Koopjesroute Poortambacht is wederom een succes 'Zulke lekkere makreel als hier eet je nergens' 18 Zeeuwse mosselboeren willen betere prijs Coöperatie De Mossel Compagnie moet nog voor de start van het sei zoen operationeel zijn. De kwe kers willen op deze manier een eerlijke prijs voor hun mossels krijgen. Mosselkwekers hebben de afgelo pen jaren te maken gekregen met behoorlijke kostenstijging, vooral veroorzaakt door de verduurza ming. Gelijktijdig is er sprake van een daling van de prijs die de kwe ker krijgt. Dat komt onder meer doordat de marktwerking deels verdwijnt. Zo'n veertig procent van alle mossels die op de markt komen, worden niet meer verhan deld via de veiling. Dat zijn mosse len die gekweekt worden door de handelaren zelf, die in de loop van de jaren verschillende kweekbe- drijven hebben opgekocht. Betere spreiding Door de handen ineen te slaan en een eigen verkoopkantoor op te zetten willen de zelfstandige kwe kers meer invloed uitoefenen. Sa men optrekken betekent ook dat het aanbod van mossels gedu rende het jaar beter kan worden gespreid. Nu brengen kwekers nog vaak op hetzelfde moment de mossels naar de veiling. Ze hopen zo op rust in de markt en een goede prijs voor hun product. Businessplan Momenteel wordt gewerkt aan het businessplan en de organisatie vorm en worden de kwekers geïn formeerd over de nieuwe coöpera tie. Om de Mossel Compagnie te laten slagen is het wel van belang dat zoveel mogelijk kwekers mee doen. „Ze weten het uit hun hoofd: ma kreel, haring, rolmops en vissoep. Dat haal ik hier elke week." Sjoerd Ennenga uit Zierikzee weet nog niet waar hij straks zijn vis gaat ha len nu Co en Marieke Hogerheijde hun viswinkel sluiten. Zaterdag waren ze voor het laatst open aan de Hoge Molenstraat in Zierikzee. De visboer stopt wegens gezond heidsredenen. In de halve eeuw dat het stel de winkel runde, heeft het een flinke schare vaste klanten om zich heen verzameld. En die zijn ui teraard vol begrip voor de beslissing van het ondernemersechtpaar, maar ze steken hun teleurstelling ook niet onder stoelen of banken. „Mijn familie heeft nog nergens zulke lekkere makreel gegeten als die van hier", zegt Ennenga. Zodra hij zijn bestelling krijgt overhan digd, tovert hij een schaal met bloe men uit zijn tas. Marieke Hoger heijde zet die bij de andere atten- ties, want zaterdag ruilen vis en bloemen regelmatig van plek in de winkel. Rens Vermeer komt elke week speciaal uit Noordwelle om haring. „Ik zou niet weten waar ik ze nu zou moeten halen. Hier is vis echt vis. In de winkel ruikt het zilt en niet naar vis. Zoals het hoort." „Dit was een supervishandel", zegt een eveneens teleurgestelde Wim Mol uit Zierikzee. Pleun Berrevoets uit Zierikzee komt linea recta op de slagroom maker van Tupperware afgelopen. Hij staat uitgestald op de tafel van Jan en Wil Geleijns aan de Deur- loostraat 2. Voor een euro is hij van Berrevoets. Voor het echtpaar Ge leijns staat de teller van de verkoop even na tienen op 30 euro. Op hun tafel ligt alles wat ze over hebben van de loop der jaren. Zoals twee snijbonenmolens en langlauflatten inclusief schoenen. „Vroeger gin gen we veel op wintersport, maar dat is over. Tegenwoordig gaan we met de caravan weg", zegt Jan. Het is de eerste keer dat ze meedoen aan de koopjesroute, maar ze zijn niet van plan de spullen te bewaren voor een volgende keer. „Nee, alles wat over is, gaat in dozen en bren gen we naar de kringloop." En juist daar vandaan heeft de fa milie De Bruijn in de Scheldestraat veel spullen. „We vragen aan men sen of ze wat kwijt willen en dan verkopen we dat", legt Petra de Bruijn uit. Ze hebben uitgepakt met een partytent, slingers en bal lonnen, zodat niemand ongemerkt aan ze voorbij kan lopen. Een paar huizen verderop gaat de