn 44ste borstkanker kreeg, drong mijn oerscène zich aan me op. Ik was 4 toen mijn 2-jarige zusje Jacoline stierf. Ik dacht dat ik haar dood allang had verwerkt, maar pas toen realiseerde ik me dat met die gebeurtenis mijn basisstrategie ont stond. Namelijk: ik moet groot en sterk zijn, vrolijk en optimistisch, want mijn moeder mag geen verdriet krijgen door mij. Van het onbevan gen kind veranderde ik in een voeder en een strijder. De borstkanker deed me beseffen dat ik anderen had gevoed, maar me zelf te weinig. Ik kreeg de diagnose op de sterfdag van mijn zusje, de operatie was op dezelfde datum als haar begrafenis toentertijd. Het voelde alsof het geen toeval was, ik besloot de kans aan te grijpen beter met mijn gevoelens te leren omgaan. Ik besloot de kunstenaar en de ma giër meer in te zetten. Deze oerbeel den brengen me meer in mijn le vensfase, omdat ik graag schrijf en anderen bij hun ontwikkeling help." dinsdag 27 maart 2018 GO 'Maak geen flutroman van je leven' Vivian de Gier Wat kunnen we met het boek 'Het ver haal van je leven'? Maar wie ziet nou die patronen en overtuigingen bij zichzelf? Hoe zorg ik dat ik een andere visie op mezelf krijg? Je gebruikt oerbeelden of arche typen om te laten zien welke rol iemand onbewust heeft aangeno men. Leg eens uit? Mieke Bouma: „Maak een lijstje met vijftig verlangens, en haal er de rode draad uit. Die wijst op wie je wilt zijn: de strijder bijvoorbeeld, of de kunstenaar." FOTO JEAN-PIERRE JANS Hielp een ander type jou? Het verhaal van je leven, storytel- ling en de zoektocht naar een zinvol bestaan, Balans, €19,99

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 23