M Businessclub wilde een 'harmonieus afscheid' ZEELAND 21 hebben ze niet. „Een hobby mag geld kosten." Volgens Zwartelé heeft Rosa in het verleden een fikse lening verstrekt aan Business Club Goes. Dat bedrag is nog niet afge lost. „De businessclub duidt deze lening creatief aan als 'schenking'. Wij proberen het geld terug te krij gen." De voormalig preses vervulde zijn functie sinds 2006 met veel plezier. Onder zijn bewind klom de hoofdmacht in tien jaar tijd van de derde- naar de hoofdklasse. „De successen kwamen mede door de businessclub. Maar als je sportief gezien te snel de ladder beklimt, Ik heb altijd gezegd: zolang ik voorzitter ben wordt er geen verenigingsgeld overgeheveld voor de spelers van Goes 1 krijg je problemen. De vereniging is niet meegegroeid. Daar ben ik mede debet aan." De zondag-hoofdklasser heeft geen tweede selectie en het bestuur telt slechts twee man. Ook het aan tal (jeugd)leden, dat een paar jaar geleden juist toenam, krimpt vol gens Zwartelé. De voormalig voor man was zeer actief binnen de jeugdafdeling. Elke zaterdag ver voerde hij jeugdspelers naar uit wedstrijden. Ook sponsorde hij di verse teams. De ex-huisarts stelt dat Goes in de toekomst meer moet denken in het clubbelang. „De technische commissie heeft oogkleppen op. Ze vinden een tweede elftal en jeugd niet nodig. De businessclub en technische commissie maken de dienst uit. Het fundament van de vereniging is gebouwd op drijf zand. Ik vertrek op het juiste mo ment." en andersom." Verschillende (financiële) ge schillen vormden de basis van het vertrek van de voorman en zijn echtgenote. De ex-voorzitter stelt dat de vereniging nog geld tegoed heeft van de sponsorstichting. Het gaat om een 'structurele betalings achterstand sinds 2013'. „Een sub stantieel bedrag", meent Zwartelé, die geen cijfers wil noemen. Hij vervolgt: „Het gaat om een aandeel in bordsponsoring, ener giekosten van het sponsorhome, contributie van een deel van de eer ste selectie en een bijdrage in reis kosten Goes 2. De businessclub ge bruikt dat geld kennelijk om gaten te dichten. Terwijl vrijwilligers moeten wachten op hun vrijwilli- gersbijdrage. Goes 1 zuigt de vereni ging financieel leeg." De voorman stelt dat Business Club Goes regelmatig gebruik maakt van bevoorschotting en het afsluiten van leningen bij zowel het bestuur als private personen. „Er zijn regelmatig overschrijdingen van het spelersbudget. Ik heb altijd gezegd: zolang ik op de voorzitters- stoel zit, wordt er geen verenigings geld overgeheveld om spelers van Goes 1 te betalen. Dat zette kwaad bloed. Ik vormde een obstakel." Volgens Zwartelé stroken de sportieve ambitie van de club en de financiële mogelijkheden niet met elkaar. „Goes wil uitgroeien tot een stabiele hoofdklasser. Om op dit ni veau te acteren, moet het sponsor budget verdubbeld worden. Dat zie ik niet gebeuren. Ik heb meerdere keren gezegd dat de businessclub zich moet focussen op haar core- business: sponsoren werven." De voorman vervolgt: „Er werd intern zelfs gesproken over de derde divisie, terwijl niemand de li centie-eisen kent. Ook ik liet me soms meeslepen door de drang naar de hoofdklasse. Goes moet bij ongewijzigd beleid haar sportieve doel bijstellen." De Bevelander en zijn vrouw stopten de voorbije jaren aanzien lijke privébedragen in de club. Spijt Smits benadrukt dat hij nooit aanstuurde op een direct vertrek van Zwar telé. Marten de Jonge (secretaris Business Club Goes) valt hem bij. De twee tonen een brief van de voormalig voorman. Hierin staat letterlijk: 'De busi nessclub is wellicht toe aan een nieuwe voorzitter. Ik deel deze mening.' De Jonge: „Zijn termijn duurde nog één jaar. We wilden de sa menwerking op een harmoni euze manier afsluiten. Zwartelé heeft ontzettend veel betekend voor de club. Het had een pas send afscheid moeten worden door de voordeur. Jammer dat het zo moet." Hugo Barends (hoofd techni sche commissie) wil 'in het be lang van Zwartelé' niet uitge breid reageren op de bewoordin gen van de ex-voorzitter. „Als hij z'n gelijk niet kreeg, dreigde hij met opstappen. Dat was gemid deld zo'n drie keer per seizoen." Smits en De Jonge ervaarden hetzelfde. „Hij kan niet tegen kri tiek", aldus De Jonge „Hij had met diverse personen ruzie." Communiceren met Zwartelé was volgens de secretaris nauwe lijks mogelijk. „We werden niet serieus genomen. Daarom stop ten we met mailwisselingen. De ene dag stapte Zwartelé op en de volgende dag bleef hij alsnog aan. Zo kun je niet samenwerken. Waarom zijn er nog maar twee bestuursleden denk je?" Ook tussen de sponsorstich ting en technische commissie knettert het weieens, geeft Smits toe. „Als er een conflict is, gaat het hard tegen hard. Je moet el kaar af en toe de waarheid dur ven zeggen. Dat mag ook binnen een organisatie." Barends oor deelt hetzelfde. De Jonge wijst het geschetste beeld over de financiële conditie van Business Club Goes naar het land der fabelen. „De tegoeden zijn afgekaderd. Er is een regeling getroffen met de penningsmees- ter." Smits: „De businessclub is verantwoordelijk voor Goes t. De vereniging en sponsorstichting hebben op het gebied van finan ciën niets met elkaar te maken." De bestuursleden van de spon sorstichting ontkennen dat Rosa in 2009 een lening verstrekte aan de businessclub. Smits laat twee bankafschriften zien van Reis- buro Rosa. Op de documenten staat met grote letters 'sponso ring' vermeld. Volgens de voor zitter van Business Club Goes heerst er eindelijk 'rust' binnen de organisatie nu Zwartelé weg is. De vereniging is in samenwer king met de businessclub op zoek naar nieuwe bestuursleden. Tegelijkertijd is de sponsorstich ting druk in de weer om haar ei gen structuur meer vorm te ge ven. Barends ziet de toekomst van de hoofdklasser positief tege moet. „Er is gesproken over de derde divisie. Natuurlijk kennen wij de licentie-eisen. We hebben een goede gretige spelersgroep met een ambitieuze trainer. De spelers willen de stap omhoog maken. Als er meer in het vat zit, moet je ervoor gaan." zaterdag 24 maart 2018 ZV is gebouwd op drijfzand' - Henk Zwartelé Henk Zwartelé, thuis in 's-Heerenhoek: „Als je sportief te snel de ladder beklimt, krijg je problemen. De vereniging is niet meegegroeid. Daar ben ik mede debet aan. fotomarcelledavidse Business Club Goes baalt van de 'rancuneuze' lezing die Henk Zwartelé schetst over het reilen en zeilen binnen voetbal vereniging Goes en haar spon sorstichting. „Als een club stappen wil maken, moeten alle neuzen dezelfde kant op staan", stelt businessclub voorzitter Jos Smits. „Dat was helaas niet het geval." Len Wolters Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 57