Hugo Borst schrijft over zijn moeder, die aan alzheimer lijdt. Tot zijn frustratie moeten hij en andere mantelzorgers als zorgmedewerker aan de slag. Het liefst schrijf ik een tragi komische kroniek over mijn demente moeder met een warme ondertoon. Maar het kan even niet anders, ik moet kritisch zijn. Mijn loyaliteit ligt bij ma, haar medebewoners en de verzorgenden die ik sinds de herfst van 2014 twee keer per week meemaak. Het was zaterdag, we gingen bij ma langs. Mijn vrouw en ik arriveerden kort na vieren. Op de vijfde verdie ping (drie woongroepen) horen tij dens de piekuren vier verzorgenden IG (Individuele Gezonheidszorg) te staan; op elke groep een vaste kracht die bekend is met de bewoners en de vierde is een zogenaamde omloop, een zorgmedewerker die zich op alle drie de groepen verdienstelijk maakt. Wat wij aantroffen was schrijnend. Er was maar één vaste kracht aan wezig en die werkte op de groep waar mijn moeder zit. In de ene woon groep stond een flexwerker, in de andere een uitzendkracht; jonge zorgmedewerkers die de demente bewoners niet kennen, iets dat dit werk extra moeilijk maakt. Ik heb een praatje met ze gemaakt: het bleken niet zo ervaren maar ge motiveerde meiden. Eentje was op haar hoede voor een bewoner die agressief gedrag kan vertonen. Over hem - ik ken zijn gebruiksaanwijzing - heb ik me ontfermd. Zo goed en zo kwaad dan, want het was druk. Ge lukkig waren de mantelzorgers van Anneke er ook, dat zijn haar dochter Dita en schoonzoon Paul. Ik mopperde tegen Dita. „Gaan we weer. Onderbezetting. Zoals zo vaak." Dita verzuchtte: „Op die andere groep stond voordat jullie kwamen een uur helemaal niemand." Ik: „Iemand kan zich verslikken of val len." Dita: „Zo is het hier onveilig. Ik vind dat ontoelaatbaar." Ik ook. We besloten om maandag de locatiema nager op de hoogte te stellen dat we, niet voor het eerst, ongerust zijn van wege die onderbezetting. Omdat wij mantelzorgers zicht hadden op de bewoners, kon de vaste verzorgende met een gerust hart el ders medicijnen uitdelen. Omdat op onze groep slechts drie van de acht bewoners zelfstandig kunnen eten, leken we wel in- en uitvliegende vo gels die hun kroost te eten geven. We doen het altijd met liefde hoor, mee helpen, voeden, de afwasmachine in- en uitruimen en natuurlijk links en rechts aandacht geven. We adopteer den voornoemde bewoner die we ieens wat agressie vertoont. Hij kreeg op onze groep te eten. Ik leende hem daarna ma's rollator, want de zijne was-ie kwijt. Maandag hebben Dita en ik de loca tiemanager laten weten dat we vin den dat dit niet kan. Het kwam door de griep, zei hij. Adequate vervangers waren die dag niet te vinden. Hij baalde. Hij is ook niet te benijden. Ik schrijf dit stuk met een bezwaard gemoed. Ondank alle toezeggingen twee jaar lang, zijn er nog steeds niet meer zorgmedewerkers. Nog altijd is er sprake van roofbouw op toegewijd personeel. Niet toevallig is het ver loop groot in het Verpleeghuis. De een wil geen gebroken diensten draaien, de ander wil meer werken of krijgt geen vaste aanstelling. Een topper als Gerco is op eigen initiatief elders bij de zorginstelling aan de slag gegaan. Iedereen mist hem. Een an dere goede kracht, Monique, gaat ook verloren voor dit Verpleeghuis en zelfs voor deze zorgorganisatie. Dat men haar laat vertrekken terwijl er zoveel vacatures zijn, ik snap daar dus geen moer van. Marja die alle bewoners zo goed kent, vertrekt. Zij is verplicht elders te gaan werken in verband met haar opleiding. Netty, een geweldige en geliefde activitei tenbegeleidster: zij gaat gedwongen ook al naar elders. Veel teamleiders hebben het veld moeten ruimen. Gevolg: het is onrustig. Ik ben boos, en raak murw. Zaterdag dacht ik terug aan twee jaar geleden. Op drie hete avondjes spuwden fami lieleden van bewoners hun gal omdat zorg en aandacht te wensen overlie ten. Niet de schuld van het personeel, maar van de leiding. Het zou uitein delijk leiden tot het vertrek van de raad van bestuur en de directie. Er kwam een ad interim. Aan hem maak ik geen woorden vuil, maar we zijn netto niks opgeschoten. Ik mag hopen dat het de nieuwe bestuurders (zij traden per 1 januari aan) écht gaat om goede zorg en liefdevolle aan dacht voor kwetsbare bewoners. Maar zolang er niet heel de dag twee zorgmedewerkers op acht bewoners staan, kun je die nooit realiseren. Hopelijk volgende week weer een lief stukje. 41 magazine 33 Murw EU Reageren? magazine @persgroep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 97