'IK BEN NIET TEGEN ROKERS, IK BEN ER ZELF EEN GEWEEST' En mijn man en kinderen hoeven dat van mij ook niet. Als een ziekte mij overkomt, dan is dat maar zo." „Tja, misschien is mijn houding gek, ja. Waarschijnlijk is het mijn angst voor de medische stand, ik wil niet in de klauwen van de zorg vallen. Mijn man en kinderen weten ook precies wat ik wel en niet wil. En dat betekent vooral dat ik niks wil als het te erg wordt, dan wil ik dat het ophoudt." „Sommigen zeggen inderdaad: dokters gaan te lang door. Ik vind het mooi als mensen er alles voor over hebben om verder te willen. De drive om te leven. We zullen tot op het laatst blijven zoeken naar een oplossing, maar geven nooit valse hoop. Ik vind het tegelijk ook mooi als iemand besluit te stoppen met een behandeling. Als die persoon goed weet wat de feiten zijn en de kansen." „Als aangevers wisten we van tevoren dat dit waarschijnlijk de uitkomst zou zijn: het is zo'n grote en ingewikkelde kwestie. Daarom hadden we met elkaar bedacht hoe we ons zouden voelen: te leurgesteld op een realistische manier. Maar toen ik de flinterdunne argumenten hoorde die op compassieloze wijze wer den gebracht richting patiënten Anne Marie van Veen en Lia Breed - 'elke siga ret is je eigen keuze' - werd ik enorm verdrietig en opstandig van binnen. Ik vond het oneerlijk: is er dan niets gedaan met de onderzoeken die bewijzen dat je hersens van structuur veranderen door roken? Dat sprake is van een versla ving in plaats van vrije keuze? Onvoor stelbaar. Een dag na de uitspraak moest ik naar de begrafenis van mijn 8o-jarige schoon moeder die aan Parkinson was overleden. Een emotionele achtbaan, ik wist niet meer welk gevoel bij wat hoorde. Zeker toen ik mensen hoorde zeggen: 'Laat mij lekker roken, ik hoef niet zo oud te wor den om dan op zó'n manier dood te gaan'. Parkinson of dementie is toch geen reden om jezelf op je 40ste kapot te roken." „Werkelijk van alles. Vooral op Twitter. Opmerkingen over de inhoud van de zaak, over mijn uiterlijk, gescheld dat ik dom of gek of alle twee ben, commentaar dat ik me niet met andermans zaken moet bemoeien. In het begin had ik er slapeloze nachten van. Nu blokkeer ik die mensen. Geen idee om welke aantal len dat gaat, maar het zijn er veel. Mensen voelen zich aangevallen en dat vind ik jammer. Ik ben niet tegen rokers, ik ben er zelf een geweest. Ik ga de strijd aan met de producenten. Ik wil daarbij de kwets baarheid van kinderen aantonen: twee op de drie die experimenteren worden dage lijkse rokers. En dat speelt zich vooral af in bepaalde milieus: op het vmbo wordt tien keer zoveel gerookt als op het vwo. Om dan te zeggen dat je voor rokers de ziektekostenpremies omhoog moet gooien, vind ik niet getuigen van solidari teit. Je gaat voorbij aan het feit dat zulke kinderen opgroeien in een omgeving waar agressie, alcoholisme en werkloosheid heersen. Een heel scala aan ellende. Dat ze misschien in de baar moeder al verslaafd raakten doordat hun moeders rookten. Zoals dikke mensen dikke huisdieren hebben en dikke kinde ren. Dat is een patroon. Die curve wil ik bij roken doorbreken." „We wachten middels een artikel 12-pro- cedure de uitspraak van het Hof af. En we blijven lobbyen en netwerken bij men sen en organisaties die invloed kunnen uitoefenen. Meer druk zetten op de poli tiek om de wetgeving te veranderen. Si garetten moeten niet langer in de kiosk en supermarkt te koop zijn voor een paar euro. Zorg ervoor dat alleen een paar ver gunninghouders ze mogen aanbieden en maak een pakje 20 euro of duurder. Een 16-jarige zal niet zo snel een uur op de fiets gaan zitten om zo'n bedrag aan sigaretten uit te geven. Het zal moeilijk worden, want de overheid en producen ten verdienen er nu eenmaal bakken met geld aan, maar als we dit voor elkaar krijgen, sterft roken uit bij de jongere generaties." <1 Paspoort Wanda de Kanter- Koppenol Hè? Je hebt het toch steeds over het belang van preventie en vroeg ingrijpen? Zelf bied je patiënten ongelooflijk lang behandelingen aan. Hoe voelde je je na het besluit van het Openbaar Ministerie de tabaks industrie niet te vervolgen? Je hebt veel bijval, maar ook veel tegenstanders. Wat krijg je naar je hoofd geslingerd? Hoe dan? Er komt geen strafzaak. Geboren 4 mei 1959 in Den Haag. Opleiding Studeert genees kunde in Leiden. Volgt daarna op leidingen interne geneeskunde (Gouda) en long ziekten (VUMC Amsterdam). Loopbaan Treedt in dienst bij VUMC als Longarts Chef de Clinique. Na drie jaar naar het Rode Kruiszie- kenhuis in Bever wijk. Sinds vijf jaar longarts in het Antoni van Leeu wenhoekzieken huis. Voert al tien jaar strijd tegen de tabaksindustrie, onder andere als lid van de Interna tional Association for the Study of Lung Cancer en als voorzitter van de stichting Rook Pre ventie Jeugd. Privé: Getrouwd, moeder van drie kinderen. 121 zaterdag 24 maart 2018

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 76