at is sport en wat is een spelletje? Roep tegen een serieuze fan dat darten een kroegsport is en hij krijgt de neiging om je voor hoofd als dartbord te gebruiken. Maar hoe zit dat dan met flippe ren? Waarom is dat nooit zo groot geworden als darten? En waarom heeft wielrennen meer aanzien dan éénwieleren, terwijl het toch veel lastiger fietsen is op één wiel?' Gerrit de Heus vraagt het zich afin het voorwoord van het foto boek dat hij volgende week uit brengt, De zege in zicht, Nederland in kampioenschappen. Een jaar trok hij door het land. Soms was hij, naast familie en vrienden, de enige toeschouwer. 'Misschien heeft het te maken met bekendheid', vervolgt hij. 'Éénwieleren als sport. Weinig mensen hebben ervan gehoord, maar toch kun je er kampioen mee worden. Net als met flipperen, rolschaatsen en sjoelen. Eigenlijk kun je overal kampioen mee worden. Het hoeft niet eens een sport of een spelletje te zijn, je kunt ook de beste zijn in je vak of je hobby. Van sjoelen tot streetdance, van biertappen tot bubbelvoetbal en van palingroken tot prut marathon. Voor dit boek reisde ik door Nederland om de minder be kende kampioenschappen vast te leggen. De meest gestelde vraag die ik kreeg was: 'Waarom niet een boek over alleen dit kampioenschap?' Het tekent de passie van de deelnemers en organisatoren. Niets is zo be langrijk als hün sport of hobby. Daar leven ze voor. Van weekend tot weekend, seizoen na seizoen. Dit boek is een ode aan de or ganisatoren, de scheidsrechters, de juryleden, de mensen aan de inschrijfbalie, de spandoek makers, de baanvegers, de op bouwers en afbrekers, de moeder die de hele prijsuitreiking uitzit om haar dochter de achtste prijs uitgereikt te zien krijgen en de vader die naar zijn rolschaat sende zoon komt kijken, terwijl hij meer van voetbal houdt. Maar het is natuurlijk vooral een ode aan de deelnemer, de sporter, hobbyist of vakman die er alles aan heeft gedaan om mee te mogen doen. En waar voor de ene deelnemer meedoen al geweldig is, wil de andere gewoon de beste zijn. Kampioen worden van Nederland. Misschien worden, dankzij dit boek, sommige van deze sporten wel serieuzer genomen. En waarom niet? Een beetje schoppen tegen een opgeblazen varkensblaas is inmiddels uit gegroeid tot een sport waarin miljoenen omgaan. Ik denk dat bubbelvoetbal nog weieens heel groot zou kunnen worden.' magazine 29 Bubbelvoetbal Vier tegen vier op zoek naar de goalinBunnik. 17 juni 2017 De zege in zicht, Nederland in kampioen schappen van Gerrit de Heus verschijnt op 5 april. Het boek kost 25 euro. WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 93