Rutte belt ouders gedode Pascal Ga cruisen deze zomer! 4 Met een iconische mars door Washington eisen mondige tieners een veiliger Amerika. Trotse oma's en opa's zien de jaren 60 herleven. Welbespraakte tieners eisen maatregelen tegen het vuurwapengeweld. Isadore Waller (14) moet even zit ten, kort na het middaguur. Ze is met elf klasgenoten en drie docen ten midden in de nacht uit Cleve- land vertrokken, om op tijd in Was hington te kunnen zijn voor de start van de Mars Voor Onze Levens tegen vuurwapengeweld. Het was 7 uur rijden. Vanavond nog maakt de groep de 7 uur lange terugreis, vertelt Isadore monter. Wel zwaar hoor, maar het is nodig, stelt ze vanaf het muurtje waar ze uitrust. „Volwassenen hebben ons laten zitten. Strengere wapenwet ten hadden er al lang moeten zijn," vindt Isadore. „Wij zijn zo jong, en nu moeten wij de verantwoorde lijkheid overnemen." Pubers lui en verveeld? Niet in Amerika. Apathisch rondhangen is een luxe die jongeren zich niet kunnen veroorloven in deze van geweld vergeven samenleving. „Ik wil niet dood", zo legt Maddie (19) Volwassenen hebben ons laten zitten. Strengere wapenwetten hadden er al lang moeten zijn uit Maryland in klare taal uit waarom ze met vriendin Brooke naar Washington is gereisd. Was hington is vandaag vergeven van welbespraakte, politiek bewuste tieners zoals zij. Honderdduizenden scholieren - en hun ouders, grootouders, broers, zussen en leraren - verzamelen zich in de hoofdstad om maatregelen te eisen tegen het extreme aantal vuurwapendoden in de VS. Ze haken aan bij de leerlingen die in Florida een schoolmassamoord overleefden, en in korte tijd gezich ten van een gigantische beweging zijn geworden. „Voor de leiders, sceptici en cy nici die ons opdroegen te blijven zitten, te zwijgen en onze beurt af te wachten: welkom bij de revolu tie", deelt Cameron Kasky (18) vanaf een podium voor het Capi- tool mee. Emma Gonzalez, de leer linge uit Florida met de opvallende kortgeschoren coupe, is simpelweg minutenlang stil achter de micro foon, terwijl de tranen over haar wangen rollen. Alomtegenwoordig De organisatie schat dat 800.000 mensen met hen zijn komen de monstreren, wat zou betekenen dat de tieners uit Florida een van de grootste protesten uit de Ameri kaanse geschiedenis op poten heb ben weten te zetten. De opkomst verraadt hoe alomtegenwoordig vuurwapengeweld in de VS is - een groot deel van deze mensen kan er uit eerste hand over vertellen. Over een boze buurman die dreigend naar zijn wapen greep. Een zus die zich in de klas onder de tafel moest verbergen vanwege een potentiële HOOGKARSPEL De ouders van de omgebrachte Pascal Keijzer heb ben een telefoontje van premier Mark Rutte gehad. Die wilde hen volgens vader Jack Keijzer een hart onder de riem steken. „Een mooi gebaar", aldus Keijzer. Zaterdag vertelde de moeder van de gedode Pascal Keijzer in deze krant hoe zij onlangs de moorde naar van haar kind te lijf is gegaan. Ze stompte hem tijdens een con frontatie in zijn buik, nu hij na zijn vrijlating op slechts vijf kilometer van haar huis is komen wonen. Jolanda en Jack Keijzer worstelen met het feit dat de moordenaar van haar zoon vlakbij woont. Niet al leen werd hun zoon Pascal in 2007 vermoord, hun andere zoon Remy pleegde in 2016 zelfmoord. Volgens Keijzer wilde premier Rutte in een telefoongesprek zijn medeleven kenbaar maken. „Een ontzettend mooi en attent gebaar. Dat doet ons goed." Keijzer pleitte bij Rutte, en eer der deze week ook bij minister San- der Dekker (Rechtsbescherming), voor een woonverbod voor veroor deelden van zware delicten. In Bel gië wordt dat al gehanteerd. Dekker heeft toegezegd hier nog eens naar Een ontzettend mooi gebaar. Dat doet ons goed te gaan kijken, zegt Keijzer. „Dat vinden wij ontzettend fijn om te horen, want in Nederland is nog te weinig geregeld." Sinds 1 januari 2018 is wél een spe ciale wet van kracht. Die maakt het mogelijk om tbs'ers, en plegers van zeden- en zware geweldsdelicten, zo lang als nodig onder toezicht te houden en onder 'persoonsgerichte voorwaarden' te laten terugkeren in de maatschappij. Hierbij hoort ook dat een verhuisplicht kan worden opgelegd, of een verbod om zich in een bepaald gebied te vestigen. Keijzer: „Een mooie stap in de juiste richting, maar het probleem is dat een rechter de belangen van een nabestaande en een dader te gen elkaar gaat afwegen. Dat geeft toch altijd ruimte voor fouten." Kras.nl/86026 of bel 088-0885 886 Zeecruise maandag 26 maart 2018 Strijdbare tieners eisen Karlijn van Houwelingen Washington - Isadore Waller (14), deelnemer protestmars - Jack Keijzer, vader Al eens aan een cruise gedacht? Pak deze kans en cruise komende zomer compleet verzorgd met de MSC Opera***+ over de prachtige Middellandse Zee! Inclusief vliegreis, transfers en alle maaltijden aan boord Fantastische routes met o.a. Sardinië en de Balearen Uitermate geschikt als eerste cruisevakantie! |f|! Prijzen p.p. o.b.v. 2 pers. excl. servicebijdrage, res.kosten en CalamiteitenFonds De wereld is Kras Nu met extra korting! 8 dagen v.a.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 4