II 10 DEFENSIE TOEKOMST De krijgsmacht moet na decennia bezuinigingen weer een aantrekkelijke werkgever worden. Minister Bijleveld en staatssecretaris Visser weten dat er werk aan de winkel is. „Er moet veel gebeuren." ledereen wil eigenlijk blijven! Maar ze krijgen geen zekerheid Ze zijn vrolijk. Uitgelaten bijna. Mi nister Ank Bijleveld en staatssecreta ris Barbara Visser hebben zojuist hun eerste wapenfeit, de Defensienota, door de ministerraad geloodst. De CDA-minister en de WD- staatssecretaris trokken de afgelopen maanden van kazerne naar oefening en van deskundigen naar missiege bied. Ze hoorden vooral veel frustra ties. Over materieeltekort. Bijleveld: „Als je geen schroef meer hebt om iets in elkaar te zetten, dan doet dat wat met je." Over onzekerheid. En over te rigide regeltjes uit Den Haag, waardoor commandanten nauwelijks speelruimte hebben. Visser: „We gaan ze die ruimte geven." Ze weten nu hoe de krijgsmacht er voor staat. „Er moet wel veel gebeu ren", geeft Bijleveld toe. Maar ondanks de zorgen heeft de 'enorme passie' die de militairen voor hun vak hebben haar het meest getroffen. „Dat ze tóch iedere keer de schouders eronder zet ten. In Jordanië wist de luchtmacht ondanks het waardeloze weer - er stond een vervelende wind - precies op het moment dat ik er was twee straaljagers de lucht in te krijgen. Die passie voor het werk..." Visser: „Nee, iedereen wil eigenlijk blijven! Maar ze krijgen geen zeker heid óf ze kunnen blijven. Onze mili tairen zijn op heel jonge leeftijd al lei dinggevend. Zijn stressbestendig. Hebben discipline. Alles wat een werkgever in een mens zoekt, leer je hier. Als je 23-24 bent, ben je gewoon de baas van de marechaussee op Schiphol Plaza..." Bijleveld: „Of in Kidal (Mali, red.)." Visser: „...ze zijn verantwoordelijk voor alles. Maar als je dan 30-35 bent, een gezin hebt, een huis wilt kopen, je eigenlijk wilt settelen, dan wil je ook weten of je langer in je functie kunt blijven en wat je in de toekomst kunt verwachten. Als dat onzeker is, gaan ze - zeker met de aantrekkende arbeidsmarkt - om zich heen kijken." Visser: „Door voor meer stabiliteit te zorgen. Nu moeten militairen om de drie jaar van functie wisselen." Bijleveld: „Maar sommige mannen - ik zeg mannen, maar daar moet je ook vrouwen voor lezen - zijn bij voorbeeld goed in het geven van on derwijs. Willen dat ook graag blijven doen. Als je dan na drie jaar zegt: jij gaat nu iets anders doen, dan doe je misschien iets verkeerd." Visser: „Daarom gaan we de com mandanten ook meer mandaat geven. Zij zien wat hun mensen kunnen en waar ze goed in zijn." Bijleveld zucht: „Dat is het oude den ken. Daar moeten we van af. Ja, we hebben wel echt gekozen voor din gen, omdat ze broodnodig zijn en de NAVO daaraan hecht bijvoorbeeld. Nieuwe bemande onderzeeërs, die dicht bij de kust en in diepe wateren inlichtingen kunnen verzamelen. Er zijn niet veel landen die dat kunnen. De luchtmacht en de landmacht pro fiteren ook van die inlichtingen. Dat is nodig voor iedereen." Bijleveld: „Even met alle respect, hè? We zien ook wel dat dat een belang rijk punt is. Maar we kunnen niet meer dan ons budget besteden." Bijleveld: „Nee nee. Daarover hebben we een advies aangevraagd bij de Ad viesraad Internationale Vraagstuk ken. Het is geen geheim dat we mo menteel deel uitmaken van de coali tie die kernwapens kan gebruiken. Maar dit is echt wat anders, gaat over de bescherming van de vliegtuigen." dinsdag 27 maart 2018 GO 'We gaan niet oplappen, we gaan vernieuwen' Raymond Boere Hanneke Keultjes Den Haag Dat blijkt niet uit de cijfers. U komt jaarlijks 5.000 mensen tekort en veel militairen vertrekken. Hoe houdt u mensen dan vast? Bij de marine vieren ze vast het grootste feest. Het meeste geld gaat naar hen. - staatssecretaris Visser Maar extra JSF-straaljagers komen er niet. Loopt u in de toekomst dan niet wéér het risico dat er niet vol doende inzetbare gevechtsvliegtui gen zijn? Wel komen er voor de JSF 'zelfbe schermingsmiddelen tegen dreigin gen vanuit de lucht of vanaf de grond'. Kernwapens? Als wij de nota lezen, dan lapt u

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 10