Elf miljoen Haïtianen in een arm en corrupt land Het werk van de frère ZEELAND 25 2V Haïti is de westelijke helft van het Caribische eiland Hispani- ola. De oostelijke kant is de Do minicaanse Republiek. Er wo nen bijna elf miljoen Haïtianen in deze republiek die vooral arm is, waar corruptie hoogtij viert en het bestuur sinds jaar en dag instabiel is. Toerisme is er nog nauwelijks en er wordt niet eens meer voldoende sui ker geproduceerd voor de eigen noden van de creolen. Natuurrampen teisteren de voormalige Franse kolonie al sinds mensenheugenis. In 2010 verloren meer dan honderdduizend Haïtianen het leven door een aardbeving die nog eens anderhalf miljoen landgenoten dakloos maakte. Daar kwam de orkaan Andrew in 2016 nog eens overheen: bijna duizend doden, duizenden ge wonden en tienduizenden dak lozen. nis moet goed terechtkomen. Je mag het vertrouwen van schen kers niet beschamen. Haïti heeft al zo'n slechte naam en dat ver trouwen is de laatste tijd niet toe genomen", verwijst Padberg naar het schandaal rondom leden van de Britse tak van hulporganisatie Oxfam die jonge vrouwen seksu eel misbruikten. De Stichting Beheer Middelen Haïti, zegt voorzitter Kees de Waard, komt met Padberg tot de conclusie dat drinkwater, huis vesting, onderwijs, landbouw be langrijke items blijven in de hulpverlening. „Broeder Gerard heeft er fan tastisch werk geleverd, maar wij kiezen nu voor een andere werk wijze. We geven het geld de ko mende vijf, zes jaar gefaseerd uit. Met de vinger aan de pols. En we kiezen voor goede, duurzame Onder de bezielende leiding van broeder Gerard (Kees van Wezel, Huijbergen 1936) zijn op Haïti de afgelopen veertig jaar vijf hulpprojecten uitgebouwd: Het weeshuis Foyer des Amis in Port-au-Prince. Daar kregen tot voor kort zo'n zestig kinde ren onderdak tot ze 23 jaar wer den. De armenschool in de hoofdstad Port-au- Prince telde sinds de nieuwbouw na de aardbeving in 2010 ongeveer 300 kinderen. Het onderwijs werd vanuit Zundert bekostigd. Een gemengd boerenbedrijf in Leogane dat voedsel ver koopt. Daar hield broeder Ge rard meestal zijn verblijf. Het tehuis Centre de Refuge voor straatmeisjes in Port-au- Prince. Jonge moeders werden daar met meer en minder suc ces opgevangen en geschoold. De werkplaats in Croix-des- Bouquets waar jongeren een technische opleiding kregen. projecten waar structuur in zit." Een van de organisaties die kan rekenen op een deel van de nala tenschap, is het Bredase Home- Plan. Dat bouwde op Haïti al zo'n vijfhonderd orkaanbestendige huisjes. HomePlan ontvangt nu van SMBH de eerste twee ton voor een gemeen- schaps- pro- ject met woningen, landbouw, vee teelt en onderwijs. Directeur Marike van Seeters is blij met die financiële steun. „Wij bouwen samen met jonge studenten van de non-profitorga- nisatie Techo, die overal in La- tij ns-Amerika mensen een dak boven hun hoofd bezorgt. Met hen zorgen we ook dat er in de toekomst toe zicht blijft, zoals bij al onze projecten." Eind goed, al goed? De stich ting verwacht het en broeder Gerard hoopt het. „Als God het mij geeft, ga ik graag nog eens een keer kijken daar." zaterdag 24 maart 2018 broeder Gerard Broeder Gerard: „Als God het mij geeft, ga ik graag nog eens kijken op Haïti. FOTO JOHN BAS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 61