Zeeland is niet besluitvaardig II II II 'IK STA DEZE WEEK STIL...' 5 Een jaar zonder landelijke sinterklaasintocht? Als het aan Zeeland ligt niet. Sluis, Kapelle en Terneuzen reageren welwillend op de oproep van Omroep NTR, die een noodkreet deed uitgaan. BIJ NIGHT UIT ZUID-SOEDAN f met Tholen en Schouwen-Duive- land) - een regionale omgevingsvi sie te maken, op basis van een maat schappelijk debat. De provincie moet die visies omwerken tot een provinciale omgevingsvisie. Alle ge meentebesturen moeten hun inzet vastleggen in de nieuwe college- of raadsprogramma's. Om vrijblij vendheid te voorkomen, adviseert de commissie regiocontracten op te stellen met bedrijven en instellin gen. De provincie moet meer ver- Zeeland is goed in agenderen, maar minder goed in besluiten nemen antwoordelijkheden bij de gemeen ten laten en haar toezichthoudende rol scherper invullen. Dat mag wel streng. Als gemeenten er aantoon baar niet in slagen om samen regio nale opgaven op te pakken, moet de provincie het initiatief overnemen. De commissie stelt verder voor drastisch te kappen in het 'versnip perde en ondoorzichtige' woud van bestuurlijke overleggen, zoals de Vereniging van Zeeuwse Gemeen ten (VZG), de Tafel van 15, de Z4, de Stuurgroep IJzendijke, de stuur groep Maak Verschil en het arbeids- marktoverleg tussen onderwijs, overheid en ondernemers. Die kos ten te veel en zijn inefficënt. 'Zee land is goed in agenderen, maar minder goed in besluiten nemen'. Hou het bij één Overleg Zeeuwse Overheden (OZO), is het advies. Be leg voor thema's als onderwijs, zorg en natuur afzonderlijke portefeuil- lehoudersoverleggen. Een paar keer per jaar kunnen alle Zeeuwse be stuurders en volksvertegenwoordi gers samenkomen in een Zeeuws beraad. Voor economie is de pas op gerichte Economie Board Zeeland het enige orgaan. Verder wordt ge adviseerd kennis en kunde tussen overheden uit te wisselen en een Zeeuwse Academie op te richten om raadsleden te scholen. Het beeld van de Zeeuwse ziekte, dat niemand in de provincie wil sa menwerken, verdient bij stelling. Op veel terreinen trekken overheden samen op. Dat gaat goed zolang het informeel of vrijwillig is, of bij ur gente problemen. Maar de lange adem voor een structurele aanpak van problemen ontbreekt en de op gelegde, wettelijke samenwerking - bijvoorbeeld in de gezamenlijke mi lieudienst of de veiligheidsregio - verloopt moeizaam. Dat moet beter, zegt een commis sie bestaande uit Giel Janssen, Scar- lett Kwekkeboom en Gerard Lange- raert. Die is door de provincie aan gesteld om het Zeeuwse bestuur een spiegel voor te houden. Gisteren heeft de commissie haar rapport Sa- menwerkingskracht in Zeeland #Hoedan? gepresenteerd. Het onderling vertrouwen in Zee land is broos, constateert de com missie. 'Er is weinig voor nodig om terugtrekkende bewegingen achter de dijken in gang te zetten.' Raads leden worden door kiezers afgere kend op lokale resultaten en durven te weinig over de grenzen van hun gemeente te kijken. Terwijl inwo ners zich juist weinig van bestuur lijke grenzen aantrekken, als het gaat om wonen, werken, onderwijs, sport, recreatie en zorg. Aan de andere kant ziet de provin cie Zeeland te veel als één regio. In de Middelburgse abdij wordt te wei nig rekening gehouden met ver schillen tussen Zeeuwse regio's en te veel van bovenaf gestuurd. Dat roept irritatie op. Drie tot vijf De commissie stelt voor om in drie tot maximaal vijf regio's - Walche ren, Zeeuws-Vlaanderen, de Beve- landen (al dan niet in combinatie gio in gesprek gaan over hoe we dat kunnen oplossen. Maar de ba sishouding is: Kapelle kan en wil." Een bericht van die strekking gaat na de collegevergadering van dinsdag de deur uit. Burgemees ter Hieltjes: „Ze mogen ons bel len voor overleg." Ik