Y. 0oMT Lees mee met de boekenvedcictie BESTE SPORTBOEK VAN HET JAAR De beroemde parodie op SUSKE en WISKE altijd goed, want mythische figuren zijn sowieso naakt. Dan mag het. Bedekter zijn de termen in de 19de eeuw, aldus hoogleraar Nederlandse letterkunde Marita Mathijsen. Met mast, paal of kwast wordt het mannelijk lid bedoeld, dames beschikken over een buiksloot, een roos die geplukt moet worden of een ovaal. En dat is al behoor lijk openhartig, schrijft ze in het boek. In Bagdad mag dat Later wordt porno (en voyeurisme) ver pakt als wetenschap. De toepassing der voorbehoedmiddelen tegen zwangerschap: met vele afbeeldingen bijvoorbeeld, of van alle kanten gefotografeerde dames van over de hele wereld in het kader van 'anthropologische studiën'. Belangrijke onderzoeken, uiteraard. In het verlengde daarvan ontstaat een genre dat in Onder de toonbank koloniale pornografie wordt genoemd. In Bert Slig- gers' hoofdstuk In Bagdad mag dat (ook niet), vernoemd naar zo'n boekje, treffen we titels als Die grijpende zwarte handen en Ik, Trancoise en de nikker. Er moet bij gezegd: veel is vertaald uit het Frans. In Nederland gaat het eerder over 'oosterse hartstocht' en ook de Indiase Kamasutra en de sprookjes van duizend-en-één nacht spreken tot de verbeelding. Een heel eigen genre zijn de verhalen over de handel in blanke slavinnen en de zeden in een harem, waarover taalhistori cus en journalist Ewoud Sanders een hoofdstuk voor zijn rekening neemt. De plaatjes worden naarmate we dich ter bij het heden komen explicieter dank zij de opkomst van de fotografie. Ook tekstueel mag er meer: de 'bevrijdende jaren 60' nemen geen blad voor de mond. Onder de toonbank wijdt hoofdstukken aan onder meer lesbische porno, homo- erotica en sadomasochisme. Een ander onderwerp is tienerseks, populair in de jaren 70. Blaadjes als Seventeen, Tienerclub en Teenage Love - overigens met foto's van wel degelijk meerder jarige dames in kostschoolrokjes met vlechtjes in het haar - en een boek als Bob en Daphne (over de seksueel getinte spel letjes van een 12-jarig meisje en een 16- BASTAA ITGAVEN jarige jongen) zouden tegenwoordig veel reuring veroorzaken of verboden worden, maar in die jaren moest 'alles kunnen'. Dan liever de kleurige 'strips voor volwassenen' en parodieën als Suske Wiske: De glunderende gluurder en De avonturen van Asterix de Geilaard: Ramme- rix en Parodix. Daar valt nog wat te lachen. Onder de toonbank is een mooi histo risch overzicht van met name de gedrukte porno (over moderniteiten als films, internet en pornoverslaving gaat het niet). Een kloek boek, nét effe te groot en te dik om met één hand te lezen. II lezen Maandag wordt voor de 14de keer de Nico Scheepmaker Beker uitge reikt. Deze titels zijn in de race: All-ln van Sander Collewijn, Deal van Mi- chel van Egmond, Bosatlas van het Nederlandse Voetbal van Jurryt van de Vooren, Lance: The Rlse Fall in 14 songs van Bert Wagendorp; Meis jes in blessuretijd van Carolina Trujillo en Royston van Hugo Verkley. Pronte punten Voor deze strip parodie tekende niet Willy Vander- steen, maar Silly Wandelpeen. StetoMAG Losbandig In pulpromans werden vrouwen in niet-westerse landen als seksueel actiever neergezet. In het Haagse Museum Meermanno is tot en met 24 juni de tentoonstelling 'Porno op papier; Taboe en tolerantie door de eeuwen heen' te zien. 181 zaterdag 24 maart 2018

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 82