14 WEE Sjoerd de Jongh is een man van weloverwogen keuzes. Zijn spijkerbroek geleased, zijn trouwring een omgesmolten zegelring, zijn riem een gerecyclede transportband, zijn telefoon refurbished. PORTRET SJOERD DE JONGH Ik wil niet over tien jaar tegen mezelf zeggen: 'shit, ik ben vergeten de kinderen op te zien groeien' In mijn straat zijn misschien wel 200 boormachines. Terwijl één voor de hele straat genoeg zou zijn Het gesprek vindt plaats in het Vrij- burgbad in Vlissin- gen, waar Sjoerd de Jongh drie keer per week in het water duikt - nu de zee nog te koud is. Hij is er naartoe geko men in een elektrische deelauto van zijn eigen E-Mobility Park. „We heb ben de middelen en de vrijheid om betere keuzes te maken. Als ik iets koop, stel ik mezelf de vraag: is er een betere optie van dit product? Duur zaam geproduceerd of circulair? We moeten naar een economisch sys teem dat gericht is op hergebruik van producten en grondstoffen: een cir culaire economie." Drie jaar geleden verruilde De Jongh een lucratieve maar hectische baan bij wereldleider in transport banden Vanderlande (standplaats Vancouver) voor een onzekere toe komst als zelfstandige met zijn be drijf Y-logic, standplaats Vlissingen. „We hebben lang gewikt en gewo gen. Mijn vervanger was opgeleid, ik kon naar een andere plek ergens op de wereldbol. Maar we dachten: 'de opa's en oma's zijn leuk en nog ge zond, het is beter voor de kindjes om op een vaste plek op te groeien. Dan is Zeeland een mooie plek. We gaan terug naar Nederland'. Ik wil niet over tien jaar tegen mezelf zeggen: 'shit, ik ben vergeten de kinderen op te zien groeien!"' „Mijn ouders zijn vlak na de oorlog geboren. Ze komen uit de tijd van de wederopbouw: iedereen een auto, groter huis, meer spullen. Duurzaam heid, milieu was geen topic bij ons thuis. Bij mij is het de laatste vijfjaar pas echt gaan wringen. Bij mijn vo rige werkgever, Vanderlande, zaten we op een gegeven moment te onder handelen over een extreem zuinig ba gagesysteem, op een vliegveld in Ca nada dat een volledig C02-neutrale terminal wilde aanleggen. Tijdens dat gesprek stegen naast ons voortdurend vliegtuigen op. We weten allemaal hoeveel CO2 dat kost. Toen dacht ik: we houden onszelf voor de gek." „In ons huidige economische sys teem zetten we grondstoffen om in producten die aan het eind van hun levensduur vernietigd worden. We gebruiken de aarde in hoog tempo op. Dat zit me dwars. Zo erg zelfs, dat ik lange tijd geen kinderen op deze we reld wilde zetten." „Op zich geen gekke gedachte. Toen we in Canada woonden, heb ik eens het plan gehad een zalm te vangen om op te eten, maar dat is er helaas niet van gekomen. We bestellen het liefst vlees van de Hereford-runden van De Kok in Lewedorp. Daar geven ze hun dieren de ruimte om een mooi leven te leiden. Maar we eten met zijn allen te veel vlees, waardoor we wel industrieel moéten produceren." „Als we het over duurzaamheid hebben, gaat het vaak over dingen op offeren. Er zijn veel mensen die daarom vegetariër worden. Een mooie keus, maar best moeilijk. Ik denk niet dat we het voor elkaar krijgen als we op die manier duurzaamheid gaan promoten. Puur uit idealisme, altijd gekoppeld aan opoffering. Je mag geen vlees meer eten, je moet je ver warming lager zetten, je mag niet vliegen... Ik denk dat we mensen moeten verleiden om duurzamer te leven door ze betere of leukere alter natieven te bieden." „Ik ben voor een aantal producten overgestapt van bezit naar gebruik, omdat het voordelen heeft voor mij persoonlijk én voor het milieu. Een voorbeeld. Ik wil niet per se een spij kerbroek hébben, ik wil er een dragen. Sinds twee maanden lease ik er een van Mud Jeans, een Nederlands be drijf dat duurzame spijkerbroeken maakt, verhuurt en na gebruik uit el kaar haalt voor hergebruik. Ik betaal een jaar lang 7,50 euro per maand. Daarna is het mijn eigendom. Maar ik kan ik hem ook terugsturen als ik ge noeg hebt van die broek. Of ik kan hem omruilen voor een ander model. Een soortgelijk bedrijf is Bundies. Zij zetten een droger, koffiezetapparaat of vaatwasser bij je thuis en je betaalt per keer dat je hem gebruikt." „Dit is geen leasen. Het product blijft van de producent en je betaalt voor de PASPOORT dienst. Bij Bundies betaal je per was beurt, want er zit een meter achter de stekker. Milieubewust wassen, altijd een volle trommel bijvoorbeeld, be taalt zich direct terug. Hun apparaten zijn zuinig en gemaakt om lang mee te gaan. Als je overstapt van bezit naar gebruik, heb je als gebruiker al leen het gemak: gaat er iets kapot, dan bel je op en wordt het gerepa reerd of vervangen. Degene die jouw apparaat aan je verhuurt, heeft er dus baat bij dat zijn spullen van goede kwaliteit zijn. Net zoals een produ cent die verantwoordelijk blijft voor zijn product