Protesten na arrestatie van Puigdemont Selmayr en Juncker dieper in de problemen 9 bij neer en opperde een persver klaring te laten uitgaan waarin on duidelijk was of haar tegenstrib belende minister aftrad. 'Vervol gens suggereerde ze ziekteverlof voor Andriessen. Dat wees hij af en eiste dat de koningin in een verklaring zou aangeven dat zij het ontslag van Andriessen in beraad had. Op 22 februari 1980 verklaarde Van Agt dat het ontslag was ingediend en geaccepteerd. Over de actie van Ju- liana zegt Bos: „Het was niet on constitutioneel, maar het was op het randje." Spectaculaire stijging Bos die 'vanuit nieuwsgierigheid, niet uit cynisme' het fenomeen van de vallende bewindslieden onderzocht, signaleert dat het aan tal aftredende bewindslieden sinds 2002 spectaculair is gestegen. Waren het er in haar onderzoeks periode van 35 jaar 19, vanaf 2002 tot 2018 gemiddeld genomen maar liefst 1 per jaar. „Er treden nu meer ministers en staatssecretarissen af dan ooit", zegt Bos. Ze heeft er verschillende verklaringen voor: „De populisti sche wind, de politieke instabili teit. En er wordt eerder om offers gevraagd." Volgens Bos beperken coalitie partijen de schade door eerder een bewindspersoon te wisselen. „An ders loop je het risico dat de hele ploeg onder druk komt en het hele kabinet valt." Ten tijde van Lubbers (1982- 2994) werd ongelooflijk moeilijk gedaan over aftreden. Bos: „Lub bers deed enorm zijn best om zijn partijgenoten in het zadel te hou den. Daar speelde een zekere grootheidswaan ook een rol in. Als je 54 zetels hebt, beschouw je je zelf als onaantastbaar." De WD heeft zich als opvolger van het CDA als de natuurlijke grootste regeringspartij ontwik keld, al is zij een stuk kleiner. Daar hoort ook een hedendaags besef bij. „Bij de WD is er een algemene acceptatie dat aftreden van een minister of staatssecretaris een ri sico is dat erbij hoort." Hoe er vervolgens met de geval lenen wordt omgesprongen, dat verschilt per partij nogal, ziet Bos. „Bij de WD wordt voor je gezorgd als je aftreedt. Daar heerst meer een corpscultuur." Heel anders ligt dat bij de PvdA. Bij de sociaal democraten gaat het er hard aan toe. Gevallen bewindslieden raken uit het oog. Ze hebben het gevoel dat ze als instrument door hun partij zijn gebruikt." De forse stijging van het aantal aftredende bewindslieden heeft twee kanten, vindt Bos. „Als zui veringsritueel is het goed. Degene die bovenaan de ladder staat, neemt verantwoordelijkheid waardoor iedereen verder kan en er lucht ontstaat. Maar als het heel frequent gebeurt, wordt politiek een duiventil. Waarom zouden goede politici dan in een kabinet gaan? Dan stappen er kwalitatief mindere politici in een kabinet, die een groter risico vormen. Dan ontstaat er een vicieuze cirkel." OPGESTAPT 1 Puigdemont werd vanmorgen aan gehouden nadat hij vanuit Dene marken naar Duitsland was gere den. Zijn advocaat denkt dat hij op korte termijn weer vrijkomt. „Wij eisen van Duitsland dat het Puigdemont niet uitlevert aan Spanje voor verdenkingen die op politieke gronden verzonnen zijn", aldus een woordvoerder van de se paratistenbeweging ANC die het protest in Barcelona organiseerde. De betoging leidde tot een confron tatie met de politie. Puigdemont wordt in Spanje ge zocht wegens een reeks strafbare feiten, gepleegd toen hij als regio premier in oktober met een illegaal referendum Catalonië van Spanje wilde afscheiden. De afscheiding was niet alleen in strijd met de Spaanse wet, maar ook met regels van het Catalaanse parlement. De Spaanse justitie vaardigde een in ternationaal arrestatiebevel uit. De voormalig premier wordt onder andere verdacht van rebellie. Op