22 ZE JUBILEUM 100 JAAR Voetbalclub IJzendijke bestaat dit jaar 100 jaar. Vandaag wordt het feestjaar geopend met verschillende activiteiten. zv. In de geschiedenis van het Nederlandse voetbal zal het niet vaak gebeurd zijn dat een club maar liefst drie keer van naam is gewisseld. In Zee land bestaat zo'n vereniging. Ge start onder de naam Hercules, om gedoopt tot Cemper Crescendo en later Juliana, maar toch vooral be kend als W IJzendijke. De club is een echte dinosaurus in het Zeeuwse voetbal. 2018 be looft een bijzonder jaar te worden voor IJzendijke. Het is namelijk het jaar waarin het 100-jarig jubi leum gevierd wordt. Een bijzon dere mijlpaal. Voorzitter Walter Hamers is dan ook maar wat trots op de club, die al veertig jaar een belangrijke rol in zijn leven speelt. „Het is niet niks hè, honderd jaar. Daar moe ten we uitgebreid bij stilstaan met z'n allen in IJzendijke. Vandaag (zaterdag) wordt het startschot ge geven voor een reeks festiviteiten. In principe zijn al onze teams vrij dit weekend, behalve het eerste vrouwenteam. Zij spelen landelijk, dus daar geldt de vrijstelling niet voor. We hebben van de nood maar een deugd gemaakt. In de avond geven we een receptie voor Maurice de Rocker is met zijn 96 jaar de hoofdgast van vandaag alle oud-spelers, sponsors enzo voorts. We hebben massaal de op roep gedaan aan iedereen om 's middags al te komen. We hopen dan ook op een record qua publiek voor de wedstrijd van onze dames tegen Heerenveen." Dat het jubileum van IJzendijke op waarde wordt geschat, blijkt wel uit een aantal van de gasten die vandaag naar de club komen. Namens de KNVB wordt niemand minder dan Michael van Praag af gevaardigd. „Dat is geweldig na tuurlijk. Blijkbaar bezoekt hij wel vaker jubilarissen, maar zeker niet allemaal. Dat hij besluit om wel naar ons te komen vind ik een eer. We zijn ook blij dat oud-lid Her man Wijffels langs komt. U weet wel, die bekende econoom. Maar het mooist vind ik eigenlijk dat Maurice de Rocker aanwezig is bij de receptie. Die naam zal u wel licht niet veel zeggen. Logisch,want meneer De Rocker is al even gestopt met voetballen. Met zijn 96 jaar is hij voor mij echt de hoofdgast. De afgelopen weken heb ik al veel gesprekken met hem gehad over de historie van onze club." Een greep uit de verhalen van onder anderen meneer De Rocker zijn terug te vinden in een speciaal jubileumboek, dat is samengesteld door een aantal leden van de club. „In het boek gaat het bijvoorbeeld nog over een grote rel in de jaren dertig. Drie van de beste spelers van IJzendijke haalden het in hun hoofd om naar Unitas uit Biervliet over te stappen. Dat ligt tegen woordig gevoelig, maar in die tijd al helemaal. Wist u trouwens dat er bijna een tweede vereniging in IJzendijke is ontstaan? Vlak na de oorlog kwam er namelijk een nieuwe kapelaan naar ons dorp. De man kwam uit Noord-Brabant, dus was overtuigd katholiek. Hij vond het maar niets dat bij W IJ zendijke protestanten en katholie ken samen voetbalden. Hij kreeg het voor elkaar dat er een veld werd aangelegd. De spelers zijn echter nooit gekomen, want de IJ- zendijkenaren moesten maar wei nig hebben van dit initiatief." De grote wens van voorzitter Hamers is dat op een dag als van daag tal van dit soort verhalen naar boven komen. „We hebben zoveel mogelijk oud-leden probe ren te traceren. Hopelijk geven ze We hebben zoveel mogelijk oud-leden proberen te traceren. Hopelijk geven ze massaal gehoor aan onze oproep massaal gehoor aan de oproep om langs te komen. We richten ons trouwens ook genoeg op onze hui dige leden hoor. In totaal hebben we drie feestdagen ingepland. De volgende is al op 2 april. Op die dag hebben we onder meer een clinic voor onze oudste jeugd. Op r8 au gustus is er eenzelfde clinic voor de jongere jeugd en is er van alles te doen voor onze senioren. We gaan er een prachtig jaar van ma ken en kijken al uit naar de vol gende honderd jaar." zaterdag 24 maart 2018 Dinosaurus in het Zeeuwse voetbal Bas Dingenouts IJzendijke - Walter Hamers - Walter Hamers Vrijwilligers van voetbalvereniging IJzendijke bereiden de festiviteiten voor rond het clubhuis. Derde van rechts voorzitter Walter Ha mers. foto boaz timmermans Een veteranenteam van IJzendijke medio jaren dertig, foto collectie vvijzendijke

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 58