Dictaat supermarkt ergert fruitkweker Een regenton is meer dan welkom 18 WALC Teler: Meer rassen en minder perfect fruit „Accepteer bijvoorbeeld een ruw plekje op een peer", zegt Rien van Hekken. Hij zwengelde onlangs in de gemeenteraad van Borsele de discussie aan tijdens de bespreking van de duurzaamheidsvisie. Hij is ervan overtuigd dat een beetje ge dragsveranderingbij consumenten supermarkt een wereld van verschil kan maken. Als fruitkweker stoort hij zich aan het dictaat van de su permarkten die maar een paar ras sen in de schappen willen hebben. „Neem de peren. Dat is eigenlijk al leen maar de conference. Er is een scala aan rassen, van vroege peren tot late." Maar daar is vanuit de su permarkten nauwelijks vraag naar. „Die willen de conference omdat dit ras zich goed leent om te koelen. Ze willen de vroege rassen niet meer. Maar dat is slecht voor het milieu want nu wordt het hele jaar rond stroom verbruikt om de peren te koelen. En het is slecht voor de consument want de smaak gaat achteruit." Volgens Van Hekken is het met appels nog extremer. Daarvan lig gen ook maar een paar rassen in de winkel. Zijn ze in Nederland nog niet klaar, dan worden ze ingevlo- De appels en peren zijn niet ieder jaar exact hetzelfde gen vanuit andere werelddelen. En dat zijn volgens van Hekken veel onnodige kilometers met vliegtuig of boot. „Is dat nu logisch dat we ons fruit half de wereld over slepen terwijl je het lokaal ook kan kwe ken?" Minder kritisch Het tweede punt waarop volgens Van Hekken veel winst valt te halen is wat minder kritisch zijn op het uiterlijk van de appels en peren. „Appeltjes moeten nu goudgeel zijn met een mooi blosje en peren recht en glad. Maar daarvoor moe ten we wel kunstgrepen uithalen en spuiten", zegt hij. „En neem maar van mij aan dat telers dit niet graag doen want het is enorm duur." Hij voorziet dat ook hier de supermarkt en consument moeten veranderen. Supermarkten worden kritischer op het gebruik van be strijdingsmiddelen en willen af van de restanten op het fruit. „Dat gaat om milligrammen", zegt Van Hek ken. „Maar als je dat wilt, moet je wel de kwaliteitseisen aanpassen. Misschien de peer iets minder recht of wat ruwer. Iedereen kan toch snappen dat de appels en peren niet ieder jaar exact hetzelfde zijn", ver zucht van Hekken. Afgelopen zomer merkte buurtbe woonster Gülsen Köstek, dat tui nieren in de Edelstenenbuurt niet zo makkelijk ging. „Ik wilde mijn tuin opknappen en groenten en plantjes planten, maar omdat ik geen wateraansluiting in mijn tuin heb, was dat nogal lastig." Toen ze van andere bewoners begreep dat ze niet de enige was zonder wateraansluiting in de tuin, besloot ze een project voor regentonnen te beginnen. Ze zocht daarvoor contact met de ge meente Middelburg, die wel oren had naar haar idee. De regenton nen werden opgenomen in het project 'Vitale Revolutie', bedoeld om mensen gezond en fit te hou den. Met de tonnen slaan de bewo ners van de Edelstenenbuurt twee vliegen in één klap. Er kan water overlast in de tuinen mee voorko men worden en bewoners bespa ren (kosten van) kraanwater om hun (moes)tuin te bewateren. De Middelburgse wethouder Saskia Szarafinski overhandigde zaterdag symbolisch de eerste re genton aan Köstek. Die overhandi ging vond plaats in Groenrijk Mid delburg, sponsor van de tonnen. Tuinspecialiste Brenda Horstra legde de buurtbewoners uit waarom een watervriendelijke tuin zo belangrijk is. „Per jaar kan er 8oo liter water per vierkante meter vallen." Ze raadde de bewo ners daarom aan om de tuin niet alleen van een regenton te voor zien, maar ook om deze anders in te richten. „In een tuin vol tegels kan water niet gemakkelijk weg. Met bijvoorbeeld kleine strookjes groen tussen de tegels gaat dat al een stuk beter." Kraanwater Joes Taryakchi-Van Arkel is een van de buurtbewoners die een ton in ontvangst mocht nemen. „Ik vind het echt geweldig. Het is zo zonde dat nu veel regenwater zo maar verdwijnt. Zeker 's zomers kan ik dat heel goed gebruiken om de planten water te geven. Het scheelt een hoop kraanwater." In totaal