Nooit verzekerd geweest Geld geluk Petra en Alf red wonen, na een uitstapje van twaalf jaar op Sint Maarten, in een koophuis in Burgh-Haamstede. Petra: „We hebben afgelopen jaar geluk gehad. We woonden twaalf jaar op Sint Maarten; een week voor orkaan Irma langsraasde, verhuis den we terug naar Nederland." Alf red: „De kopers van ons huis op Sint Maarten hadden ook geluk, het huis is overeind gebleven. Wat er aan schade was, vergoedde hun verzekering. Wij zijn zelf nooit verzekerd geweest." Petra: „Zo zijn wij niet." Alf red: „Materie vind ik niet be langrijk. Ik heb al sinds mijn vijftig ste geen betaald werk meer." Petra: „Op Sint Maarten mag je met je zestigste met pensioen. Ik heb nog vier jaar doorgewerkt, als docent Nederlands. Daarvan ontvang ik een pensioentje. Alfred, jij weet hoeveel dat is." Alfred: „400 dollar in de maand. Jouw fulltimebaan als docent op Sint Maarten, met eerstegraads be voegdheid, kwam neer op 1.900 dollar bruto. Het leven is daar best duur, alles moet worden ingevlogen." Petra: „Anderhalve liter melk kost 7 dollar. Ik had trucs: drie dagen voor de uiterste verkoopdatum werd alles afgeprijsd, dan sloeg ik toe. Aardappels zijn duur, die kocht ik niet. En ik miste tompoezen. Als ik in Nederland was, kocht ik er dagelijks een." Alfred: „Niet alles is op Sint Maar ten duurder hoor. Benzine is er zelfs veel goedkoper en aan wegen belasting betaal je een fractie." Petra: „Sigaretten zijn daar ook veel goedkoper: 1 dollar per pakje." Alfred: „Pijptabak kost er 3 dollar, hier 11,20 euro. Tweewekelijks reken ik 60 euro tabak af bij de sigaren- boer en 50 euro voor een slof siga retten voor Petra. Veel geld, maar een verslaving vanaf je veertiende kan je niet zomaar stoppen." Petra: „Ach ja, het is onze enige luxe, dat roken." Alfred: „Verder zijn we redelijk zuinig. We hebben wel een nieuwe televisie gekocht voor 390 euro." Petra: „Na vijfentwintig jaar heb ben we eindelijk een gemeenschap pelijke rekening. We zijn elf jaar geleden getrouwd op Sint Maar ten." Alfred: „We organiseerden een barbecue op het strand. Het kostte al met al zo'n 250 dollar. Ze hebben daar de Antilliaanse gulden, maar het meest wordt verrekend in Ame rikaanse dollars. Auto's, huizen. Bij een bar een biertje: 4 dollar." Petra: „Alfred weet veel van de barretjes daar." Alfred: „En ik heb me de kunst van het zeezeilen eigengemaakt en veel naar de indrukwekkende landings baan gekeken. Zo'n vakantie van twaalf jaar op een tropisch eiland gun ik iedereen. De laatste negen jaar ontving ik AOW vanuit Neder land." Petra: „Onze inkomsten zijn altijd laag geweest. Ik heb mijn geld nooit verdiend met mijn salaris, maar door 'niet uit te geven'." Alfred: „We geven nu 500 tot 600 euro per maand uit aan boodschap pen." Petra: „Aan kleding besteden we niks, aan inrichting ook niet. Ik ga graag naar rommelmarkten en ik ben een koopjesjager. Laatst hadden we bedden nodig. We waren van plan er een mooi bedrag aan uit te geven, maar toevallig kwamen we langs een kringloopwinkel." Alred: „Daar stond een prachtig ledikant." Petra: „Met matrassen die nog in plastic zaten." Alred: „En met beweegbare Auping onderstellen. Het geheel kostte nog geen 100 euro." Petra: „We hebben alles wat we nodig hebben." Alfred: „En meer, want echt nódig hebben we niet veel hoor!" O -€2000 €2000 - €3500 €3500 - €5000 €5000 of meer magazine 19 Tekst EDITH ANDRIESSE Foto JOOST HOVING H Ook meedoen? Mail naar geldengeluk@persgroep.nl Petra van Gent (65), gepensio neerd en galerie houder Alfred Kiel (74), gepensioneerd Gezamenlijk netto-inkomen: Grootste miskoop Petra: Antieke hekken. „Ze pasten niet." Alfred: Motor kruiser van 12 meter. „Veel te moeilijk te hanteren." Beste koop Petra: Schilderij van Clemens Briels, voor 4.000 gulden. „Is véél meer waard." Alfred: Reis naar Iran veertien jaar geleden. „Wat een rijke, open cultuur."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 83