heb wel wat vragen over de benodigde politie- inzet en capaciteit enoverde financiering Ook Terneuzen staat open voor de nationale intocht van Sinter klaas. „Hij is ten zeerste welkom in de meest zuidelijk gelegen in ternationale haven van Neder land", spreidt burgemeester Jan Lonink de armen wijd open. Waarbij hij wel kanttekeningen plaatst. Het moet financieel en organisatorisch, vooral wat orde en veiligheid betreft, te regelen zijn. „Maar", stelt Lonink, „wij zijn nergens bang voor." Hij noemt ook al drie mogelijke loca ties, de voormalige Veerhaven aan de Westerschelde in Terneu zen, de Beurtvaartkade in Ter- neuzen en de 'intieme' histori sche haven van Sas van Gent. Ondernemersverenging Bizzy organiseert elk jaar de sinter klaasintocht in Terneuzen. Voor zitter Martijn van Battum is evenals Lonink enthousiast. „Wij willen er zeker aan meewerken, maar wel met steun van alle in stanties." Van Battum hoopt dat het lukt. „Het is een unieke kans voor Terneuzen." noemt ook alvast wat waterrijke locaties waar de goedheiligman kan aanlanden. „Ik zie hiervoor zelfs diverse locaties die in aan merking komen. De haven van Breskens, de haven van Cadzand en ook Sluis, via het Kanaal Brugge-Sluis naar de Kaai in Sluis. Sint komt immers uit het zuiden." De mooie haven van Wemel- dinge is in beginsel ideaal voor de ontvangst van Sinterklaas, geeft waarnemend burgemeester Huub Hieltjes van de gemeente Kapelle aan. „In 2010 hebben we daar Koninginnedag gevierd. Dat verliep uitstekend. Het bewijs dat we grote intochten en festivitei ten aan kunnen." Kapelle wor stelt met een probleem van prak tische aard: een evenement als de nationale intocht van de Sint Wij zijn nergens bang voor vergt nogal wat planning, ook fi nancieel. „De regel is dat we daar in de jaarplanning rekening mee houden. Dat is nu niet gebeurd. Ik heb wel wat vragen over de beno digde politie-inzet en capaciteit en over de financiering. Zo nodig moeten we met de Veiligheidsre- Zierikzee was in 1988 gastheer voor de na tionale sinterklaasin tocht. Dit jaar zal Schouwen-Duiveland zich niet aanmelden, aldus een woordvoerder. Vooral de kosten zijn een struikelblok. Noord-Be veland heeft weliswaar een prachtige haven in Colijnsplaat, maar niet de faciliteiten om de goedheiligman en zijn gevolg passend te ontvangen, verklaart burgemeester Marcel Delhez. In Veere (gastheer in 1968 en 1980), Vlissingen (1975), Middel burg (2006) en Goes is over het sint-probleem nog niet echt na gedacht of gesproken. „De ge meente Tholen houdt het bij haar eigen ontvangsten", laat die ge meente weten. Veel gemeenten kregen pas gisterochtend de brief doorgezonden die de NTR aan het Genootschap van Burgemees ters had gestuurd. „Dinsdag be spreken we de briefin de college vergadering", kondigt woord voerder Joke Boel van Goes aan. Maar Sluis weet het al. „Sinter klaas is welkom", laat burgemees ter Marga Vermue weten. „Dat biedt naar mijn mening een unieke kans om de mooie ge meente Sluis met haar aantrekke lijke kernen te laten zien aan een groot publiek in combinatie met een gezellig kinderfeest." Vermue zaterdag 24 maart 2018 - Commissie Spiegeling Zeeland Middelburg De samenwerking tussen ge meenten, provincie en water schap is te vrijblijvend. Een ex terne commissie adviseert snel maatregelen te nemen om het Zeeuwse bestuur slagvaardiger te maken. Ernst Jan Rozendaal Zeeland verwelkomt Landelijke sinterklaasintocht in Middelburg in 2006. archieffoto lex de meester de goedheiligman - Huub Hieltjes, burgemeester van Kapelle - Jan Lonink, burgemeester van Terneuzen Ondine van der Vleuten Harmen van der Werf Geef tijdens de collecteweek van HULP1HOOP1HERSTEL 26 t/m 31 maart of help op zoa.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 41