WEER EVEN THUIS 19 De Veerstraat in Nieuw- en Sint Joosland was een doorgaande route: in de oorlog voor de Duitsers, na de oorlog voor de vissers. Leo van Eenennaam groeide er op met granaten en haring. Hij was er wel bij. Maar om nu te zeggen dat hij uit eigen waarnemingen en herinneringen put, dat niet. Leo van Eenen naam - met dubbele n, de Walcherse versie - is nu 76 jaar. Hij schetst een beeld van de oorlogstijd in de Veer straat in Nieuw- en Sint Joosland. Anderhalf was hij, toen het gezin daar in 1943 ging wonen. Wat hij daarover kan vertellen, weet hij van zijn oudere broers en zussen. Leo is de op één na jongste in een gezin van acht. Heel zijn leven werd er tijdens verjaardagen over de oorlog gepraat. Nu is dat minder, vier van zijn broers zijn overleden. Als overle ver wil hij de verhalen graag levend houden. Vandaar, weer even thuis. We staan voor Veerstraat 8, een witgepleisterde woning naast de bakker. In de bakkerswinkel zat des tijds het café van David Klap. Dat was voor zijn tijd. Hij herinnert zich wel cafébaas Ko Pluimers. En hoe er in het weekeinde een draaiorgel naar binnen werd gereden. „Dat was Mina van 't Orgel", zegt Van Eenennaam. „Mina Plastiek, zo werd ze ook wel genoemd. Bij ons thuis waren ze niet zo blij met haar. We waren behou dend gereformeerd, dansavonden in het weekeinde gaven geluidsover last." De datum van belang is 15 augustus 1943. De familie Van Eenennaam woonde toen in Oudedorp, in de enige straat daar, de Sint Joosland- straat. Geallieerde bommenwerpers gooiden daar op die dag een heel rij tje huizen in puin. Later kwam een in Duitsland tewerkgestelde dorpsbe woner terug met foto's van de ge bombardeerde huizen, die door de nazi's als propagandamateriaal wer den gebruikt: 'Dit is het werk van de geallieerden'. De route van Vlissingen naar de Sloedam liep door het dorp, vandaar dat er bommen en granaten vielen. In de Veerstraat werd een huis voor de getroffen families vrijgemaakt. Op nummer 8 waren Duitse militairen gehuisvest, de moeder en dochter die er eigenlijk woonden hadden al de wijk moeten nemen naar Lage Zwa- luwe. De Duitsers, op hun beurt, maakten plaats voor de van hun wo ning beroofde gezinnen: de familie Van Eenennaam en hun buren - de familie Beekman - konden er terecht. In de herfst van 1944, toen Walche ren onder water werd gezet, kwam de familie Dingemanse er ook nog bij. Toen woonden er ruim twintig personen in totaal. Leo van Eenennaam was tot 1950 in de Veerstraat te vinden. De wc in de tuin, het legen van de emmer op de nabijgelegen mesthoop, het staat hem nog helemaal bij. Dat zijn vader bijna werd geëlektrocuteerd, is één van de overgeleverde verhalen. „Ach terin de tuin hadden de Duitsers een schuilkelder gebouwd. Toen mijn va der een elektriciteitskabel die naar de kelder liep, wilde doorknippen, werd hem dat bijna fataal." De bevrijding bracht granaten in de Veerstraat, alle ramen werden eruit geblazen. Het gezin Van Eenen naam vluchtte eerst naar een bunker aan de Molendijk, vervolgens naar een boerderij aan de Trekdijk, waar in de voergang van de stal werd gebi vakkeerd: „Eerst zaten we daar met Duitse militairen. Even later met de Engelsen. Dat was wel een bijzon dere ervaring." „Na de oorlog werd er veel haring gevangen. Die werd met open vrachtwagens vanuit Vlissingen naar Holland vervoerd. De route door Nieuwland kende een scherpe bocht. Werd die te hard genomen, dan schoof er een hele lading vis van de auto. En had heel het dorp gratis vis te eten. De smid was niet te beroerd om de haring te roken. Aan die met enige regelmaat opgestookte dorps barbecue kwam een eind, toen in 1956 een rondweg werd aangelegd. Negen jaar daarna kwam de A58 ter hoogte van het dorp gereed en kon er alleen nog maar worden gezwaaid naar de viswagens." Toen in 1950 een nieuwe woning in de Scheldepoortstraat kon worden betrokken, kwam de familie Beek man in het huis naast de Van Eenen- naams terecht. Ze bleven buren, maar nu weer met ieder zijn eigen huis. Toen mijn vader een elektriciteitskabel naar de schuilkelder wilde doorknippen, werd hem dat bijna fataal zaterdag 24 maart 2018 Granaten in de Veerstraat Jan van Damme Heeft u herinneringen aan uw ouderlijke huis die u wilt delen en wilt u weer even terug? U kunt uw verhaal doen in 'Weer Even Thuis'. U kunt contact opnemen met Ab van der Sluis: 08801-30203, chefnieuws@pzc.nl. In de tuin van Veerstraat 8. 1944: Leo (midden) met zus Truus en broer Kees. Leo van Eenennaam voor Veerstraat 8 in Nieuw- en Sint Joosland. foto dirk-jan gjeltema - Leo van Eenennaam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 55