o Meer banken passen renteopslag 16 VódafoneZiggo: alleen nog digitaal Kort Omzet vanHaren omhoog Schoenenwinkelketen vanHaren krikte af gelopen jaar de omzet op tot ruim 190 mil joen euro. De verkoop van bijna 7 miljoen paar schoenen zorgde voor een omzetstij ging van ruim 6 procent. Vorig jaar maakte vanHaren de stap naar België. De winkelke ten opende daar vijf winkels en een web winkel. Voor dit jaar staan daar elf nieuwe vestigingen in de planning. „In 2019 zetten we ook een eerste stap in Wallonië", zegt di recteur Krein Bons. In Nederland opende de marktleider drie winkels. Mitsubishi investeert in wind Het Japanse Mitsubishi steekt de komende jaren ruim 5 miljard euro in Nederlandse en Britse windmolenparken. Volgens de Ja panse zakenkrant Nikkei zou Mitsubishi al een belang hebben genomen in een wind molenproject voor de Nederlandse kust dat tegen 2020 circa 700 megawatt aan stroom moet opwekken. Eerder kochten de Japan ners voor tientallen miljoenen euro's een belang in een soortgelijk Brits project. HOGE SCHULDEN WAPENFABRIKANT Remington: uitstel betaling De bekende Amerikaanse vuurwapenmaker Remington heeft uitstel van betaling aange vraagd onder druk van een zware schulden last en dalende verkopen van geweren, handvuurwapens en munitie. Het twee honderd jaar oude Remington behoort tot de bekendste vuurwapenfabrikanten van de Verenigde Staten. Er werken 3500 mensen. Flitsen Quote van de dag 'Een handelsoorlog is niet ons doel' Binck Bank Shell rji/0 ABNAMRO Arcadis Tien jaar geleden was het land te klein geweest, maar nu leidt het besluit van VodafoneZiggo om de stekker uit de analoge kabel te trekken nauwelijks tot commotie. „Nederland is gewend aan digitale televisie, de tijd is er rijp voor." „Het is ongehoord dat klanten die geen digitale televisie willen straks in de kou staan", fulmi neerde Irene Voogt uit 's Graven- zande acht jaar geleden tegen Cai- way. Toen de kleine kabelaar in 2010 als eerste aankondigde te stoppen met analoge televisie, richtte Voogt met enkele mede-in woners de actiegroep Pro Analoog op. „Bestaande televisies kenden destijds geen digitale ontvanger, er was een decoder nodig. Ik werkte in de ouderenzorg en zag dat veel senioren problemen hadden om die te installeren. Caiway liep veel te ver voor de troepen uit." De actiegroep kreeg veel publici teit, maar de kabelaar hield zijn poot stijf. „Helaas heeft onze actie niks opgeleverd." Ook Caiway zelf herinnert zich de acties nog goed. „Er was veel weerstand", erkent woordvoerder Tim Bakker. Toch moeten we het verzet niet over schatten, stelt hij. „Het duurde re latief kort. Veel klanten hadden er ook waardering voor dat we onze dienstverlening wilden verbeteren en dit als eerste in Nederland de den. We zagen gewoon dat klanten steeds meer data verbruikten en dat deze stap nodig was." Spoel zeven, acht jaar vooruit en de tijden zijn veranderd. Toen de Zeeuwse kabelaar Delta vorig jaar augustus aankondigde te stoppen met analoge tv, leidde dat zelfs in het behoudende Zeeland niet tot een klantenoproer. „We hebben het bewust ruim op tijd aangekon digd", vertelt woordvoerder Tim Brouwer. „Zo kunnen we klanten informeren en meenemen." Uit een vragenlijst aan kabelabonnees bleek dat veel mensen een service monteur aan huis wilden. VodafoneZiggo kan de internet- snelheid straks flink opvoeren Een halfjaar later durft ook Voda foneZiggo, de grootste kabelaar van het land, de stap te zetten. Het aantal klanten dat puur analoog kijkt, is gedaald