oen haar drie kinderen klein waren, was Wanda de Kanter (58) soms panisch tij dens een bezoek aan haar schoonouders. Die woonden op een boerderij omgeven door veel water. Een prachtig plaatje en een mooie speelplek, maar ook het scena rio voor de ultieme nachtmerrie. „Tijdens mijn coschappen heb ik op de Eerste Hulp gezien hoe snel peuters en kleuters overlijden door verdrinking. Eén moment van onachtzaamheid en het leven staat op zijn kop. Zelfs een ondiep vijvertje is fataal. Mijn grootste angst: onnodig vroegtijdig doodgaan. Later, toen mijn kinderen door Am sterdam fietsten om naar school te gaan, sloeg de paniek opnieuw toe. Ik bleef erop hameren dat ze voorzichtig moesten zijn, elke dag weer. Aan rampen kan ik niks doen. Iemand kwijtraken terwijl dat te voorkomen zou zijn geweest, lijkt mij onverteerbaar." Nu haar kinderen volwassen zijn, ver trouwt De Kanter op hun eigen oordeel en keuzes. Haar dochter van 25 verwis selde haar studie geneeskunde voor het conservatorium. Haar 22-jarige zoons - een eeneiige tweeling - zetten onlangs hun studies psychologie en rechten in de parkeerstand. De een loopt nu stage in de keuken van sterrenrestaurant Ka- deau in Kopenhagen, de ander zit in het bestuur van zijn studentenvereniging. „Ik vind het juist mooi dat ze een andere weg gaan. Ze moeten datgene doen waar ze energie van krijgen. Ik zal nooit zeggen: je moet zus of zo. Of roe pen: als je maar gelukkig wordt. Want hoe moeilijk is dat: gelukkig worden in het leven?" Dat nachtmerries realiteit worden, ziet De Kanter - die onlangs van het Open baar Ministerie hoorde dat zij niet tot vervolging van de tabaksindustrie wil overgaan - dagelijks in haar spreekkamer in het ziekenhuis Antoni van Leeuwen hoek. „Evenals onnodig vroegtijdig dood gaan. Kanker, COPD, klaplongen; alle rookgerelateerd. Zonder sigaretten zou misschien wel 80 procent van de longart- 101 zaterdag 24 maart 2018

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 74