20 ZE De uitvoering van de Matthaus Passion van Bach 2018 in Aarden burg door de Neder landse Bachvereniging (NBV) was de laatste onder leiding van Jos van Veldhoven als artistiek leider van NBV. In de afgelopen decen nia verraste hij regelmatig met bij zondere vertolkingen. Altijd af wisselend en regelmatig verras send. Wat mij altijd zal bijblijven is zijn vakmanschap en zijn diepe gedrevenheid. De Matthaus klonk nooit hetzelfde. Jos van Veldhoven bleef en blijft zoeken naar nieuwe elementen. Hij experimenteerde graag met zijn 'vondsten'. Zo liet hij de leden van de koren, die hij drastisch had uitgedund, de kleine rollen zingen en reduceerde Koor 2 tot vier solisten in 2012. Die uit voering met de asymmetrische ko ren, was een revelatie. Veel intie mer en vooral transparanter. Wat was er uitzonderlijk aan de uitvoering van 2018? Voor mij was het een serene vertolking waarin de muziek van begin tot einde ademde. Er was aandacht voor alle details en er werd gemusiceerd op heel hoog niveau. De Basso Conti nuo bestond deze keer uit twee kistorgels en een klavecimbel, de theorbe was er deze keer niet bij. Bewonderenswaardig was de pres tatie van cellist Richte van der Meer, die zowel de partijen van Orkest I als II moest spelen (zieke collega). De concertante begelei dingen van de blazers waren ge nuanceerd en bijzonder mooi. Ook de vioolsoli en de inbreng van de gamba klonken emotioneel en zuiver. De totale begeleiding was dynamisch en onderstreepte extra de dramatische passages. De negen vocale solisten overtuigden door knap gebrachte aria's en recitatie ven. De hoogtepunten waren het loepzuiver en vol passie gebrachte duet van sopraan Griet De Geyter en alt Al ex Potter: Nun ist mein Jesu. Ook de bekende aria's Erbarme dich en Blute nur wekten emotie op. Zeldzaam egaal en sterk zong Thomas Hobbs de rol van de evan gelist. Hij bezit een mooie dyna mische stem. Zijn verhaal kwam goed over, zijn hoge tonen waren zuiver en hij overtuigde door zijn verzorgde zacht gezongen tonen. De uitvoering van de Matthaus Passion 2018 was homogeen, met adembenemend mooie aria's en i De uitvoering van de Matthaus Passion was homogeen, met adembenemende aria's schitterende begeleidingen, hef tige, dynamische turba koren (re acties van het volk) en koralen die de echte rustpunten in het geheel vormden. Pure klasse. Het a capella gezongen motet Ecce, Quomodo Moritus Iustus was wondermooi en perfect vertolkt. Toch is en blijft voor mij het slot koor Wir setzen uns mit Tranen nie- der, het echte slot. Nu zeker na de memorabele uit voering van 2018 onder leiding van Jos van Veldhoven. Tranen dus. Hij heeft in de afgelopen 35 jaar de liefde voor Bach ruimschoots doorgegeven. BRIEVEN U kunt uw brief (maximaal 150 woorden) richten aan: lezersredacteur@pzc.nl of per post aan Lezersredacteur PZC Postbus 5046 4380 KA Vlissingen 08801-30210 Schoolzwemmen Met de invoering van school zwemmen (10 maart) voorkom je niet dat minder kinderen naar België gaan. Want in twaalf zwemlessen per jaar (aantal les sen dat Belgische basisscholieren krijgen) kan een kind niet leren zwemmen. Dat is niet de reden dat de kinderen naar België gaan. Daarvoor bestaan andere rede nen. Waar het om gaat is dat het veel effectiever, doelgerichter en goedkoper zal zijn als de ge meente Hulst gezinnen actief be nadert en de zwemlessen volle dig vergoedt. Aangezien kunnen zwemmen mede noodzakelijk is om veilig te kunnen opgroeien, moeten zwemlessen een andere sport dat een kind bijvoorbeeld via Jeugdsportfonds beoefent, niet vervangen, maar daarnaast aangeboden en vergoed worden. Tatiana Kharouk Pastoor Boumanstraat 8, Terhole Hoteltoren Zo'n tien jaar geleden stond WD-wethouder Loes Meeuwisse op de foto bij het plan voor een hoge woontoren bij sta tion Goes. De crisis en land schapsarchitect verder: nooit meer van gehoord. Van der Valk wil een hoteltoren (13 maart) van