basis van dat bevel hield de Duitse politie Puigdemont gisteren aan. Dat gebeurde nadat hij vanuit Denemarken de grens was overge stoken. Puigdemont reisde volgens zijn advocaat per auto om controles op luchthavens te vermijden. De raadsman sluit niet uit dat de Spaanse autoriteiten hun Duitse collega's hebben getipt. Advocaat Paul Bekaert zei tegen persagent schap Belga dat hij de raadsman van Puigdemont blijft, ook nu die in Duitsland vastzit. Triomfantelijk Bekaert: „Ik denk dat mijn cliënt op korte termijn onder voorwaarden vrijkomt. Hij zou dan in vrijheid de behandeling kunnen afwachten van het internationale arrestatiebe vel dat tegen hem is uitgevaardigd." In de Spaanse politiek is zowel verslagen als triomfantelijk gerea geerd op de aanhouding. Albert Ri- vera van de pro-Spaanse partij Ciu- dadanos constateerde op Twitter te vreden dat de vlucht van Puigde mont voorbij is. Een woordvoerster van de beweging funts per Catalu- nya van Puigdemont antwoordde dat 'Spanje geen eerlijk proces ga randeert, alleen wraak en repressie'. De roemruchte separatist was met de auto onderweg van Dene marken naar Hamburg, vanwaaruit hij naar België wilde reizen. Puig demont zat gisteravond nog vast op een politiebureau. De Duitse politie heeft hem tot nu toe prima behan deld, twitterde zijn advocaat. BRUSSEL Martin Selmayr, de man die midden vorige maand in een minuut de baas van 33.000 Euro pese ambtenaren werd, wist al in september 2015 dat de stoel waar hij nu op zit, zou vrijkomen. Juncker zelf lichtte Selmayr al in 2015 in over het voortijdige vertrek van Selmayrs voorganger, de Ne derlandse topambtenaar Alexander Italianer. Die ging met zijn 61ste met pensioen. Midden vorige maand vertelde Juncker nog dat hij de enige was die wist dat Italianer rond deze tijd zou opstappen als se cretaris-generaal. Italianer vertelde dat aan Juncker bij zijn aantreden in september 2015 maar Juncker hield dat geheim 'om Italianers autoriteit niet te on dermijnen', zo zei hij vorige maand nog. Dit klopt dus niet. De voor kennis van Selmayr is het belang rijkste nieuwe element in een pak antwoorden die de Commissie dit weekend naar het Europese Parle ment stuurde over 'Selmayrgate'. Dinsdag is er een hoorzitting met vice-commissievoorzitter Günther Oettinger. De voorkennis die Selmayr blijkt te hebben gehad, maakt zijn positie er niet sterker op, zegt SP-Europar- lementariër Dennis de Jong. „Bin nen het Parlement wordt vrij alge meen zijn aftreden verwacht." maandag 26 maart 2018 GO Het Binnenhof wordt voor bewindslieden steeds vaker een slagveld. Ruim den tussen 1967 en 2002 19 ministers vroegtijdig het veld, de afgelopen 16 jaar stapte er gemiddeld één per jaar op. Tijdens de ka binetten-Van Agt, Lubbers en ook Kok bleven de be windslieden zo lang moge lijk binnenboord. Wie het niet redden, waren onder anderen Charles Schwietert, staatssecreta ris Defensie. Hij struikelde over zijn opgepoetste cv. Gerrit Braks faalde in 1990 bij bestrijding van de vis- fraude. /-.A Staatssecretaris Elske ter Veld moest in 1993 vertrek ken na strubbelingen rond de WAO en de Nabestaan denwet. Bij Sociale Zaken sneu velde Robin Linschoten omdat hij de Kamer onvol doende had geïnformeerd (1996). Bram Peper kon in 2000 zijn biezen pakken nadat hij als burgemeester van Rot terdam te ruim had gede clareerd. Duizenden Catalanen zijn gister middag in Barcelona de straat op gegaan om te protesteren tegen de arrestatie van hun vroegere premier Carles Puigdemont. Koen Voskuil Barcelona/Rotterdam Betogers roepen om de vrijlating van Puigdemont. fotoafp in de Tweede Kamer, fotosanp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 9