9 SALON gen D66 het minst overtuigd: 30 pro cent zegt tegen te stemmen. Verhoeven vindt die verdeeldheid niet zo gek. Toen de wet in februari 2017 in de Tweede Kamer werd be handeld, hield hij - tot ergernis van zijn collega-Kamerleden - een plei dooi van 75 minuten tégen de wet. Hij diende 21 amendementen in om de wet aan te passen. Kansloos, al werd eentje deels overgenomen door het kabinet. Welke dat was? Verhoe ven heeft het zo snel niet paraat. In De Balie staat hij tegenover Ka merleden van WD (vóór), Groen- Links en SP (tegen). Bij het vorige re ferendum, over het associatieverdrag tussen de EU en Oekraïne, ging hij ook in zaaltjes het debat aan. Dit keer is het anders. Toen was hij hartstoch telijk voorstander. Nu is hij rationeel voorstander. Toch vindt hij het leuk, die woor denstrijd, in telkens weer een ander zaaltje. Als Verhoeven zich heeft la ten 'zenderen' zegt hij - bij wijze van grap - 'de Wiv is dus heel goed' als test in de microfoon. Verhoeven krijgt 60 seconden om een openings statement te geven: „Nee deze wet krijgt van mij ook geen 10 met een griffel. Maar ik heb 'm door afspraken in het regeerakkoord wel van een 5 naar een 6,5 gekregen." GroenLinks-Kamerlid Kathalijne Buitenweg: „De heer Verhoeven is net een kleine jongeman die graag een sticker wil." Verhoeven: „Ik hóef helemaal geen sticker!" Hij stampvoet er nog net niet bij. „Als politicus die niet uit de formatie is weggelopen heb ik de wet beter gemaakt", sneert hij naar Bui- tenwegs partij die na twee formatie pogingen afhaakte. Nu moet ook SP'er Ronald van Raak Verhoeven hebben. „De dingen die ik zeg, zei Kees vorig jaar ook toen we samen streden tegen de wet." Midden in die zin gaat een belletje. Zijn minuut is om. Verhoeven: „Tijd zit erop, Ronald." De heer Verhoeven is net een kleine jongeman die graag een sticker wil Hij maakt er een grapje van, maar de frons op zijn gezicht wordt almaar dieper. Vorige week was hij nog zo ontspannen. Nu denkt hij terug aan het Oekraïnereferendum. Vindt dat Van Raak - net als de SP toen deed - op de bangmakerij tour gaat en met onwaarheden strooit. Nieuwe peiling of niet, hij is er niet gerust op. Het aantal twijfelaars is nog groot en de campagne moet nog écht losbarsten. 21 MAART Campagne voeren heeft nu geen zin meer, weet Verhoeven. Maar wat is er de afgelopen dagen veel gebeurd. Zondag metLubach zette fragmenten van 'de oude Kees' en 'de nieuwe Kees' achter elkaar. Het beeld is dodelijk. Vóór D66 in de regering zat, zegt Verhoeven zes keer 'sleep net'. Daarna doet hij 'sleepnet' af als 'frame'. Dezelfde avond nog krijgt Verhoe ven appjes van vrienden. Eentje stuurt hem de muziek uit Titanic, die Lubach gebruikte om 'afscheid' te ne men van 'de oude Kees'. In een app- groep wordt gegrapt dat Verhoeven zijn kinderen maandag vast niet zelf naar school zal brengen. Dat doet hij wel en daarna kijkt hij het terug. In de trein start hij op zijn iPad de uitzending. Toch grappig, denkt hij. Inhoudelijk niet goed - eenzijdig - maar wel grappig. Hoewel een nieuwe peiling die middag weer laat zien dat het voor kamp groter is dan het tegenkamp, PASPOORT schiet even de gedachte door zijn hoofd: dit zal toch niet die verhou dingen doen kantelen? In de Utrechtse uitspanning Win kel van Sinkel, bij de D66-uitslagen- avond, staat het gezicht van Verhoe ven strak. Als de NOS de exitpoll om 21.10 uur bekend maakt, is hij uit de zaal verdwenen. Hij staat boven, met zijn voorlichter. Ze hebben het zo af gesproken. Lekker rustig. Poe, denkt Verhoeven. 49 procent vóór en 48 procent tégen. Too close to call. Later zal dat omdraaien: het te genkamp is groter. Hij herkent in de bijna fiftyfiftyverhouding ook zijn eigen worsteling: de wet heeft goede, maar ook slechte punten. Weer beneden pakt hij zijn tele foon. Hij kan niet stil blijven op Twit- ter toch? Vlug gaan zijn vingers over het touchscreen. 'Met bijna 50% wel mooi hoge opkomst. Het leeft dus wel! To be continued...' Als zijn iPhone weer in zijn zak zit, zegt hij hardop wat hij al even denkt: het Lubach-ef- fect. Dus tóch. Zijn werk zit er nog niet op. Op naar TivoliVredenburg, waar de NOS hem en Kathalijne Buitenweg van GroenLinks wil laten reageren op de exitpoll. Hij feliciteert Buitenweg met de winst van GroenLinks. Wel zo netjes, vindt hij. Aan tafel naast Buitenweg en pre sentator Eelco Bosch van Rosenthal lacht hij bewust. Zijn gezicht heeft de neiging tot boos kijken. En boos overkomen, dat wil hij niet. Wéér krijgt hij die vraag: wat nu? „Dat is écht aan het kabinet. Het is goed dat ik in het regeerakkoord heb geregeld dat de wet al na twee in plaats van vier jaar wordt geëvalueerd." Als de camera's uit zijn, voelt hij tegen zijn arm een plagende tik van Buitenweg. „De evaluatie is geen es cape voor deze uitslag hè?" Verhoe ven: „Ga jij nou lekker feestvieren." Hij wil zelf ook terug naar de Win kel van Sinkel. Is toe aan een biertje. Dit was het laatste raadgevend refe rendum. D66 heeft het eigen kroon juweel de nek omgedraaid door de wet in te trekken. Hij weet nu al: als hij later terugkijkt op zijn Kamerlid maatschap, zijn het de twee referen dumcampagnes die bepalend waren. Het blijft bij die twee. Kees is klaar. zaterdag 24 maart 2018 De gympen gaan uit, de nette schoenen aan voordat Kees Verhoeven in debat gaat in De Balie in Amsterdam, foto dingena mol - Kathalijne Buitenweg, GroenLinks Voor het debat in De Balie neemt de ge spreksleider (met rode stropdas) nog even de afspraken door met Kees Ver hoeven, Kathalijne Buitenweg (Groen Links) en Ronald van Raak (SP, met bril). FOTO DINGENA MOL Kees Verhoeven (Utrecht, 25 april 1976) 1995-2000: Sociale geografie aan de Uni versiteit van Utrecht 2001-2002: Leraar Engels en rekenen in Guatemala 2002-2006: Di verse functies bij Am sterdamse Kamer van Koophandel en MKB Amsterdam 2006-2010: Direc teur MKB Amsterdam 2010-heden: Tweede Kamerlid na mens D66 Verhoeven is geschei den en woont in Amersfoort. Hij heeft drie kinderen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 9