ambulante begeleiding schoolbegeleiding Zeeland 8 Lutgart Verdonck, Randell, Bo de Jong en Virusgrafiek exposeren voor Po sinds 2014 uw partner in passend onderwijs vaste begeleiders ook in de klas, alle leerlingen in beeld 'netto' uren, alle uren voor de leerlingen en het team scherpe tarieven Drie exposities worden er deze keer uitgelicht: twee in Hulsten één in Vlissingen. In Hulst bezocht ik twee ex posities met werk dat totaal anders oogt, maar in beide gevallen voortkomt uit een diep verlangen naar schoon heid en harmonie. In het werk van de Antwerpse Lutgart Verdonck (1952) speelt de waarneming slechts indirect een rol. Zij probeert niet het zichtbare beeld op te roepen maar de erva ring die zij heeft. Zij schakelt de bewuste herinnering uit en laat zich leiden door het materiaal en haar verbondenheid met de na tuur en de wereld. Haar aanpak staat dicht bij die van de Chinese schilders en kalligrafen, die vanuit meditatie tot een verbeelding kwamen van de essentie van de natuur. Hun werk oogt alsof het in een flits is ge creëerd. Ter wijl er uren of dagen kun nen zitten tussen de ene penseelstreek en de volgende. Dat is ook bij de tekeningen en de monochrome schilderingen van Verdonck het geval. Als ik de sporen van het be wegende penseel op het doek volg, kan ik niet anders dan meege sleept worden door de spanning van verrassende vormen. Het zelfde geldt voor het lijnenspel dat zij met krijt creëert. Naast deze fragiele werken schildert Ver donck ook in kleur. Haar ervaring als restauratie-expert zie ik terug in de knappe, gelaagde manier waarop ze haar composities op bouwt. Haar schilderen is een mooie balans van toeval en be heersing, waarin dekkende en transparante lagen elkaar aanvul len. Ik zie de natuur erin terug zonder dat er een concreet beeld verschijnt. Haar werk is een inten sieve reflectie op het ervaren van het zijn in een wereld die groter is dan wijzelf en waarin tijd en ruimte ons besef te boven gaan. Droevig Randell (1961), die in Lamswaarde woont, is ook spiritueel georiën teerd. Maar in leven en werk com bineert hij inkeer met actie. Hij is verwonderd over hoe mensen met elkaar en de wereld omgaan, maar ook droevig en boos. In een re cente serie passeren menselijke onhebbelijkheden in het alge meen en die van de (totalitaire) staat in het bijzonder. Op een fond waarin grijs domineert, verschij nen vormen, geïnspireerd op droe- dels. Je kunt ze associëren met mensen, maar soms zie ik ook mi croben of dreigende bouwsels. In scherpe letters geschreven teksten maken deel uit van de compositie. Door hun picturale kwaliteiten zijn de werken meer dan platte posters. Ze combineren waarne ming met reflectie en emotie. Dat levert regelmatig treffende beel den op. Zoals een compositie waarin mensen zijn teruggebracht tot ontvangers van verwarrende berichten die door het universum bewegen. Vervreemd van hun we zen zouden ze gebaat zijn bij psy chische hulp. Randell drijft zijn thema's stevig op de spits, maar raakt natuurlijk wel aan de essen tie. Stemt wat wij doen en wie wij zijn overeen met wie we zouden willen zijn of bedoeld zijn te zijn? MuZEEum Bo de Jong kreeg van het Mu ZEEum in Vlissingen de vraag een tentoonstelling te maken in het kader van de Kinderkunstweek met 'Dieren in de kunst' als thema. Zij betrok daar haar collega's van Virusgrafiek bij. Dat leidde tot een mooi ingerichte, sprankelende tentoonstelling. Virusgrafiek is een groep kunstenaars die am bachtelijke druktechnieken op ei gentijdse wijze gebruiken. Ze doen dat in een werkplaats in Kip- vis, Vlissingen. Bo en haar collega's gingen in het MuZEEum op zoek naar af beeldingen van dieren. Die bleken ruimschoots aanwezig. Ze kwa men voor in schilderijen, maar ook op vazen en gevelstenen. Iedere kunstenaar fotografeerde enkele dieren en ging daarmee aan de slag. Leni van den Berge verwerkte bijvoorbeeld een afbeelding van een haas in speelse composities met grappige rijmpjes. Tekst beeldcombinaties komen vaker voor. Ik zag ze ook bij de 'Paal worm' van Paul de Ruiter en in de gelatinedrukken met paarden van Liesbeth Labeur. Bo de Jong zelf pakt uit met polymeer-sjabloon- drukken waarin zij het 'Vliegent Hert' tot uitgangspunt nam. Elk van de negen exposanten toont meerdere prenten die zowel een inspirerend beeld geven van het thema, als van de rijkdom aan gra fische uitdrukkingsvormen. Passend onderwijs écht verbinden met jeugdhulp: HET KAN WEL! Daarom verzorgt Educonsult ook: dyslexiezorg pedagogische thuisbegeleiding Benieuwd wat we voor uw hoogbegaafdheid school kunnen betekenen? thuiszitters Bel 0118-236031 onderzoek en behandeling bij o.a. of kijk op autisme, ADD/ADHD, angst, depressie www.educonsultzeeland.nl zaterdag 24 maart 2018 Toeval en beheersing zijn in balans Nico Out Lutgart Verdonck; zonder titel. Bo de Jong: 'Vlie- gent Hert'. FOTO'S NICO OUT Lutgart Verdonck en Randell: t/m 28/3 in 's Landshuis, Steenstraat 37, Hulst, ma. t/m za. 10.00-12.30 en 13.00-16.00, zo. 14.00-16.00 uur, di. gesloten. Beestenbende met werk van Bo de Jong en Virusgrafiek: t/m 9/4, MuZEEum, Nieuwendijk 11, Vlis singen, di. t/m zo. 10.00-17.00 uur. educonsult;

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 44