<D 13 EU wil speciale taks voor internetbedrijven OP DE WERKVLOER SMURFEN VLIEGTUIG Het is verleidelijk om in organisaties bij flinke veranderingen meningsver schillen de kop in te drukken. Ik vind dat onverstandig. Als je tegenspraak onder het tapijt schuift, ligt het toch nog steeds op de werkvloer. Je moet conflicten doorléven voordat je kunt dóórwerken. Bovendien zijn conflicten heel nuttig. Bij bedrijfsruzies draait het om groepen mensen die bepaalde doelen willen bereiken. En daarbij zien ze die andere groep als types die het behalen van de doelen flink in de weg zit ten, zo vat ik de wetenschappelijke definitie maar even samen. En interessant: conflicten zijn er in soorten. Een conflict kan met modder gooien zijn of samen naar goud delven. Eerst even de modder. Dat zijn de destructieve menings verschillen die met woede en wrok gepaard gaan. Oude koeien worden uit de sloot gehaald: ja, maar jij had vorig jaar rode cijfers. Dat schiet niet op. Meningsverschil len zijn goud waard zodra ze worden gemanaged als con structieve conflicten. Dan is ruzie een ma nier om te groeien en een methode om de organisatie effec tiever te laten draaien. Het mana gen zit 'm in het ver mijden van welles- nietes en ja-maar-jij. Het draait om kalm en respectvol naar elkaar luisteren. Het gaat erom iedereen uit te nodigen zijn tegendraadse opvattingen op tafel te leggen en de focus dan op één thema te houden. Bij Disney bijvoorbeeld studeren ze veel op de business behind the magie. Ze hopen dat een goed conflict de bestaande werkwijze onder druk zet. Ze zien dampende discussie als de eerste stap naar innovatie: het lekker laten knallen, kan een knaller opleveren. Het Disney Institute, de ontwikkelingstak, juicht open en gepassioneerd debat toe. Managers leren er heel goed te luisteren en gepassio neerde discussies te stimuleren. De leiding draagt er zorg voor dat iedereen het veilig met haar oneens kan zijn. Vernieuwen lukt alleen als de bestaande werkwijze, het spook dat routine heet, ter discussie komt te staan. Dankzij conflict. Zulk conflictmanagement lijkt tegen de mode in, nu bedrijven chiefhappiness officers aannemen zodat iedereen lekker in zijn vel zit op die tijdens het teamuitje zelfgebreide zitzak. Voor de innovatierace vol concurren tie zie ik liever een chief conflict officer en ge loof ik meer in samen keihard knokken. Ruzie kan een manier zijn om de organisatie effectiever te laten draaien Zheng wil geen han delsoorlog Koningin zwaait schip uit Als het aan de EU ligt, gaan Google, Facebook en Uber ook 'normaal' belasting betalen in Europa. Maar hoe eerlijk is dit eigenlijk? En is het wel slim? Internetbedrijven uit Amerika verdienen flink aan hun Europese volgers. De winsten gaan echter vrijwel volledig voorbij aan de Europese schatkist. Met name de Franse president Macron maakt zich daarom binnenskamers al maanden sterk voor een Europese internettaks. Google, Facebook en Uber zijn actief in vrijwel alle EU-landen, maar slechts in een paar landen met een kantoor aanwezig. Al leen in die landen betalen de internetreuzen winstbe lasting, legt Ronald van den Brekel (foto), belastingexpert bij accoun tants- en advies-organisatie EY, uit. „Digitale bedrijven kunnen grote massa's mensen en klanten berei ken zonder dat ze een vestiging hebben in een bepaald land. Tradi tioneel moest je ergens aanwezig zijn om mensen te bereiken, en daar is het belastingstelsel ook op ingericht. Digitale bedrijven kun je daarom niet belasten in het huidige stelsel wanneer ze geen fysieke ves tiging in een land hebben." Tweetrapsraket De Europese Commissie heeft, aan gemoedigd door met name de Franse president Macron, een uit weg bedacht: er komt een heffing op