©NDERNEMEP Het is weer tijd voor aangifte 'We groeien jaarlijks zorn 10 a 15 procent' ONDERZOEK: ONDERNEMERS DENKEN WEER AAN GROEI iersno O Bob Hutten, food- en hospitalityondernemer, runt een succesvol bedrijf én zet zich in voor mensen met een afstand tot de arbeidsmarkt. „Ik snak naar een wereld waarin bedrijven die het meest hun maatschappelijke verantwoordelijkheid pakken, ook het meest ontzien worden en zo aantrekkelijker worden voor talent." Door Bas Hakker Het is begonnen vanuit de vraag hoe je het maximale uit mensen haalt. „In het beginstadium van je bedrijf mag je je best even jezus voelen", vertelt Bob Hutten. „Maar na een tijdje laatje mensen zélf een schilderij of film maken en moedig je alleen nog aan of stuur je wat bij." De visie is gestoeld op het mensbeeld van Hutten. „Geluk is voor mij in de eerste plaats dat je je dromen waarmaakt en elke tussenstap is waardering voor je talent. En op de tweede plaats dat je bijdraagt aan de ambities van mens, natuur en cultuur. Ik heb veel gesprekken gehad met men sen die op het punt van overlijden ston den. Hun mooiste momenten waren die waarin ze iets deden voor een ander." Hoe pas je die filosofie toe in de dagelijkse praktijk van je bedrijf? „Wij werken met zogenoemde 'geluks- wijzers' waarin we voortdurend het werkgeluk van onze 'samenwerkers' meten. Het heeft ook veel effect op de sollicitanten. Je verklapt natuurlijk ont zettend snel wie je bent. Sollicitanten doen onderzoek en schrijven bijna al- tijd over het feit dat ze graag aan willen sluiten bij een bedrijf dat een goede werkcultuur centraal stelt." Kun je een praktijkvoorbeeld geven van de focus op werkgeluk? „Bij ons gaat het om delen; zo kochten wij honderd producten die mensen met elkaar kunnen delen; denk daarbij aan bijvoorbeeld een grasmaaier. Daarnaast hebben we sociaal kapitaal ingevoerd; dan krijg je 100 punten voor een goed doel. Via een interne campagne kun je ervoor zorgen dat je collega's jouw goede doel steunen." Wat is er te zeggen over de effecten van deze werkwijze? „Wij zitten qua ziekteverzuim 30 procent lager dan de benchmark en we houden mensen lang vast. Aan de andere kant groeien we gemiddeld met 10 a 15 pro cent per jaar, dus we zien hier genoeg nieuwe gezichten. Bij ons heeft 10 pro cent van de mensen een afstand tot de arbeidsmarkt." Zit er ook een gevaarlijke kant aan de focus op maatschappelijke relevantie? „We zullen nooit omzetten wat onze collega's verdienen, ons model past las tig in een wereld waarin alles draait om euro's. Ik snak naar een wereld waarin bedrijven die het meest hun maat schappelijke verantwoordelijkheid pak ken, ook het meest worden ontzien, en zo aantrekkelijker worden voor talent." Verruimde blik Vóór 1 mei 2018 moet in principe iedere ondernemer zijn aangifte inkomsten belasting ingevuld hebben. Lastig? Soms. Maar met een goede voorbereiding, is de aangifte zo voor elkaar. Paul Slot, partner bij belastingadvieskantoor Optimal Finance, geeft tips om een aantal veelgemaakte fouten eenvoudig te voor komen. Bepaal of je ondernemer bent Veel kleine zelfstandigen weten niet altijd precies of ze nu ondernemer zijn voor de inkomstenbelas ting, of niet. De Onder- nemersCheck van de Belastingdienst geeft meer duidelijkheid. Daarmee check je aan de hand van een aantal vragen over thema's zoals zelfstandig heid, ondernemerschap, continuïteit en omvang of je ondernemer bent voor de inkomstenbelas ting. Mijn advies: als je twijfelt, vul de check in! Zelfstandigenaftrek Ben je ondernemer voor de inkomstenbelasting en besteed je per jaar mini maal 1.225 uren aan je onderneming, dan kom je in aanmerking voor onder nemersfaciliteiten. Dit urencriterium is belangrijk en moetje goed bijhouden. Want dat geeft