Soldaat als reclamezuil Blaaubeen-lezing over sterrenkunde 19e eeuw Zeeland telt meer dan200.000auto's Puber 16 ZE Zo'n dertig Zeeuwen hebben sinds vorig jaar zomer een crisiskaart op zak. De kaart geeft aanwijzingen hoe te handelen als de drager ervan verward gedrag vertoont. VERWARDE MENSEN CRISISKAART Commentaar De regering zwalkt. Nog maar vier jaar geleden kwam er een verbod op militaire uniformen op straat. Nu mag het weer, ook al is het gevaar van aanslagen niet verminderd. Militairen moeten tegenwoordig zelfs di rect 112 bellen als ze zich bedreigd voelen. Minister Ank Bijleveld van Defensie legt uit dat het schrappen van het verbod goed is overwogen. Ongetwijfeld. Het gaat Bijleveld om straatreclame. Zij heeft dringend sandwichmannetjes nodig voor de krijgsmacht, want die dreigt leeg te lopen. De minister wil dat de geüniformeerde soldaten op straat aanspreekbaar zijn, zodat zij iets over hun baan kunnen vertellen. Of dit werkt, valt te bezien. Uni formen geven militairen onderling een band, maar ten op zichte van veel andere mensen scheppen de tenues juist een flinke afstand. Overigens kan het helemaal geen kwaad dat de krijgs macht meer in het zicht komt. Liefst niet alleen door woon werkverkeer van soldaten in uniform. Dat is slechts thea ter. Voor de gemiddelde burger, en zeker voor jongelui die misschien aan de slag willen in het leger, moet het helder zijn wat onze militairen echt doen: geweld gebruiken voor de vrede. In de Nederlandse buitenlandse missies gaat het er soms hard aan toe. Als Bijleveld wil vertellen waarvoor je in het leger gaat, kan ze beter de vuile handen van de militairen laten zien dan hun uniformen. Als Bijleveld wil vertellen wat het leger doet, kan ze beter de vuile handen laten zien De lezing is onderdeel van de aan stelling van Zuidervaart als Fellow van het Koninklijk Zeeuwsch Ge nootschap der Wetenschappen aan University College Roosevelt. Hij geeft dit jaar college aan studenten van UCR en doet onderzoek naar de collecties van het genoot schap. Hij werkt ook als senior on derzoeker wetenschapsgeschiede nis bij het Huygens Instituut voor Nederlandse Geschiedenis te Am sterdam. De Blaaubeen-lezing is vernoemd naar Martinus Pieter Blaaubeen, geboren in 1798 en in 1822 in Leiden in de rechten gepro moveerd. Martinus Blaaubeen was Martinus Blaaubeen was van 1852 tot 1878 burgemeester van Goes en stichter Blaaubeen-beurs van 1852-1878 burgemeester van Goes en stichtte bij zijn 25-jarig ambtsjubileum in 1877 de Blaau been-beurs, ter bevordering van het onderwijs aan hen die het niet konden betalen. De lezing van Zui dervaart vindt plaats in het stad huis en begint om 19.30 uur. Aan melden via reception@ucr.nl. ALMANAK Als klein jochie had-ie nog ver tederende blonde lokken. Nu hij definitief tot de pubers gere kend kan worden, is alles an ders. Opeens moeten er haren beteugeld worden. „Je hebt ok- selhaar!", merkte zijn vader ver bijsterd op, toen zoonlief lui achterover leunde met zijn hand achter zijn hoofd. Op de bovenlip is zwart dons versche nen en zelfs het haar op zijn hoofd gedraagt zich anders. On stuimig, ontembaar. Gel en wax helpen niet. „Ik heb kroescon- trol nodig", concludeerde hij mistroostig in de spiegel kij kend. Middelburger gepakt na overval FileopA58 na ongeval Dronken op de loop voor controle BRUINISSE Wielrenner gewond bij val tegen hek Landelijk lopen er nu zo'n 1500 mensen rond met een crisiskaart, die enerzijds bedoeld is om om standers te informeren over hoe te handelen als die persoon verward raakt, maar de drager kan er ook tips en aanwijzingen voor zichzelf op zetten die hem of haar helpen de controle te hervinden. Klazine Tuinier, coördinator van het Crisiskaartproject in Zeeland: „Net zoals alle crisiskaartconsulen- ten heb ik zelf ervaring met dit hulpmiddel. Vaak weten hulpverle ners en omstanders niet goed hoe te handelen als iemand in een crisis raakt. Ik gebruik mijn kaart vooral voor mezelf, om even te kijken: wat doe ik ook alweer als het even niet goed gaat. In mijn geval als ik emo tioneel geraakt word, als de druk of stress te veel wordt of als ik te veel tegelijk moet doen. Bijvoorbeeld: tijdens een lange autorit verdwaal ik. Dan word ik gauw bang, ik kan gaan dissociëren en uiteindelijk beelden zien of stemmen horen. Die combinatie kan heel vervelend zijn. Gelukkig komt het bij mij niet vaak voor, maar als ik het voel aan komen, pak ik mijn kaart uit mijn zak. Voor mijzelf staat daarop: even rust nemen, overgaan op diepe buikademhaling en me afsluiten. Dan kom ik tot mezelf en kan ik er de rest van de dag weer tegenaan. Ook staan er aanwijzingen op voor degenen die bij me zijn: dat ik het fijn vind als iemand bij me blijft, maar dat je me beter niet kunt aan raken." Ingrid (niet haar eigen naam) worstelt soms met zelfmoordge dachten. „Iedere dag lijd ik, geeste lijk. Soms raak ik zo in de put dat ik tegen mezelf zeg: je wordt toch nooit beter, maak er een eind aan. Natuurlijk wil ik niet echt dood. Ik wil alleen dat het lijden stopt. Met die gedachte ga ik naar het spoor. Sinds ik de kaart heb, is dat twee keer gebeurd. Beide keren kwam er iemand naar me toe om me van mijn voornemen af te brengen. Mijn eerste reactie was boosheid, maar daar doorheen kwam het be sef: ik moet die kaart pakken en ge ven. Daarop staat dat ze me in geval van crisis niet moeten aanraken, maar wel begripvol en rustig met me moeten praten over koetjes en De crisiskaart geeft een kwetsbaar iemand de regie over zijn leven terug kalfjes en me niet alleen moeten la ten. En ook, wie ze moeten bellen. In mijn geval mijn ouders." Op In- grids kaart staat ook dat ze bij voor keur op een gesloten afdeling van Emergis wil worden opgenomen, met haar telefoon en oplader, een boek om in te schrijven en foto's van haar familie." De crisiskaart heeft voor haar het verschil tussen leven en dood gemaakt, weet Ingrid zeker. Het kleine, opvouwbare kaartje met de omvang van een bankpas is niet alleen bruikbaar voor mensen die weten dat ze in psychische nood kunnen raken. De kaart kan ook een uitkomst zijn voor mensen met een licht verstandelijke beper king, niet-aangeboren hersenafwij king, lichte dementie of die even 'sociaal wankel staan'. Het lande lijke Schakelteam Personen met Verward Gedrag verwacht dat de komende jaren vele duizenden VLISSINGEN Zeeland telt voor het eerst meer dan 200.000 personen auto's. Op 1 januari stonden 200.792 personenauto's geregistreerd in de provincie, 3.241 meer dan een jaar eerder. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek hebben Zeeuws-Vla mingen 59.361 personenauto's. De andere 141.431 personenauto's heb ben een eigenaar boven de Wester- schelde. De groei van het aantal personenauto's bestaat al sinds de eeuwwisseling. Het aantal motor fietsen schommelt rond de 17.500. Zeeland telt 23.345 bestelauto's, 1.385 vrachtauto's, 2.083 trekkers voor een oplegger, 390 bussen, 13.555 snorfietsen, 13.146 bromfiet sen en 530 brommobielen. Het to taal aantal in Zeeland geregis treerde wegvoertuigen is 309.149. maandag 26 maart 2018 n De derde jaarlijkse Blaaubeen- lezing bij UCR in Middelburg wordt op woensdag 4 april ver zorgd door Huib Zuidervaart. Hij spreekt over 'De laatste sterren kundige 'konstgenoten': sterren kunde in de eerste helft van de 19e eeuw, ofwel wetenschap op weg naar professionalisering'. Maurits Sep Middelburg Tip? redactie@pzc.nl BERGEN OP ZOOM De politie heeft na een schietpartij vrijdagavond aan de Adriaan Brouwer straat in Bergen op Zoom vier mannen, onder wie een Middelburger, aan gehouden. Een woning- overval lijkt de aanleiding te zijn geweest voor de schoten, omdat de bewo ner de dieven een tijd achtervolgde. De vier mannen zijn waarschijn lijk door de bewoner uit het huis gejaagd. Er is meerdere keren gescho ten. LBk\ KAPELLE Een aanhanger gevuld met stenen is zaterdag ochtend bij Kapelle ge kanteld op de A58 rich ting Bergen op Zoom. Volgens Rijkswaterstaat waren er meerdere voer tuigen beschadigd ge raakt. De ANWB meldde dat er zaterdagmiddag rond het middaguur drie kilometer file stond in de richting van Bergen op Zoom. De vertraging be droeg ongeveer een kwartier. SINTJANSTEEN Twee 18-jarige jongens uit Terneuzen zijn in de nacht van vrijdag op za terdag aangehouden omdat ze dronken over de Verrekijker in Sint Jansteen reden. De jon gens probeerden te ont komen aan een politie controle. Op de Visserij straat in Sint Jansteen stapte de 18-jarige be stuurder uit het voertuig en ging te voet verder. Een hond wist de be stuurder op te sporen. Een wielrenner is tij dens de wielerwedstrijd Ronde van Bruinisse za terdag ernstig ten val gekomen.Twee deelne mers kwamen rond 16.15 uur met elkaar in botsing. Daarbij be landde een van de wiel renners op een hek, en liep daarbij een slag aderlijke bloeding op. SPORT16 'Verschil Ondine van der Vleuten Vlissingen -Onno Hoes, Schakelteam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 16