erbij gebaat is dat het re cyclebaar is. Zo kun je koptelefoons leasen die zo ontworpen zijn dat elk onderdeel vervangen kan worden en dat alles hergebruikt kan worden. Mijn spijkerbroek ziet er net uit als een gewone jeans, behalve dan dat het merklabel aan de achterzijde niet van leer is, maar een print. Omdat leer niet recyclebaar is." „Mijn koffieapparaat is ook niet meer van mij. Degenen waarvan ik het huur, weten inmiddels precies hoeveel koffie ik drink; nog vóór mijn koffie op is, sturen ze al een nieuwe voorraad. Ik grijp nooit mis. Dat is weer een voorbeeld van hoe de dienst voordelen biedt boven bezit. En zij kijken wel uit om appa raten te verhuren die snel kapot gaan, want zij zijn verantwoordelijk voor de reparatie. Zo'n bedrijf heeft dui zenden koffiezetapparaten. Als af zonderlijke consument kun je moei lijk Siemens bellen en eisen dat ze apparaten maken met een langere le vensduur. Belt Bundies om te klagen over waterpompen die regelmatig stuk gaan, dan maakt dat wel indruk. Zo krijg je weer die prikkel om duur zaam te produceren." „Systemen als Peerby zijn mooi, maar voor veel mensen hoogdrem pelig. Je moet lid zijn, die vraag stel len, iemand moet reageren, jij moet de boormachine ophalen. Weet je trouwens hoe lang een boormachine gedurende zijn leven gemiddeld aan staat? Tien minuten. Moet je nagaan: iedereen heeft een boormachine. In mijn straat zijn er misschien wel 200. Terwijl één boormachine voor de hele straat genoeg zou zijn! En als je erover nadenkt, wil niemand een boormachine bezitten: je wilt een gat in de muur. De vraag is: hoe kun je dat slimmer oplossen?" „Een aantal Zeeuwse gemeenten heeft een aanjaagteam duurzaam heid. Ik denk mee in dat van Veere. Bijvoorbeeld over huizen die ener gieneutraal moeten worden. Dat be gint met isoleren en dat kost geld. Bij dorpsraden spreek ik mensen die zeggen: 'Ik ben al oud, ik ga dit nooit terugverdienen'. Maar als je nu eens tegen die mensen zegt: 'Wij gaan het helemaal regelen. U wordt morgen opgehaald voor een leuk uitstapje en als u terugkomt, is het gebeurd én uw energierekening gaat omlaag.' Mis schien willen ze dan wél. En het kan. Stel je voor: het kost volgens onder zoek van Urgenda zo'n 35.000 euro om een gemiddeld huis energieneu traal te maken. Dat is ook wat je in vijftien jaar aan energie betaalt. Zoek investeerders die dat bedrag willen neerleggen en gebruik dat. In plaats van de energierekening betalen de huiseigenaren elke maand een be drag terug aan de investeerder, maar dat kan lager zijn dan de energiereke ning was. Tegelijkertijd verdient de investeerder een beter rendement dan op een spaarrekening. Dat levert een win-winsituatie op en dat is ver leiden tot duurzaam gedrag." „De kinderen zijn 6,8 en 10 jaar; dat is nog te jong om er heel bewust mee bezig te zijn. Mijn vrouw steunt me, maar bij haar ligt de focus vooral op gezond, goed eten. Wij doen nog lang niet alles wat je kunt doen. Onze gezinsauto rijdt op benzine; zodra er een goed alternatiefis gaat die eruit, maar er is nog geen betaalbare elek trische of waterstofauto voor vijf per sonen, waarmee je naar Oost-Neder land kunt rijden. Zelf rij ik een elek trische deelauto en ik ben bezig een E-Mobility Park op te zetten met fietsen, scooters en elektrische deel auto's, waar je altijd het voertuig kunt pakken dat past bij de rit die je moet maken. Ik wil een positieve bij drage leveren in mijn leefomgeving en dat doe ik nu met mijn bedrijf" zaterdag 24 maart 2018 GO Hebben is leuk, gebruiken is beter Ondine van der Vleuten Waar komt jouw drive vandaan? Hip- pie-ouders? Wat is beter: vegetariër of zelf op jacht gaan en je eigen, duurzame vlees slachten? Ben je zelf al verleid? Leasen is toch niet heel erg vernieu wend? Sjoerd de Jongh (3 juli 1977, Berkhout) studeerde werk tuigbouwkunde (richting logistiek) aan de TU Delft. Zestien jaar werkte hij bij Van derlande, wereld wijd leverancier van transportsys temen voor interne logistiek. De Jongh verbleef voor zijn werk lange perio des in het buiten land. Nadat hij in Vancouver (Ca nada) een nieuwe vestiging van Van derlande had op gezet, besloten hij en zijn vrouw met hun drie kinderen in 2015 zich in Zee land te vestigen. De Jongh werkte ruim een halfjaar bij Economische Impuls Zeeland. Zomer 2017 richtte hij Y-logic op. Van uit DOK41 op de Vlissingse Kennis- werf werkt hij aan projecten als het E-Mobility Park, met de focus op duurzaamheid, mobiliteit en logis tiek. Je kunt ook lid worden van deel groepen als Peerby. Heb je een boormachine nodig, dan vraag je of iemand in de buurt er een te leen heeft. Ideeën zijn leuk, maar uiteindelijk is het toch vaak de portemonnee die de doorslag geeft. Hoe staat je gezin tegenover jouw ideeën?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 50