circa 10 tot 25 ver diepingen hoog bouwen bij het huidige hotel. Volgens onze wet houder vergelijkbaar met hotel Dordrecht. Kijk op streetview: een imposant gevaarte. Onze Loes in de krant 'Er wonen geen buren, dus niemand zal klagen'. Wel eens gehoord van horizon vervuiling in het vlakke fraaie Poelgebied? Een lager gebouw als Middelburg kan toch ook? Wordt de TOEKANtoren het uithang bord van Goes of laten gemeente raad en dorpsraad dit niet gebeu ren! Groen Links en CDA twijfe len blijkbaar, nu de rest. Van de VVD-wethouder weten we: 'die toren is goed voor de economie'. Vraagtekens. Goes, in de vaart der volkeren, kan zonder TOEKANtoren! Willem van Wijngaarden Schalklaan 13, Kloetinge ADRZ Ook als (ziekenhuis)organisatie is het tegenwoordig mode om een 'missie' te hebben. De missie van het ADRZ luidt: Het ADRZ biedt de juiste medische zorg en levert een gezonde bijdrage aan de leefomgeving in de Zeeuwse regio en is daarbij een construc tieve schakel in de zorgketen. Na tuurlijk is er (ook van ouderen) begrip voor dat het ziekenhuis primair bedoeld is voor zieken. Maar als mevrouw Van Zuilen (8 maart) schrijft dat het ADRZ da gelijks bezig is te bekijken hoe men patiënten die er niet horen weg kan krijgen, dan verdient het wellicht aanbeveling dit als aan vulling in bovenstaande missie op te nemen. Peter Diepen Evertsenstraat 5-18, Goes Westerscheldetunnel Minister van Nieuwenhuizen vindt de toltunnel (14 maart) niet oneerlijk. Wat is tegenwoordig eerlijk? Kennelijk hangt het af van de politieke partij waar je lid van bent. Na twee keer regering Rutte blijkt het aantal arme ge zinnen in Nederland toe te ne men. Stijgt de omzet van de voedselbanken. Worden rijke mensen rijker en arme mensen armer. Kunnen honderdduizen den hun zorgpremie niet meer betalen. Sterven arme mensen 7 jaar vroeger dan rijke mensen. Betalen bedrijven 1,4 miljard minder aan belasting en betalen ook de arme mensen meer btw om in leven te blijven. Zijn de so ciale voorzieningen drastisch verslechterd. Dat vinden de club genoten van Van Nieuwenhui zen ook niet oneerlijk. H. Gericke Singel 65, Westdorpe PZC ONLINE Het commentaar was bestgoed deze keer! Maar het gaat wel héél erg veel over Verstappen. Sky is echt wel wat neutraler, laat mensen ook fan worden van andere coureurs! maandag 26 maart 2018 Serene Matthaus Passion met oog voor details PC Jeanette Vergouwen RECENSIE Matthaus Passion Bach Nederlandse Bachvereniging, Kampen Boys Choir en solisten o.l.v. Jos van Veldhoven. Zater dag 24 maart, Sint Baafskerk in Aardenburg DE WERELD VAN TOPICS Als abonnee van de PZC bent u natuurlijk steeds op de hoogte van het nieuws uit uw dorp of stad, Neder land en de rest van de we reld. Maar u kunt ook elke dag gratis tientallen verha len uit onze zusterkranten lezen. Over kunst, econo mie en (inter)nationale poli tiek; achtergrondverhalen, analyses, meningen en co lumns. Al het beste uit het AD, de Volkskrant, Trouw, het Pa rool, De Morgen en van onze regionale collega's. Als abonnee van de PZC kunt u altijd gratis inloggen op onze website, of direct bij onze verhalendienst op topics.nl. TWITTER de frins @prinsfriso11 Niet alle Nederlanders zijn alleen maar fan van Max Verstappen. ONLINE TOP 5 meest gelezen op pzc.nl 1. Utrechter in kritieke toe stand op straat gevonden in Terneuzen bij Hampshire Hotel 2. Ellen was 43 jaar en kreeg Parkinson: 'Ik kan er dramatisch over doen, maar dan wordt het een helse weg' 3. Zwaar ongeluk op Kreekweg in Gapinge 4. Zoutelande geniet zelf ook van megahit Zoute lande: 'Blij dat je hier bent' 5. Wielrenner valt op hek en raakt zwaargewond bij Ronde van Bruinisse Kijk op www.pzc.nl of Q @pzcredactie fj facebook.com/depzc IS) @pzcredactie Uitvoering van de Matthaus Passion onder leiding van Jos van Veldhoven afgelopen zaterdag in Aardenburg. foto jan kolijn

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 20