tot 300.000 men sen, 10 procent van het totale aan tal televisieklanten. De rust is bo vendien terug bij het bedrijf dat de afgelopen tijd erg met zichzelf be zig was: eerst kocht mediaconglo- meraat Liberty Global in 2014 Ziggo op en smeedde het met het eigen UPC samen tot één groot ka belbedrijf. Twee jaar later gingen Liberty en Vodafone een fusie in Nederland aan. Kamiel Albrecht, die de televi siemarkt volgt voor onderzoeks bureau Telecompaper, spreekt van een logisch besluit. „Toen Caiway in 2010 met analoge televisie be sloot te stoppen, voorspelden wij dat Ziggo pas zou volgen zodra het aantal analoge klanten was ge daald tot 10 tot 15 procent. Dat blijkt aardig accuraat." Ook de ma nier die VodafoneZiggo kiest, kan Albrecht bekoren. „Ze nemen er de tijdvoor." Het uitfaseren van digitale tele visie is voordelig voor zowel Voda- DEN HAAG Een groeiend aantal banken komt hypotheekeigenaren tegemoet door bij aflossing auto matisch de risico-opslag te verla gen. Inmiddels zijn er al veertien hypotheekverstrekkers die dit doen, blijkt uit nieuw onderzoek van de Consumentenbond. Lang niet alle consumenten we ten dit, maar banken laten klanten extra rente (risico-opslag) betalen als de waarde van het huis lager is dan het hypotheekbedrag. Als de schuld minder wordt door aflossing of door stijging van de woning- waarde, dan wordt dat risico klei ner. Daarmee kan de renteopslag omlaag of zelfs helemaal vervallen. Logisch, toch? Sommige banken laten de risico-opslag echter nog al tijd ten onrechte jarenlang doorlo pen, terwijl het risico is afgenomen door tussentijdse aflossing op de hypotheek, stelt de Consumenten bond. Volgens het jongste onderzoek zijn er achttien banken waarbij klanten zelf om een verlaging moe ten vragen. Doen die klanten dat niet - bijvoorbeeld omdat ze dit niet weten - dan betalen ze soms wel tot duizenden euro's te veel. Positieve ontwikkeling De Consumentenbond voert al ja ren actie tegen de risico-opslag. Hoewel nog een flink aantal ban ken de klanten onwetend houdt, spreekt de bond toch van een posi tieve ontwikkeling: „We hebben de banken al zover gekregen dat zij op de renteherzieningsdatum de ri sico-opslag verlagen als er vol doende is afgelost. We zien het als een goede ontwikkeling dat meer banken nu automatisch de risico opslag verlagen bij aflossing." Onder meer Attens Hypotheken, Delta Lloyd Plus en Obvion passen dit automatisch aan en komen dan dinsdag 27 maart 2018 UITBREIDING BELGIË SUCCES 5 MILJARD VOOR WINDMOLENPARKEN De Nederlandse overheidsfinanciën vol doen voor het eerst sinds 2008 weer aan de Europese normen. Dat meldde het CBS gis teren. De schuld was eind 2017 416 miljard euro, 56,7 procent van het bruto binnenlands product. Onder de 60 procent is de norm. Het totale reëel beschikbaar inkomen van huishoudens is vorig jaar met 1,5 procent gestegen. De inkomensgroei is nu voor het vierde jaar op rij positief, aldus het CBS. Wel is de reële groei lager dan een jaar eerder door de toegenomen inflatie. De Amerikaanse minis ter van Financiën Steve Mnuchin zegt goede ge sprekken met China te hebben over een handels akkoord. De broker wil meer klanten lokken. Het bedrijf profiteerde van de stijgende olieprijs. De bank was slachtoffer van frauderende handelaren. m Er zijn zorgen over de finan ciële stabiliteit van het ingeni eursbureau. Meer beursnieuws? AD.nl/Economie o o Analoge tv is zó 2010 David Bremmer Rotterdam - Kamiel Albrecht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 16