opbrengst naar de Dierenambulance. Zes vrij willigers van de Dierenambulance wisselen elkaar af om de tweede hands spullen, zoals knuffels en een sjoelbak, te verkopen. IN DE REGIO Workshop chakra Café voor vrijwilligers Voorstelling Poppen en meer MIJN DORP, MIJN STAD maandag 26 maart 2018 SD Kwekers starten afzetcoörperatie Mosselkwekers uit Bruinisse, Yerseke en Zierikzee zetten een eigen afzetcoöperatie op. De structurele stijging van kosten voor de kweker en de steeds maar dalende verkoopprijs zijn de aanleiding. Melita Lanting Bruinisse Zierikzee Sjoerd Ennenga is dol op de makreel. FOTO DIRKJAN GJELTEMA Met 110 deelnemers waren het iets minder adressen dan in sep tember, maar dat deerde niet. Organisator Marike de Jonge vindt de tweede koopjesroute, zaterdag in de wijk Poortam bacht in Zierikzee, geslaagd. Valeska Nastaly Zierikzee BURGH-HAAM- STEDE De Zeeuwse Volks universiteit houdt woensdag een workshop chakrag- kleurendiagnostiek in dorpshuis de Schutse. Marga Gieles zoekt met haar cursisten naar de emotionele en fysieke balans, aan de hand van de door haar zelf ont wikkelde methode chakrakleurdia- gnostiek. Met be hulp van kleurpotlo den en kleursche- ma's worden blok kades en talenten blootgelegd. Be langstellenden zijn van 13.30 tot 15.30 uur welkom. De kosten bedragen twintig euro, aan melden kan via www.volksuniversi- teitzeeland.nl. ZIERIKZEE Vrijwilligerspunt SD houdt woensdag 28 maart vrijwilligers- café in Zierikzee. Dit is een ontmoe tingsplaats voor vrijwilligers om er varingen uit te wis selen. Er wordt ge zorgd voor een hapje en een drankje. De bijeen komst wordt tussen 14.30 en 16.00 uur gehouden aan de Calandweg 51. ZIERIKZEE De Vakantie Bijbel Club uit Zierikzee houdt woensdag een middag voor kinderen vanaf groep 1. Poppen theater Poppen en Meer speelt de voorstelling 'Myste rie in de Moestuin.' De voorstelling aan het Kerkplein, Ze- vengetijstraat 6 duurt van 14.30 uur tot 15.45 uur, de zaal is open om 14.15 uur. PROEFLASSEN ZIERIKZEE Roman Gospodinov legt Janne Oosterhoff (12) uit 1-vwo van Pontes Pieter Zeeman uit hoe MAG-lassen werkt. Ze vindt het spannend om te doen, maar ook heel gaaf. De jeugd tussen 10 en 22 jaar mocht zaterdag bij zes bedrijven in Zierikzee een kijkje nemen onder de noemer 'Kom jij het bij ons maken?'. Bij elk bedrijf konden ze een on derdeel van een windmolen maken, met als resultaat een complete en werkende windmolen. Bij Nemag mochten de deelnemers het metalen kapje voor de wieken buigen, maar ook proef lassen, foto dirk jan gjeltema BROUWERSHAVEN Tonnenmagazijn, 19.00-22.30 uur: Boogschieten Jeugd Artemis; BURGH-HAAM- STEDE Dorpshuis, 13.00- 16.45 uur: Bridge; 18.30-21.30 uur: Harmonie en leer lingenorkest; 19.00- 20.30 uur: Tai-Chi; DREISCHOR Trefpunt de Dors vloer, 14.45 uur: Slagwerklessen Crescendo; 17.00 uur: Repetitie Cres- Beat; ELLEMEET Dorpshuis, 19.00- 23.00 uur: Biljart vereniging Onder Vrienden; KERKWERVE Dorpshuis, 14.00- 16.30 uur: Kaarten maken; NIEUWERKERK Ons Dorpshuis, 13.30 uur: Koffie en ontmoeting 65 plus; 19.30 uur: Muziek: O&U; Zwembad Dol-fijn, 19.30 uur: Disco zwemmen; NOORDGOUWE Dorpshuis, 19.15 uur: Bodyshape, 20.30 uur: Badminton, 19.00 en 20.15 uur: Fytaal Pilates; OOSTERLAND Dorpshuis, 20.00 uur: Repetitie zang vereniging V.Z.O.S.; OUWERKERK Dorpshuis, 10.00- 11.00 uur: Yoga; 19.00 uur: Koor Ro- donis; SIRJANSLAND Dorpshuis, 19.30 uur: Yoga; ZIERIKZEE FiZi, 20.00 uur: You Were Never Really Here; Gebouw de Driehoek, 20.00- 21.15 uur: Introductielessen Yin Yoga en Rug Yoga; Yogastudio Zeeland, 10.30 uur: Yoga en meditatie; ZONNEMAIRE Dorpshuis, 9.00- 10.30 uur: Dansen voor ouderen; 9.30-21.15 uur: Repetitieavond Nut en Uitspanning. Valeska Nastaly

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 50