ids aan de lokale informateurs 'Defensie haalt commando's terug na biecht van Marco Kroon' 3 dgn Zuid-Limburg GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN 2018 In 335 gemeenten moet een nieuw college worden gevormd. Dat wordt moeilijk. Veel partijen hebben elkaar uitgesloten en de versnippering maakt het ook niet makkelijker. Vijf oud-informateurs die succesvol lokale coalities smeedden geven tips en tricks. Proeftuin Den Haag incl. diner Martijn van Helvert Han Polman Een geslaagd informateurschap staat mooi op je cv. Maar een mislukte missie niet. Daarom moet een infor mateur niet blind een mijnenveld in lopen, zo weet NS-president Roger van Boxtel die in 2014 in Amsterdam aan de slag ging na een reeks mis lukte informateurs. Samen met SP- senator Arjen Vliegenthart klaarde hij de klus. „We zijn eerst gaan praten met de politiek leiders in de Tweede Kamer, Pechtold en Roemer", zegt Van Box tel. „Ik heb zelfs nog contact gehad met SP-oprichter Jan Marijnissen." Die zagen het zitten. Eenmaal aan ta fel in Amsterdam met D66 en de SP stelde hij de confronterende vraag: „Heb je echt zin om samen vier jaar de rit uit te zitten?" Van Boxtel liet D66, de winnaar in de hoofdstad, ook zien dat ze als grootste partij moest bewegen: „Toon je bereidheid samen te werken en lever veel in." „Laat zien dat je niet van één partij bent", zegt CDA-gedeputeeerde Eddy van Hijum die als CDA-Kamer- lid in 2014 het college van B en W in Olst-Wijhe in elkaar timmerde. „Het is echt een opletpunt dat je van alle maal bent." Degene die door de grootste partij is aangezocht informateur te worden, zal eerst het wantrouwen van de an dere coalitiepartners moeten wegne men. Want het is vrijwel altijd een partijgenoot. Het kan de lijsttrekker zijn van de grootste partij of iemand van buiten. Vertrouwen wekken is cruciaal, weet WD-coryfee Hans Wiegel, die in 2011 de argwanende SP in het pro vinciebestuur Noord-Brabant kreeg. Op een zaterdagochtend dronk hij koffie met de SP-onderhandelaar en verraste hem. Wiegel: „Ik zei dat ik vond dat de SP in het college moest. 'Meent u dat nou echt?' zei de SP'er." Wiegel: „Je denkt toch niet dat ik in mijn weekend voor de kat zijn staart hier ga zitten? Ik zorg ervoor dat je een paar mooie punten binnensleept. De rest moet je vergeten." „Zo'n formatie heeft vaak een tradi tie: dat doen we hier nou eenmaal zo", zegt D66-Kamerlid Paul van Meenen die in 2010 als informateur in Leiden de verrotte politieke cul tuur op zijn kop zette. „Het regende gevallen wethouders en papieren plannen, maar er gebeurde niets." Van Meenen liet geen enkele amb tenaar toe bij de gesprekken. Hij liet alle partijen eerst met elkaar praten over een andere bestuurscultuur. „Spreek met elkaar over de sfeer waarin je politiek wilt bedrijven. Dan heb je al verbinding, nog voordat het over de inhoud gaat." Het doorbreekt de sfeer als je niet plaatsneemt in het muffe ge meentehuis waar ambtenaren en pers met argusogen iedere beweging volgen. „We zijn in het Amsterdamse Bos gaan zitten", zegt Roger van Box tel. „Je kon een luchtje scheppen en een sigaretje roken." Andere sfeermakers: „Houd dat koffiezetapparaat aan de praat, dat is heel belangrijk", weet Paul van Mee nen. Drink een biertje of ga een hapje PUZZEL eten. Maar overdrijf niet. Wiegel: „Lekker dineren, dat zou de SP'er niet prettig vinden. Dat hebben we dus niet gedaan." „Doe het met gevoel", zegt Van Box tel. „Wees