de omzet in ieder Europees land. Op die manier profiteert de Franse overheid toch van de winst die Facebook maakt op zijn Franse gebruikers. Eurocommissaris Pierre Mosco- vici bedacht een tweetrapsraket: een tijdelijke en een structurele be lasting voor internetbedrijven. De tijdelijke taks moet in Europees verband zo'n 5 miljard euro per jaar gaan opbrengen, en zou volgend jaar al kunnen ingaan. De structu rele taks heeft meer voeten in de aarde: daarvoor dienen de voor waarden voor de vennootschapsbe lasting te worden aangepast. Aan de plannen zitten de nodige haken en ogen, waarschuwt Van den Brekel. „Wat als een be drijf helemaal geen winst maakt, zoals veel start- ups? Dan moeten ze wel een heffing betalen die het verlies alleen maar groter maakt. De vraag is of bedrijven Europa dan niet gaan mijden." Frankrijk, Spanje, Italië en het Verenigd Koninkrijk leken daar vooralsnog niet zo mee te zitten. Duitsland, Luxemburg en Ierland wel, om uiteenlopende redenen. Luxemburg en Ierland worden door de internetreuzen gebruikt als hub voor Europa. Die landen ver dienen - in tegenstelling tot de rest - juist wel aan Facebook en Google. Duitsland heeft vooral tactische bezwaren, waarbij de dreigende handelsoorlog met de VS het zwaarst weegt. Toen Moscovici de Europese taks bekendmaakte, re ageerde het Amerikaanse bedrijfs leven uitermate nukkig. Mochten de spanningen oplaaien, dan is een techtaks alleen maar olie op het vuur. Deel van de koek Veel digitale reuzen zijn gevestigd in de Verenigde Staten omdat de belastingwetgeving er zodanig is aangepast dat het voor de techbe- drijven aantrekkelijk is de belasting daar af te dragen. Hun aanwezig heid genereert veel werkgelegen heid en belastinginkomsten. De VS zien er niets in dat de Europeanen nu een deel van die koek willen. Ze ker omdat er volgens de Amerika nen geen wettelijke basis is om be drijven in Europa te belasten. Behalve praktische bezwaren is er ook een principieel bezwaar. De vraag is immers waar de winst wordt gemaakt. Komt de winst door de data van de gebruikers of door het slimme algoritme van Facebook? Dat algoritme zit in de VS en wordt daar al belast. Dat kun je niet nog een keer elders belasten. hoteldeal 3 dagen kuuroord Bad Bentheim o.b.v. halfpension maandag 26 maart 2018 GO Conflict - Bart van Eldert CHINA De Chinese vice-premier Han Zheng heeft gisteren tijdens een con gres gewaar schuwd voor een handelsoor log met de VS. Alle partijen zul len daarbij ver liezen, aldus Zheng. Hij sprak met geen woord over de stappen die China denkt te nemen in het staalconflict met president Donald Trump. ENGELAND De Britse konin gin Elizabeth neemt komende week in Ply- mouth afscheid van de HMS Ocean. Het vlaggenschip van de Britse marine is van wege bezuini gingsmaatrege len bij Defensie verkocht aan Brazilië. Het schip werd in 1998 door de toen 72-jarige Elizabeth in dienst gesteld. o De Smurfen sieren sinds kort de Belgian Icon Airbus A320 van Brussels Airlines. Het ontwerp van de Italiaanse studente Marta Mascellani werd gekozen door middel van een tekenwedstrijd. Een jury koos twee finalisten, waarna het grote publiek de beslissende stem kreeg, fotobelga 'Slimme zet' kan gevaarlijk blijken Peet Vogels Rotterdam hoteldeal.nl/K03261 1 11 ii ii Hotel Oelen - Brasserie I Lounge 2 overnachtingen in een Comfort kamer 2 x uitgebreid ontbijtbuffet 2 x 3-gangendiner t.w.v. 39,00 p.p. •S x 3 uur toegang Mineraltherme 10 min. lopen van Burcht Bentheim dagelijks tot 23:00 uur 088-0331506 Conflicten zijn er in verschillende soorten, zoals het destructieve me ningsverschil of juist het construc tieve debat. De laatste vorm is goud waard.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 13