Digitale nomaden et zand zit overal. Niet alleen in het toetsenbord, maar ook op mijn telefoon. Elektriciteit is er niet op het strand, en ik heb nog maar 20 procent batterij. Net genoeg om snel een offerte te maken en hopelijk wat e-mails te be antwoorden. Ik verschuif op mijn hand doek en probeer het scherm van mijn laptop zo te draaien dat de zon er niet recht op schijnt. Welkom in het leven van een digitale nomade, een hippe term voor mensen die overal kunnen werken, en daarom reizen en werken tegelijkertijd. Zolang je een laptop, een werkende internetverbinding en een mobiel hebt, maakt het niet uit waar op de wereld je precies zit. Een typi sche digitale nomade heeft een Insta- gram-account vol mooie foto's: met een laptop in een hangmat, of in een Volks wagenbusje op een Zuid-Europees strand. Nergens wordt bijgehouden hoe veel digitale nomaden er bestaan, want iedereen kan zijn laptop pakken en in het vliegtuig stappen. Dus als jij morgen voor een maand naar Venetië vertrekt en daar gaat werken: gefeliciteerd, je bent een digitale nomade. Ook ik heb anderhalfjaar als digitale nomade over de wereld gereisd, en ben nog steeds af en toe een maand weg. Zo heb ik San Francisco, Tokio, Bali en Bang kok bezocht. Die plekken kies ik uit omdat het me daar 'leuk' lijkt, of lekker warm, of soms omdat ik mooie foto's me lokken. Als journalist en carrièrecoach kan ik prima werken via Skype en e-mail, mijn werk verhuist gewoon met me mee. Maar zo mooi en idyllisch als het digi tale nomadeleven op de Instagram-foto's eruitziet, is het nooit. ledereen vindt het stoer datje in het buitenland zit Realiteit: Opdrachtgevers willen je in Nederland hebben. „En wanneer kom je nou terug van vakantie?" Mijn opdrachtgever klinkt geïrriteerd. „Want ik heb een aantal klussen die ik wil laten doen, maar dat is lastig als je in Bangkok zit." Ik reageer soepel: „Ik mail je begin volgende week en dan hoor ik graag wat ik kan doen." Ben ik dan terug? Nee, ik blijf in Bangkok. Maar dat hoeft zij niet te weten. Ik heb duidelijk gemerkt: op drachtgevers willen je graag fysiek in de buurt hebben. Ze geven liever een klus aan diegene die in Nederland zit, dan aan iemand die 'onbereikbaar' en 'ver weg op vakantie' lijkt. Lastig als je freelancer bent en moet rondkomen van de welwillendheid van opdrachtgevers of nieuwe klanten pro beert te winnen. Tip: Net zoals het voor je opdrachtgever niet uitmaakt of je in pyjama in bed werkt, gaat het ze ook niet aan of je van uit Moskou werkt. Dus zeg er niets van. Blijf je werk doen, en laat op die manier zien dat het niet uitmaakt waar je werkt. Liegen is nooit handig, maar met bomba rie aankondigen dat je vanuit Bali met ze belt is onnodig en kost je waarschijnlijk opdrachten. magazine 35 OPEEN STRAND WERKEN IS LASTIGER DAN JE DENKT WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 99