Na een bonnetjes affaire het klooster in Integriteit als redding Lees mee met de boekenredactie OP HET NACHTKASTJE recensies Het is aan vankelijk even wen nen, de nieuwe roman van Esther Gerritsen. Blonken haar vorige boe ken uit in droogkomische dialogen en personages, De trooster (De Geus, €21) is serieuzer en bedacht zamer en doet daardoor meer denken aan haar vroege werk, zoals de romans Bevoorrecht be wustzijn en Normale dagen - uitstekende boeken trouwens. In De trooster buigt Gerritsen zich over het geloof. Jacob is con ciërge in een klooster; geen heel goede, maar hij heeft zijn eigen plaats binnen de gemeenschap van broeders en hij is er veilig voor de reacties die zijn scheve gezicht op wekt. Het klooster is toe gankelijk voor mensen die zich een tijdje willen te rugtrekken en zo klopt op een dag Henry Loman aan, de staatssecretaris van Financiën die in op spraak is geraakt vanwege een bonnetjesaffaire. Jacob en Henry vatten een fascinatie voor elkaar op, die verandert in een soort vriendschap. Ook in het klooster begaat Henry een misstap en Jacob moet be sluiten wat hij met die kennis doet. Esther Ger ritsen laat haar personages Jacob en Henry op een mooie manier resoneren met de Bijbelse figuren van Jezus de Verlosser, Judas, de verrader en Paulus, 'de man die dwaalde maar weer op het rechte pad kwam'. Een boek dat de lezer een aan tal keer op het verkeerde been zet en met een enigszins open einde ach terlaat, zoals het Gerritsen betaamt. ViviandeGier Misdaad slaapt nooit, ervaart Renée Ballard in Michael Connelly's Nachtploeg (Boekerij, €20). Als rechercheur bij de politie van Los Angeles is haar positie precair sinds ze een collega heeft aange klaagd wegens seksuele intimidatie. De getuigenis van een collega is nodig, maar die weigert. Bevlo gen zoekt zij naast de nachtdiensten waartoe ze wordt veroordeeld, zaken uit die haar belangstelling hebben gewekt. Zoals altijd weet Connelly de lezer mee te sleuren, een wereld in waar niemands motieven te vertrouwen zijn. Integriteit is het enige waarmee een mens zich in zo'n leven staande houdt, wil Connelly maar zeggen. Egbert Jan Riethof In 'Onder de toonbank' belichten schrijvers de geschiedenis en de verschijningsvormen van porno. Alles komt aan bod: van seks op fresco's tot sadomasochisme. /TV Vieze boekies, zo werden ze ge noemd. Mijn eerste kennis making was op een winderige Franselaan in Rotterdam, een jaar of tig geleden. In het portiek van mijn lagere-schoolvriendinnetje slin gerde een losse bladzij met een heel raar plaatje: een vrouw die een ijslolly tussen haar benen stak. Huh? Behoorlijk koud ook, als je erover nadenkt. Wij 9- jarigen keken onze ogen uit, en wisten wel wat wij met zo'n ijsje zouden hebben gedaan: gewoon opeten natuurlijk! Pornografie, op Wikipedia gedefini eerd als de weergave 'van menselijk seksueel gedrag met het doel om seksuele opwinding te creëren', dat hoor je stie kem te bekijken - of helemaal niet, eigen lijk - in een samenleving die mede onder invloed van religie seks als iets bescha mends ervaart. Taboedoorbrekend 'Naar mijn mening hoort porno per definitie niet op tafel te liggen', schrijft bladenmaker Peter J. Muller in het voor woord van Onder de toonbank: Pornografie en erotica in de Nederlanden dat zojuist is verschenen. Muller was uitgever van onder meer Candy, een sekstijdschrift dat taboedoorbrekend was aan het begin van de nog hevig verzuilde jaren 60. 'Lang geleden, in mijn tijd als 'seks- lezen Ruud Roodhorst: Ronja de roversdochter van Astrid Lind- gren - nog nooit gelezen en nu voor €2 te koop bij Libris! Ellen den Hollander: When You Are Engulfedin Flames van David Sedaris - precies de wonderlijke humor die ik wel waardeer. Sedaris spaart zichzelf (en anderen) niet De trooster Roman Nachtploeg Thriller Tekst ANNET DE GROOT orno voor oo de sa ontate ONDER DE TOONBANK Vers van de pers Onder de toonbank, pornografie en erotica in de Nederlanden verschijnt bij uitgeverij Van Oorschot (€50). 161 zaterdag 24 maart 2018

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 80