24 ZE ONTWIKKELINGSHULP WAT TE DOEN MET 1,5 MILJOEN EURO? Miljoenen bracht broeder Gerard naar Haïti. Geld waar dankbaar gebruik én misbruik van werd gemaakt door zijn 'zonnekinderen'. Het moet anders en beter met deze ontwikkelingshulp, zeker nu de Zundertse monnik zelf te oud wordt voor zijn zware missie. We kunnen die mensen toch niet in de steek laten? erst het slechte nieuws. Het gaat niet goed met de ontwikkelingspro jecten op Haïti waar broeder Gerard veertig jaar ziel en zaligheid in stak. De monnik van de abdij Maria Toe vlucht bracht er naar eigen zeggen ruim twee, misschien wel drie miljoen euro's naartoe. Geld uit inzamelingsacties, erfe nissen en familiekapitaal dat hem in alle vertrouwen werd toebe deeld. De nu 8i-jarige monnik re gelde eten en onderwijs voor weeskinderen, ving alleenstaande jonge moeders op, bouwde een boerderij en een werkplaats. Maar dat alles ligt momenteel groten deels op zijn Haïtiaanse gat. Het goede nieuws is dat er voor de allerarmsten van Haïti nog an derhalf miljoen over is. Dat werd na de desastreuze aardbeving in 2010 overgemaakt op de rekening van de Zundertse abdij en was af komstig uit een erfenis van een onbekende die het werk van broe der Gerard een warm hart toe droeg. De kloosterlingen besloten gezamenlijk dat het aanzienlijke bedrag beheerd moest gaan wor den door een nieuwe stichting. Want de hulp zoals broeder Ge rard die decennialang op zijn per soonlijke manier regelde, kan in een volstrekt corrupt en ontregeld land als Haïti niet meer. Lastig land, Haïti. Chaotisch vooral. Hoeveel frère Gerard ook van de straatarme bevolking op het zo vaak door natuurrampen geteisterde eiland is gaan houden in de vele jaren dat hij er woonde en werkte, het blijven 'zonnekin deren'. Zegt de Cisterciënzer zelf: „Ze overleven bij de dag, worden geregeerd door dictators, iedereen is corrupt. Arme creolen zijn de dupe. Als je ze helpt, delen ze met de hele familie. Als je niet oplet, verdwijnen spullen. Containers met hulpgoederen die nooit aan kwamen. Zoekgeraakt bij de dou ane." „Ik had Yvonne Lubin, een ge weldige vrouw, aangesteld als di rectrice voor het weeshuis en de armenschool. Daar zijn in de loop der jaren honderden kinderen op gevoed. Onze gebouwen in Port- au-Prince stonden op haar naam. Maar ze is dood. 61 jaar. Ik heb geen bewijs, maar vermoed dat ze door eigen familie is opgeruimd om de panden in bezit te kunnen krijgen." Hij was er vorig jaar zomer voor de ongeveer vijftiende en misschien wel laatste keer en overzag de schade bij 'zijn' projecten. Het doet de inmiddels wat broze broe der zeer dat achter zijn rug om zo veel teniet is gedaan. Maar hij houdt hoop op betere tijden en nieuwe mensen die hem helpen. „Is Haïti een bodemloze put?" De doorgaans zo opgewekte mon nik herhaalt de vraag bedacht zaam. „Aan de ene kant wel. Maar we hebben de afgelopen decennia met onze medewerkers daar tal loze kinderen en alleenstaande moeders kunnen helpen. Nog zo veel Haïtianen hebben onze hulp nodig. Die kunnen we toch niet in de steek laten?" Zijn abdij, waar nog maar der tien broeders onderdak hebben, heeft deze missie nu in handen ge legd van de Stichting Beheer Mid delen Haïti (SBMH). Het klooster ziet voor zichzelf geen taak op dat terrein en heeft er de mensen ook niet voor. De stichting moet de er fenis van anderhalf miljoen euro, die in 2014 werd overgemaakt, naar hedendaagse maatstaven en wettelijke normen 'transparant, duurzaam en verantwoord' uitge ven. Het bestuur vroeg daarvoor advies aan Rob Padberg (78), oud consul honorair, al vijftig jaar woonachtig op het Caribische ei land en dus goed op de hoogte. Onlangs kwam Padberg, vriend en vertrouweling van broeder Gerard, daarvoor naar Zundert. „In het opvanghuis zitten nu jonge hoertjes met hun soute neurs. Op de boerderij wordt niks verdiend, de werkplaats is leegge roofd, eigendomsbewijzen van gebouwen en stukken grond zijn verdwenen. Zo kan het dus niet meer", zegt Padberg. zaterdag 24 maart 2018 -2V. De erfenis van John Bas Zundert —Broeder Gerard (81) „Deze erfe-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 60