CMTtï Een week na Mattias werd zijn fiets bezorgd. den verder wordt de aandacht getrokken door een gigantische tampeloeres (zoals dat in pornoboekjes werd genoemd). In yourface, zeg maar. Schaamteloos Porno is zo oud als de mensheid. Voor de oorsprong moeten we ver terug; mis schien wel naar de rotstekeningen van stieren, speren en stijve pikken, stelt Theo van Os in het hoofdstuk over homo-erotica. Denk ook aan de 'schan dalige' fresco's die in de slaapkamers der rijken werden aangetroffen in de door lava bedolven Romeinse plaats Pompei'. In de middeleeuwen wordt seks erva ren als een gewoon onderdeel van het leven, 'dat net als andere lichaamsfunc ties tot kluchtige situaties kan leiden', schrijven Inger Leemans en Hans van der Vegt in het hoofdstuk over het ontstaan van porno in de 16de, 17de en 18de eeuw. 'Veel schaamte komt er niet bij kijken.' Dat verandert in de renaissance. Seks wordt beladen, iets om je voor te scha men. Dus wat krijg je dan? Stiekeme boekjes, met ondeugende verhalen en verzen, geïllustreerd met zwart-witpren- ten. De Italiaan Pietro Aretino schreef zulke boekjes, met titels die werden ver taald als Het net der Wellustigheyd (1646), over het 'leven en listen der gerieflycke Courtisanen'. Aretino wordt gezien als de vader van de moderne pornografie. Eind 17de eeuw wordt het hoogtij van Nederlandse pornogeschriften en -pren ten genoemd, met teksten en afbeeldin gen waarvan 2iste-eeuwers soms niet eens meteen doorhebben dat het van olala gaat. 'Toen hij een tijdje tussen de snaren van dat klavier had gespeeld, kwam hij er met de juiste strijkstok op af. Hij speelde zo druk viool, dat de zwarte mantel, die hij aangehouden had, met een slip in het vuur terecht kwam en begon te smeulen.' Omdat porno verboden is en de clerus meekijkt, worden allerlei excuses be dacht om toch uitgebreid in te gaan op seks. De geschriften dienen als waarschu wing en geven meteen een zeer uitge breide beschrijving van hoe het er toegaat in bijvoorbeeld de Antwerpse haven, of we lezen zogenaamd het dagboek van een hoer, of er worden mythische vertel lingen gebruikt. De sater die een sla pende/badende/zingende nimf bespiedt: Primeur baron', lag het daar waar het hoort: onder Chickwas Nederlands de toonbank.' eerste seksblad. Het bestond Onder de toonbank is wel de laatste van 1968 tot 2008. De eerste plaats waar dit luxueus uitgegeven his- twee jaar was het blad nog torisch overzicht van opwindende lec- illegaal en werd het onder tuur in Nederland zal liggen. Het rijk de toonbank verkocht. en gewaagd geïllustreerde boek is meer bedoeld voor op de salontafel - als je durft. Zolang het niet wordt opengeslagen, is er niets aan de hand: een witte omslag met een X-vormig 'sleutelgat' (misschien van X-ratedl) waardoor we een stukje van een blote dame zien, alles in het nette, lijkt het. Maar al op de eerste pagina is het raak met een pentekening van een over duidelijk copulerend paar. Twee bladzij- niagazinc 17 i HET RIMPEL i COMPLEX SMEREN Verslavende, geur loze en diep reini gende cosmetica: alles komt langs in Het antirimpelcom- plex (Balans, €20). FOTOGRAFEREN In dit boek schrijft Hannes Wallrafen wat er gebeurt met iemand die zijn be langrijkste zintuig mist (AC, €22). RAADSELEN In 1959 worden in het Oeralgebergte de lichamen gevonden van negen studenten. Wat is er gebeurd? (Harmonie, €17,90) EERSTE ZIN Na Mattias, Peter Zantingh Van alle tijden Sekstant was een opinie blad over seksualiteit van de NVSH. De illustratie eronder komt uit het in 1770 verschenen en uit het Frans vertaalde Akademie der dames.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 81