i Nick Nicolai blaast Toppers omver 22 M VINCENT LUISTERT RADIO Heftig ademend houdt Houssein voor de eerste keer zijn kleindochter vast. Niet thuis in Assendelft, maar in het in puin geschoten voormalige kalifaat in Syrië. „Ik ben je opa", zegt hij met tranen in zijn ogen. Edwin Evers is een natural bom disc joc key. Waarschijnlijk gebruikte hij in de wieg zijn rammelaar al als microfoon. Hij is iemand die volkomen vanzelfsprekend het radiomaken beheerst. Dat doen niet heel veel mensen hem na. Het klinkt heel makke lijk, en dat moet ook, maar het is echt een vak. Wat? Dj zijn, een vak? Dat geouwehoer tussen die platen door en die grapjes? Ja, het is een vak. Een vak waar je in rolt omdat je houdt van een wereld creëren met geluid, een audioshow maken met niets anders dan je stem, jingles en muziek. Het is gewoon je eigen slaapkamer, waar je een studiootje hebt gebouwd. Als jij Prins Bernhard imi teert zit hij in jouw slaapkamer. Maar jij bent hem, jij kunt de prins precies laten zeggen wat jij wilt dat hij zegt. Je kan iedereen na doen, schmink heb je niet nodig, als de stem maar ongeveer lijkt. De De Boertjes. Rob de tuinman, Peter R. de Vries, allemaal lekkere radiotypetjes. Je kan op de radio zijn waar je wilt, als jij in de studio het geluid van zee start, ben je aan zee. Dat is radio. Het is suggestie, en te gelijkertijd is het NU en HIER. Je bent live, je bent direct verbonden met de oren die op jou afstemmen. Alles wat je zegt wordt zo de lucht ingeslingerd. Dat is de oermagie van het medium. Dat jij vanuit je eigen kamer in verbinding staat met andere mensen. Dat geeft een bepaalde toon. Je wilt die mensen gevangen houden in jouw stem, in jouw muziek. Je moet een stroom op gang brengen, je moet goochelen met muziek, met jingles, opeens een luisteraar via de tele foon je uitzending laten binnenvallen, je moet meester zijn over je eigen zender. Die toon van op zijn eigen kamer zitten heeft Edwin Evers altijd weten te behou den, ondanks het instituut waar hij deel van uitmaakt. Je hebt dj's die na een aantal jaren plichtmatig hun programma's gaan draaien, Evers niet. Hij en zijn sidekicks zijn voor veel mensen vast ochtendgezelschap gewor den. Ze vrezen de dag, aan het eind van dit jaar, waarop de show stopt. De koning van de ochtend, denken ze, is niet te vervangen. Toch doet hij er goed aan te stoppen, er zijn al veel te veel dj's op de radio die daar veel te lang mee wachten. Quote van de dag Ik barst van de leuke ideeën en heb er veel zin Eerste winnares overleden Voorstelling Klaassen verlengd ijn dochter draagt een hoofddoek, maar niet langer de gezichtsbedek kende niqab die ze ooit droeg in Zoe- termeer, enkele we ken voor haar vertrek in 2013. Snik kend tegen haar vaders schouder zegt ze nu, jaren later: „Ze hebben me er gewoon ingeluisd, papa." Of ze de waarheid vertelt of niet, het is een hartverscheurde scène uit de BNNVARA- documentaire De ver loren kinderen van het Kalifaat, van avond te zien op NPO 2. De film is ge maakt door journalist en documen tairemaker Sinan Can (40), die eerder al het tweeluik In het spoor van IS maakte. Samen met Houssein (56) reisde hij nog geen twee maanden geleden af naar Syrië. Op zoek naar Het moest geen slap aftreksel worden van In het spoor van IS de plek waar Housseins zestienjarige zoon en IS-strijder Ilyas stierf, maar vooral op zoek naar zijn nog levende dochter Meryem en haar twee jonge kinderen van twee en vier. Zijn dochter had Houssein al sinds 2013 niet meer gezien. Ze reisde haar man achterna naar Syrië. In het kali faat werden twee meisjes geboren. Ook Meryems moeder, de ex van Houssein, kwam naar Syrië. Ze nam haar jongste zoon mee, Ilyas, slechts veertien jaar. Hij stierf anderhalfjaar later bij een bombardement. Het verdriet van Houssein over het gemis van zijn kinderen en kleinkin deren is door de hele documentaire heen te voelen, en het vormde de grootste drijfveer voor Can om de do cumentaire te maken. „Houssein ging ten onder aan zijn verdriet. Hij sliep met zijn zoontjes pyjama in zijn armen. Dat vond en vind ik nog steeds heel aangrijpend." HILVERSUM De licht autisti sche soulzanger Nick Nicolai (20) uit de Zuid-Hollandse plaats Haastrecht heeft zaterdag tijdens de SBS6-talentenjacht Topper Gezocht diepe indruk ge maakt met zijn vertolking van André Hazes' megahit Zij Ge looft In Mij. De vocalist -in20ió winnaar van Holland's Got Ta lent -schopte het met het groot ste gemak tot de halve finale van het programma waarin een tij delijke collega voor glitter- en glamourkwartet Jeroen van der Boom, Gerard, Joling, René Fro- ger en Jan Smit wordt gezocht. De nog bij zijn ouders wonende Nick Nicolai, die officieel Nick Scheel heet, heeft de ontwikke lingsstoornis PDD-NOS: een vorm van autisme. Zijn leven veranderde in één klap toen hij destijds bij HGT het nummer At Last van de legendarische Etta James zong. Het YouTubefilm- pje van die imposante auditie is inmiddels miljoenen keren be keken. Al na de eerste noten van Zij Ge looft In Mij zaten Jeroen van der Boom, Gerard, Joling, René Fro- ger en Jan Smit met open mond en stijgende verbazing naar de loepzuivere uithalen van de jonge, opvallend introverte zan ger te luisteren. Nick Nicolai heeft met zijn suc cesvolle auditie een zoge noemde hotseat veroverd, waarmee hij een gegarandeerde plek heeft in de halve finale van Topper Gezocht. maandag 26 maart 2018 GO Evers Reageren? vincent@persgroep.nl —voormalig Qmusic-dj Wietze de Jager (29) begon zaterdag aan zijn nieuwe radioshow bij 538. De Jager vormde ooit bij Qmusic een succes duo met Mattie Valk, maar de twee gingen met ruzie uit elkaar. SONGFESTIVAL De winnares van het allereer ste Eurovisie Songfestival, de Zwitserse zan geres Lys Assia, is overleden. Ze stierf zaterdag op 94-jarige leeftijd in Zü- rich. Ze won de editie van 1956 met het Frans talige Refrain. REVUE Door de aanhoudende vraag naar kaarten voor de voorstelling Showponies van Alex Klaasen heeft producent Kemnasenf besloten de tour door het land te verlen gen tot en met december 2018. Houssein zoekt verloren Bonne Kerstens 44 —Regisseur Sinan Can Nick Nicolai is zeker van een plaats in de halve finale van Topper Gezocht, fotosbs

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 22