recht op bijvoorbeeld de zelfstandi genaftrek. Voor 2017 is dat een bedrag van 7.280 euro dat je van de winst mag aftrekken en waar je dus geen belasting over hoeft te betalen. Winst en inkomsten Geef winst op als winst en niet als resultaat overige werkzaamheden. Het belastingtarief hierover is weliswaar hetzelfde, maar alleen met winst kun je in aanmerking komen voor de fiscale ondernemers faciliteiten. In ieder geval heb je dan recht op de mkb-winstvrij stelling. Hoe eerder, hoe beter Hoe eerder je aangifte doet, hoe sneller je zicht hebt op de situatie van je eigen bedrijf. Let er ook op of de zaken die de Belastingdienst al vooraf heeft ingevuld, kloppen. Daar ben je zelf verant woordelijk voor. En maak het jezelf makkelijk door de administratie digitaal op je computer in te voeren. Aangifte doen? Ga dan naar: www.belas- tingdienst.nl/aangifte. Zeker weten of je het goed doet? Gebruik dan de aangiftechecklist voor ondernemers via de voor gaande link. Wil je weten of je ondernemer bent? Doe de OndernemersCheck op www.belastingdienst- ondernemerscheck.nl. thema: groei deondernemer.nl 'We zullen nooit omzetten wat onze collega's verdienen' Word ook een werkgever waar hoog opgeleid Nederland graag wil werken. Intermediair biedt voor elke onderneming brede employer branding oplossingen. Ga naar intermediair.nl/werkgever. Mark Buitenhuis, regiodirecteur en ver antwoordelijk voor de ondernemerstak binnen Van Lanschot, vertelt over de meest opvallende resultaten. Van Lanschot is de oudste gespecialiseerde pri vate bank van Nederland en doet al jaren onder zoek naar ondernemerschap. Hoe zit het bijvoor beeld met de overdracht binnen familiebedrijven en wat zijn de drijfveren van ondernemers? Uit het onderzoek blijkt onder meer dat steeds meer ondernemers groeimogelijkheden zien. Volgens Buitenhuis heeft dit alles te maken met de aantrekkende economie. „Dat zorgt ervoor dat veel ondernemers op een kantelpunt komen. Blijven ze alles zelf doen, of worden er taken overgedragen?" In het onderzoek wordt bewust onderscheid gemaakt tussen single-ondernemers en serie ondernemers, omdat dit duidelijke verschillen laat zien. Een serieondernemer is voortdurend bezig met het bedenken van nieuwe ideeën en het opzetten van nieuwe bedrijven. Zoals onder nemer Michiel Muller, oprichter van Picnic. De single-ondernemer komt met een sterk idee, start een bedrijf en blijft binnen dat bedrijf een belangrijke rol spelen. Veel single-ondernemers staan aan het hoofd van een familiebedrijf, bij- voorbeeld Reynier van Bommel, CEO bij Schoen fabriek Van Bommel. Het onderzoek laat zien dat elke 'ondernemerssoort' weer andere verwachtin gen, plannen en motivaties met zich meebrengt. Opvallend is dat ondernemers niet alleen meer durven te focussen op de groei van het bedrijf, maar ook op het verkopen ervan. Hierin komen duidelijke verschillen naar voren: 29 procent van de serieondernemers verwacht het bedrijf te ver kopen aan een strategisch koper, tegenover 26,5 procent van de single-ondernemers die eerder verkoop binnen het bedrijf verwachten. Buiten huis beaamt dit. „De ratrace van de crisis is voor bij, je ziet dat ondernemers hun blik nu weer gaan verruimen." (Door Linda Roos) Lees meer over het onderzoek van Van Lanschot op de ondernemer.nl Paul Slot is partner bij belastingadvieskantoor Optimal Finance. Dit artikel is gemaakt in opdracht van de Rijksoverheid. PAUL SLOT OVER DE AANGIFTE INKOMSTENBELASTING Dit is een wekelijkse uitgave van De Ondernemer De artikelen worden geschreven door de redactie van De Ondernemer, deels in samenwerking met betalende partners. Meer praktische tips en inspirerende verhalen? Ga naar deondernemer.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 15