hebben zo'n zeventig buurtbewoners een regenton ge kregen. IN DE REGIO Opslaan in de cloud Masterclass muziek Panorama Walcheren MIJN DORP, MIJN STAD maandag 26 maart 2018 WA Alle gemeente kunnen wel veel maatregelen nemen om duurza mer te worden, maar ook de consument en supermarkt moe ten meebewegen. Dat zegt Rien van Hekken, fruitkweker en raadslid voor LPB in Borsele. Hij pleit voor gedragsverandering want dat scheelt veel onnodige kilometers en milieubelastend spuiten. Melita Lanting Oudelande -Rien van Hekken, fruitkweker en raadslid Borsele Bewoners van de Edelstenen- buurt in Middelburg hebben een regenton voor in hun tuin gekre gen. Zo kunnen ze op een water- vriendelijke manier tuinieren en voorkomen ze wateroverlast. Marieke Kesteloo Middelburg A Ronald de Vos van FoodDelta Zeeland geeft buurtbewoners uitleg over de regenton, fotoziggymarlissa VLISSINGEN De Zeeuwse Biblio theek Vlissingen houdt woensdag een voorlichtings bijeenkomst over het opslaan van be standen in de cloud. Er wordt uit gelegd wat de cloud precies is en wat de mogelijkhe den er mee zijn. De voorlichting wordt van 10.00 uur tot 12.00 uur gegeven. Deelname kost vijf euro. Aanmelden kan via www.bibliotheek- vlissingen.nl of cur- susvlissingen@ dezb.nl. MIDDELBURG Broeder Dieleman geeft donderdag een masterclass muziek in De Spot. De masterclass staat in het teken van liedjes schrijven en het creatieve proces hiervan. Broeder Dieleman bracht sinds 2013 drie albums uit, ver schillende singles, instrumentale stuk ken en bundelde zijn teksten in een boek. Aanmelden kan via kunst- bende@dezb.nl of door een appje te sturen naar 097001320601. VLISSINGEN Panorama Walche ren opent vrijdag om 13.00 uur weer in de oude Machi nefabriek. De af beeldingen van Pa norama laten inte ressante plaatsen op Walcheren zien. Vanaf vrijdag is Pa norama elke vrij dag, zaterdag en zondag van 13.00 tot 17.00 uur ge opend en op maan dag van 10.00 tot 13.00 uur. Entree 3,50 euro, met Zee landpas een euro korting. Meer info via www.panorama- walcheren.nl. MIDDELBURG Negen Zeeuwse sloeproeiteams streden zaterdag op het Kanaal door Walcheren voor de winst van de ZOO-race (Zeeuws Onder Onsje). De wedstrijd verving De Veerse Slag op het Veerse Meer, waarmee voorheen het roeiseizoen werd geopend. De organisatie kreeg De Veerse Slag niet meer rond en dus werd de ZOO-race in het leven geroepen. De teams voeren op de sloepen De Kubber en De Willem van de Sloebrug tot aan het Vlissingse botenhuis. Bij de dames ging de eerste prijs naar team Zeeuwse Deernen 1 en bij de heren won team Maritiem Instituut De Ruyter. FOTO LEX DE MEESTER KOUDEKERKE Sporthal De Cou- burg, 09.15-10.15 uur: Activiteiten van gymnastiekvereni ging voor 55plus; De Couburg, 13.00- 16.30 uur: Biljarten voor senioren; De Klimop, 13.30-16.00 uur: Koersbal MELISKERKE Gymzaal 'Ons huis', Burgemeester Ade laarstraat 26,13.30- 14.30 uur: Bewe- gingsgymnastiek op muziek voor oude ren; 13.30-17.00 uur: Seniorensoos MIDDELBURG Vergulde Baars, 13.30-15.00 uur: Volksdansen; Ci nema Middelburg, 14.00 uur: Vertoning The Florida Pro ject'; ZB, Kousteen- sedijk 7, vanaf 19.30 uur: Lezing Prof Erik Verlinde over zwaartekracht OOSTKAPELLE Kasteel Westhove, 11.00-17.00 uur: Ex positie 'Ons Zeeuws Landschap' OOST-SOUBURG Kroonjuweel 7, 16.15-17.00 uur: Kleuterdans; Braamstraat 3a, 17.00-17.45 uur: Peuterdans, waarbij peuters op een speelse manier leren bewegen op muziek SEROOSKERKE De Zandput, 19.30 uur: Lezing Groei Bloei over salvia's VEERE Gymzaal Frans Naereboutstraat, 09.30-10.30 uur: Activiteit 'GALM', Gezond en actief leef model voor se nioren VLISSINGEN Gymzaal de Combi natie, Pablo Picass- oplein 120-126, 09.00 uur: Gym nastiek voor peuters die al zelf kunnen lopen, samen met een (groot)ouder; Gymzaal de Bran ding, Verkuijl Quakkelaarstraat 106,16.00 uur: Kleutergym; Cine Café, Spuikomweg 3, 19.45-23.00 uur: Mr. Bright's Quiz Night VROUWENPOLDER Verenigingsge bouw, Dorpsdijk 38, 14.00-15.30 uur: Volksdansen. ROEISEIZOEN GEOPEND

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 18