niet te technocratisch, kijk ook naar de mensen en hoe ze met el kaar omgaan." Soms moet er licht zijn aan het einde van de tunnel. Van Boxtel: „Heb je het eerder over de verdeling van wethoudersposten dan over de erfpacht? Dat kan helpen!" „Laat de één zien dat iets voor de an der belangrijk is", benadrukt CDA- Kamerlid Martijn van Helvert die in 2012 na de breuk met het PW in het Limburgse College een nieuw pro vinciaal bestuur moest smeden. Van Boxtel: „Zie eikaars noden!" Daarom liet hij ook een casus op de onder handelaars los: „Stel, het kabinet be zuinigt enorm op de bijstand. Is dat dan een probleem van de SP-wet houder of van het hele college?" Dat meldde Nieuwsuur gisteren en wordt bevestigd door advocaat Michael Ruperti die deze infor matie ook van commando's zelf heeft vernomen. „Ze maakten zich ernstig zorgen om hun vei ligheid", laat Ruperti weten. Marco Kroon bracht in januari naar buiten dat het Openbaar Mi nisterie (OM) onderzoek doet naar hem. Dit omdat hij in 2007 in Afghanistan tijdens een geheime missie voor de MIVD (Militaire Inlich tingen- en Veilig heidsdienst) een man zou hebben gedood die hem daarvoor kort gevangen had gehou den. Kroon had Defensie daarvan pas vorig jaar op de hoogte gesteld. Majoor Kroon, drager van de militaire Willems-Orde, bracht vorige maand een uitgebreid per soonlijk relaas over de zaak naar buiten in deze krant. Bij het Korps Commandotroepen is on rust ontstaan over de verklaring. Een aantal commando's riep Kroon op om zich niet meer in media uit te laten. Het ministerie van Defensie laat we ten niet op de publica tie van Nieuwsuur te willen reageren. Advocaat Geert-Jan Knoops van Kroon wil ook niet op het terugtrekken van de commando's reageren, maar stelt dat Kroon absoluut geen staats geheimen heeft geschonden. www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-2359693 70cPg Paul van Meenen Hans Wiegel Brabant wellness Schmallenberg HP O zaterdag 24 maart 2018 i IlIbWIIW Sfeer maken en masseren K Jan Hoedeman Check of de seinen op veilig staan! Verscheur je partijkaart! Doe het eens he-le-maal an ders! Weg uit dat stadhuis! Met 45 zetels ver deeld over 14 frac ties was de colle gevorming in Den Haag vier jaar ge leden een enorme puzzel. Han Pol man (D66) legde toen de basis voor de vijfpartijencoali- tie die de hele rit heeft uitgezeten. Polmans belang rijkste advies: neem de tijd. Hij liet iedereen apart zijn hart luchten. Polman: „Als het vertrouwen groeit, groeit vaak ook de bereidheid om samen tot oplos singen te komen." Kijk niet alleen naar de in houd Maak eikaars problemen in zichtelijk De verklaring van Marco Kroon over een geheime operatie in Afghanistan, in 2007, heeft er onlangs toe geleid dat Neder landse commando's uit veilig heidsoverwegingen zijn terug gehaald uit een missiegebied. Raymond Boere Hilversum Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting Voor maar: Verblijf nabij Valkenburg (5 km) en Maastricht (17 km). Tip: Bezoek de stad Aken! 2 nachten in 3* Hotel Restaurant Op De Beek (8,0) 2 keer uitgebreid ontbijtbuffet 1 keer een 2-gangen diner Gratis parkeren, wifi 10% korting op Thermae 2000 4* City Resort Hotel Helmond (8,1) Landgasthof Nesselbach, DE (7,7) 2 nachten incl. ontbijtbuffet 2 nachten incl. ontbijtbuffet 1 dag gebruik wellness ar Q 50 2x een 2-gangen diner Incl. welkomstdrankje Oir* Incl. Sauerlandkaart

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 7