'Wie geghost wordt, blijft gissen. Heb ik iets doms gezegd?' Pling! Mijn telefoon licht op. 'Gefeliciteerd. Je hebt een nieuwe match!' staat er op mijn scherm. Zoals altijd als Tinder me een melding stuurt, kan ik mijn nieuwsgierigheid niet bedwingen. Ik laat mijn werk voor wat het is en open de app. Ik zie het vriendelijke gezicht van een goed uitziende jongeman. T. is 34, heeft een lieve lach en kuiltjes in zijn wangen. Aan zijn foto's te zien houdt hij van honden, tropische stranden en uitgaan. Hoewel ik meer een kattenmens ben, kan ik me best in zijn interesses vinden. Wie houdt er niet van tropische stranden? T. spreekt me vrij snel aan. 'Ha Gijs, leuke foto's! Heb je een fijne dag?' Ik ant woord dat ik aan het werk ben, maar dat hij me met zijn leuke foto's uit mijn con centratie haalt. We flirten een beetje. Als ik na wat berichtjes heen en weer vraag wat voor baan hij heeft, antwoordt hij: 'Ik ben manager bij een callcenter.' Laat ik vooropstellen: ik kijk niet neer op mensen die werken in een callcenter. Als student heb ik er heel wat uren door gebracht met een headset op mijn hoofd om mijn studiefinanciering aan te vullen. Toch knap ik op T. af. Mijn toekomstige partner - zo heb ik klaarblijkelijk in mijn hoofd - heeft een spannender beroep. Ik ga verder met mijn werk. 'Ben je er nog?' probeert hij een paar uur later. Het knaagt een beetje aan me, maar ik vind het te veel gedoe hem uit te leggen dat ik zijn beroep niet sexy vind. Liever vermijd ik die confrontatie. Ik kies voor de mak kelijke uitweg: ik besluit geen antwoord meer te geven. Verdwijnen Dit is een betrekkelijk onschuldig voor beeld van wat in datingtermen 'ghosting' heet. De term circuleert op internet en werd vorig jaar aan het Amerikaanse Merriam-Webster's woordenboek toege voegd. Vrij vertaald betekent het: 'Het fenomeen waarbij het contact tussen twee mensen - vaak van romantische aard - abrupt wordt verbroken, zonder tekst en uitleg'. Degene op wie je een oogje had, verdwijnt ineens als een schim in het niets. Ik noem het voorbeeld van T. onschul dig, want hoewel het nogal onbeschoft van me is hem geen bericht terug meer te sturen, wordt het pijnlijker als je al een date (of twee, of drie) met iemand achter de rug hebt. Dat is ghosting in zijn meest vileine vorm. Het overkwam me onlangs nog. Na een - dacht ik zelf- best leuk afspraakje, reageerde een jongen ineens niet meer op mijn berichtjes. Als hij had gezegd dat het hem niet zo goed uitkwam, had ik dat even jammer gevonden, maar ik had er prima mee kunnen leven. Nu vervulde het me met twijfel: had ik iets doms ge zegd die avond? Zat er spinazie tussen mijn tanden? Was hij gewoonweg niet geïnteresseerd? Wie geghost wordt, blijft eindeloos gissen. Voor alle duidelijkheid: ghosting als fenomeen is van alle tijden. De liefde die tot een abrupt, onverwacht einde komt is een geliefd thema in de kunst, muziek en literatuur. De Amerikaanse jazzzanger Nat King Cole zong in 1954 al vol wan hoop: Answer me/Oh, my loveJust what sin have I been guilty of/ Teil me how I came toloseyourlove. Wat wél nieuw lijkt te zijn, is de schaal waarop het gebeurt. Met de opkomst van datingapps is elkaar van de ene op de an dere dag negeren makkelijker geworden. Typ op Google voor de grap eens in: I've been ghosted. Je vindt een eindeloze hoe veelheid zelfhulpartikelen en ervarings verhalen, allemaal verschenen in de afgelopen twee, drie jaar. Cijfers over ghosting zijn moeilijk te vinden. Alleen de datingwebsite Plenty Of Fish, populair in Canada en het Ver enigd Koninkrijk, heeft er onderzoek naar gedaan. Op basis van een vragenlijst voorgelegd aan 800 gebruikers stelt de site dat 78 procent van hen minstens één keer is 'geghost'. Ook uit een korte rond gang bij mijn vrienden blijkt: iedereen die ooit actief heeft gedatet heeft wel een ghostingverhaal. Het stomme is: ondanks dat ik weet dat dit lafhartige negeren nogal slecht is voor je zelfvertrouwen, maak ik me er even goed schuldig aan. Scrollend door mijn Whatsapplijst concludeer ik dat ik meer dere gesprekken met jongens niet netjes heb afgerond. Ook als we een afspraakje hadden gehad. 'Wanneer gaan we weer een biertje te drinken?' vroeg iemand me in een bericht. Ik zweeg in zeven talen. Kennelijk was ik met mijn hoofd alweer ergens anders en had ik de ballen niet om dat te zeggen. Ik voel me er met terug werkende kracht ongemakkelijk bij. Ongemak „Dat ongemak moet je niet kwijtraken", zegt filosoof Jan Drost als ik hem bel om van gedachten te wisselen. „Daarin schuilt het besef dat je te maken hebt met mensen van vlees en bloed, met gevoelens en verlangens." Drost heeft zich gespecialiseerd in de filosofie van de liefde en schreef daarover de boeken Het romantisch misverstand en Als de liefde voorbij is. „Datingapps bieden geweldige kansen. Ik ben zelf al op meerdere Tinder-huwe- lijken geweest", zegt Drost. Ze hebben volgens hem ook een andere kant. „De meeste datingapps zijn vormgegeven als een catalogus. Je bladert van foto naar foto en let alleen op oppervlakkige ken merken. Dat lokt consumptief gedrag uit, waarbij je alleen maar bezig bent met de vraag: wat wil ik? Dan is de stap om iemand ineens te negeren niet meer zo groot." De vele kansen die voortkomen uit datingapps leiden tot veel vluchtige contacten. „Als je een duurzame relatie wilt opbouwen, is het belangrijk datje je uitsluitend op die ene persoon richt", zegt Drost. „Daten vereist aan dacht en concentratie. Je kunt ook niet naar twintig televisieschermen tegelij kertijd kijken. En dat is het venijnige van apps als Tinder. Die fluisteren voort durend in je oor: weet je het zeker? Er is altijd wel iemand knapper, interessanter of spannender." magazine 23

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 87