8 Koningin Juliana wilde niet meewerken aan het voortijdig vertrek van minister Andriessen in 1980. Zij vreesde dat dit roet in het eten zou gooien bij de inhuldiging van Beatrix. Staatsrechtelijk 'op het randje'. Zuckerberg zegt sorry CruyffCourt snel vernield Schietpartij bij station Assen AFTREDEN BEWINDSLIEDEN ONDERZOEK Er treden nu meer bewindslieden af dan ooit. De populistische wind, de politieke instabiliteit. En er wordt eerder om offers gevraagd Juliana wilde de ont slagbrief van CDA-mi- nister Frans Andriessen niet accepteren: hij moest maar ziektever lof nemen. De toenma lig koningin vreesde een kabinetscrisis wat haar abdi catie en de inhuldiging van Beatrix op 30 april 1980 zou verstoren. Dat blijkt uit het proefschrift waarop Anne Bos woensdag pro moveert aan de Radboud Univer siteit. Bos heeft een studie ge maakt van alle tussen 1967 en 2002 afgetreden bewindslieden. Voor het proefschrift Verloren vertrou wen - dat ook in de boekhandel verschijnt - kon zij de hand leggen op de dagboekaantekeningen van Andriessen. Juliana had zich er bij minister president Dries van Agt en CDA- fractievoorzitter Ruud Lubbers in het diepste geheim van vergewist dat zij in 1980 kon aftreden in een politiek stabiele situatie. Uit het dagboek van Andriessen blijkt dat Van Agt en Lubbers de voorgenomen troonsafstand ge bruikten om hun minister bin nenboord te houden. Andriessen eiste dat het kabinet serieus ging bezuinigen, maar de CDA-fractie en minister Wil Albeda van Soci- ale Zaken weigerden dat. Van Agt werd gealarmeerd door Lubbers over de crisisdreiging en vloog naar Zürich om de koningin te informeren. In het vliegtuig te rug naar Soesterberg bespraken ze samen de strategie. Andriessen werd meteen uitgenodigd door de koningin op paleis Soestdijk. Bos schrijft daarover: „De konin gin begon met mee te delen dat zij de ontslagaanvraag niet had gekre gen en dat zij die in elk geval ook niet van hem wilde hebben." Daarop liet Andriessen weten dat de koningin haar boekje te buiten ging en somde de redenen op waarom hij toch wilde aftreden. De koningin legde zich daar niet maandag 26 maart 2018 LONDEN Facebookbaas Mark Zuckerberg heeft in Britse bladen opnieuw zijn verontschuldigingen aan geboden voor het lekken van gegevens van miljoe nen gebruikers. „Het is onze verantwoordelijkheid jouw gegevens te bescher men. Als we dat niet kun nen, verdienen we die in formatie niet", staat in pa ginagrote advertenties. Fa- cebook ligt zwaar onder vuur na de diefstal van ge gevens van meer dan 50 miljoen mensen. Talloze ge bruikers hebben hun ac count opgezegd, aandelen Facebook kelderden. BRUSSEL Het Cruyff Court in de Brusselse gemeente Molenbeek dat minister van Buitenlandse Zaken Blok donderdag opende, is binnen anderhalve dag al vernield. Onbekenden bra ken in de loods in die voor opslag wordt gebruikt, sloegen ramen kapot en plunderden het interieur. Ook probeerden ze brand te stichten op het kunst grasveld. Veel inwoners van de wijk waren ge schokt. Het voetbalveldje moest jongeren in de ach terstandswijk iets positiefs bieden. ASSEN Op het Stations plein in Assen is in de nacht van zaterdag op zon dag geschoten. Daarbij zijn geen gewonden gevallen. De politie heeft drie ver dachten, een 23-jarige man uit Beilen, een 26-jarige man uit Assen en een 22- jarige man uit Groningen, aangehouden op verden king van betrokkenheid bij het incident. Specialisten van forensische opsporing hebben het plein uitge kamd. Een wapen is niet gevonden, wel een huls. Over de toedracht tast de politie nog in het duister. Volgens getuigen zouden twee van de drie opge pakte mannen ruzie heb ben gehad met ongeveer vier personen. GO Juliana lag dwars bij opstappen minister Jan Hoedeman Den Haag -Anne Bos, promovenda Minister Frans Andriessen (midden), met naast hem Dries van Agt (I) en Willem Albeda in 1979 tijdens de Algemene Politieke Beschouwingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 8