Pa en ma zijn tevreden over verloop opvoeding van hun 3- of 4-jarigen Adembenemende aria's in de Matthaus Passion Zeeuwse ouders van 3- en 4-jarigen vinden de opvoeding van hun kind minder zwaar dan de generatie ouders van 16 jaar geleden. Dat blijkt uit een onderzoek van ZB Planbureau. Bijna tweederde van de ouders (62 procent) vindt het ouderschap erg vermoeiend. Zestien jaar geleden was dat nog 75 procent. Iets meer dan een derde (36 procent) ervaart de verantwoordelijkheid van het opvoeden als zwaar, ten opzichte van 53 procent zestien jaar geleden. 19 procent heeft het gevoel er alleen voor te staan, terwijl dat in 2001 nog 30 procent was. De ZB ondervroeg vorig jaar 1371 ouders uit de hele provincie over de opvoeding van hun 3- en 4-jarige kind. Het planbureau deed dit on derzoek voor de vij fde keer: in 2001, 2005,2009 en 2013 werden dezelfde vragen gesteld aan ouders die op dat moment kinderen van 3 en 4 jaar hadden. Daarom kunnen de resul taten vergeleken worden met eer dere generaties. Laagopgeleide ou ders vinden de opvoeding zwaarder dan hoogopgeleide ouders. Maar hoogopgeleide ouders ervaren meer tijdsdruk: ze vinden de op voeding vermoeiender en hebben meer moeite om de opvoeding te combineren met andere activitei ten. Bijna alle ouders halen voldoe ning uit hun kinderen en zijn te vreden over het verloop van de op voeding. Ouders krijgen meer hulp van fa milie en vrienden dan zestien jaar geleden: 90 procent heeft mensen van buiten het gezin die kunnen bijspringen; in 2001 was dat 84 pro cent. Daarnaast heeft 84 procent van de ondervraagden veel steun aan de grootouders, ten opzichte van 73 procent in 2001. Vooral twee verdieners krijgen hulp van bui tenaf. Onderzoeker Ruben de Cuyper van de ZB vindt de uitkomsten van het onderzoek verrassend. „Je zou denken dat ouders de opvoeding zwaarder vinden dan in 2001, om- Veel ouders besteden de opvoeding uit aan peuterspeelzaal of kinderdagverblijf dat ze het grootbrengen van de kin deren meer moeten combineren met werk en sociale activiteiten. Bovendien zijn juist steeds meer moeders gaan werken." Toch heeft hij wel een verklaring voor de resultaten. „Veel ouders be steden de opvoeding uit aan een kinderdagverblijf of een peuter speelzaal. Daarnaast wordt steeds vaker een beroep gedaan op familie en vrienden. Daardoor ervaren ou ders de opvoeding wellicht als min der belastend." Het aantal jonge kinderen dat op groeit in een traditioneel gezin - met twee getrouwde ouders - neemt af. Het aantal gezinnen met ongehuwde ouders neemt toe. Ook het aantal éénoudergezinnen stijgt. Als ouders uit elkaar gaan, dan komt de dagelijkse zorg voor de kinderen doorgaans op de moeder neer. Vijftien procent van de Zeeuwse gescheiden gezinnen kiest voor co- ouderschap. Vooral hoogopgeleide gescheiden ouders verdelen de op voeding evenredig als ze uit elkaar gaan. It maandag 26 maart 2018 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ZEELAND20 Earth Hour doet het licht uit KAPELLE Van het ene op het andere moment ging zaterdagavond om 20.30 uur de verlichting op de Her vormde Kerk in Kapelle uit. Nee, geen kapotte lamp, maar Earth Hour. Voor het elfde jaar werd wereldwijd het sig naal afgegeven dat het zorgelijk ge steld is met onze planeet. Miljoenen mensen, steden, bedrijven en organi saties deden één uur lang het licht en elektronica uit tijdens Earth Hour. FOTO'S DIRK-JAN GJELTEMA Opvoeden bezwaart ouders niet Cornelleke Blok Middelburg -Ruben de Cuyper, onderzoeker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 15