'Met toevallig heb ik Tinder opgeslagen bij games. Zo ver van de waarheid ligt dat niet9 Je zou bij een veelbelovend contact direct oogkleppen moeten opdoen, zegt Drost. Even niet meer om je heen kijken. „Iemand wordt pas écht leuk na meer dere ontmoetingen. Vaak krijgen mensen die kans niet, want er komt zo weer iemand anders voorbij." Aan het einde van ons gesprek vraagt Drost: waarom zit je eigenlijk op al die apps? Kansen vergroten Goeie vraag. Voor het grootste deel doden ze de tijd, denk ik. Als ik op de tram wacht, pak ik Tinder erbij om haast gedachteloos naar links of rechts te vegen. Dat heeft weinig te maken met een zoektocht naar liefde. Dat verklaart wellicht waarom het merendeel van mijn matches nooit leidt tot een gesprek. 'Let's match and not talk to each other', zag ik laatst in iemands Tinder-bio staan. Aandacht speelt ook mee. Het is nooit vervelend als iemand je aanspreekt en zegt dat je er goed uitziet. De apps geven je zelfvertrouwen een boost. Al is het om gekeerde ook waar: als iemand niet meer reageert nadat je een paar foto's van jezelf hebt gestuurd is dat pijnlijk. En tot slot is er de romantische ge dachte van: wie weet. Wie weet kom je via zo'n app een bijzonder iemand tegen. Iemand die alle datingapps overbodig maakt. Het overkwam meerdere mensen in mijn omgeving. Door actief te zijn op datingapps, heb ik het idee dat ik de kans vergroot 'de liefde' te vinden. Maar is dat zo? Socioloog Jitse Schuur- mans, onlangs gepromoveerd aan de Universiteit van Amsterdam, heeft veel onderzoek gedaan naar de invloed van datingapps. Volgens hem spreken we opvallend weinig af via deze apps. „Uit mijn onderzoek blijkt dat mensen gemiddeld een volle werkweek op een app doorbrengen voordat ze één persoon ontmoeten", zegt Schuurmans. Gemid deld hebben Tinderaars met 2,32 mede gebruikers seks gehad. Een aanzienlijk deel van die seksuele escapades (25 pro cent) leverde een vaste relatie op. Let wel, dit geldt voor de heteroseksuele relaties. Volgens Schuurmans zijn datingapps vooral een uitkomst voor mensen die niet zo snel potentiële partners tegen zouden komen. „Denk aan homoseksuelen in een afgelegen dorp. Of oudere mensen die er niet meer zo snel op uittrekken." „Anders wordt het voor mensen zoals jij", zegt Schuurmans. „Als dertiger en stadsbewoner kom jij waarschijnlijk genoeg potentiële partners tegen in je sociale leven. Als je erg actief bent op datingapps bestaat het risico dat je alleen maar naar je scherm aan het staren bent. Dan lijkt het alsof je je kansen vergroot, maar in wezen trek je jezelf terug." Interessant is volgens Schuurmans ook hoe datingapps onze ervaring van de ruimte beïnvloeden. „Vroeger ging je naar een bar om potentiële partners te ontmoeten, nu open je een app en zie je op hoeveel meter afstand er medegebrui kers online zijn. Daarmee wordt de open bare ruimte een soort jachtgrond, vergelijkbaar met Pokémon Go." Trofeeën Daten als een spelletje. De woorden van Schuurmans blijven hangen. Niet toeval lig heb ik Tinder op mijn telefoon opge slagen onder het mapje 'games'. Dat gebeurde ooit per ongeluk, maar toen ik het doorkreeg vond ik het wel passend. Zo ver van de waarheid ligt het niet. Met vrienden wissel ik geregeld foto's uit van mensen met wie we contact hebben, alsof het trofeeën zijn. En als Tinder me een melding stuurt dat ik een match heb, voelt het alsof ik punten heb gescoord. Datingapps hebben zelf vaak ook een spelelement ingebouwd. De app Happn voegde vorig jaar een nieuwe functie toe: CrushTime. Je krijgt vier foto's te zien van medegebruikers. Aan jou de taak te raden wie van de vier een 'crush' op je heeft. Best vermakelijk (en erg versla vend) maar het maakt de ander nóg meer tot een abstractie, een eendimensionale verzameling van pixels, waarbij je vergeet - als je niet oppast - dat er achter die foto een persoon schuilgaat met een complex gevoelsleven. In zo'n omgeving kan het knap lastig zijn de menselijke maat te be houden. En dat terwijl de zoektocht naar liefde niets is om lichtzinnig mee om te gaan. Volgens psycholoog Marcelino Lopez - auteur van het binnenkort te verschijnen Liefdesgedoe, over moderne romantiek - voelen veel mensen zich in de liefde het meest onzeker en kwetsbaar. „Als je date, neem je een risico: je riskeert afwijzing", aldus Lopez. In zijn praktijk hoort hij regelmatig verhalen van mensen die enthousiast terugkwamen van een date, waarbij ze intimiteiten hadden uitgewisseld over hun liefdesleven, om daarna nooit meer wat van die ander te horen. „Ik ken men sen die na een paar van die ervaringen, stopten met online daten. In elk geval tijdelijk", zegt hij. „Het werd te pijnlijk." Volgens Lopez zit er vaak geen kwade opzet achter dat plotselinge negeren. „Ik vermoed dat veel ghosters niet weten wat ze willen. Ze zijn stiekem verliefd op iemand anders, ze zijn nog niet over hun ex heen. In die verwarring zijn ze vaak meer met hun eigen welzijn bezig dan met dat van de ander. Hoe moeilijk ook, het is de kunst om ghosting niet al te persoonlijk te nemen." Lopez heeft een simpel advies: als je tijd in elkaar hebt geïnvesteerd en je wilt het erbij laten, is het wel zo beschaafd het goed af te sluiten. „Het geeft de ander mentale rust. Je date kan met opgeheven hoofd zijn of haar aandacht op de vol gende richten", aldus de psycholoog. Het is mij ineens zonneklaar. Ik wil niet onbeschoft zijn. Ik denk aan T. met die lieve kuiltjes in zijn wangen. Goed, ik heb hem weliswaar alleen online gespro ken, maar toch vond ik het bruut hem achteloos te negeren. Ik besluit Lopez' advies ter harte te nemen en T. uit te leg gen dat ik toch iets anders in iemand zoek. Maar ik krijg de kans niet meer. T. is nergens meer in mijn Tinder-lijst te bekennen. Dat kan twee dingen beteke nen: of hij heeft Tinder verwijderd of hij heeft me meedogenloos geblokkeerd. Ik geef hem geen ongelijk. <1 24| zaterdag 24 maart 2018

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 88