Brand in ruim van schip Reparatie weg N57 en A58 Mini Mundi baalt van schade Voorpremière film Digna Sinke in Vlissingen 4 De Zeeuwse cineaste Digna Sinke bewaart van alles. Maar waarom eigenlijk? Ze maakte er een boeiende film over, die morgen te zien is bij Film by the Sea in Vlissingen. Sinke is zelf aanwezig. OSSENISSE Op het schip de LMZ Pluto, dat gisteravond op de Westerschelde voer, heeft brand gewoed in het ruim. Daarbij raakte niemand gewond. De hulpdiensten werden rond 19.20 uur gealarmeerd. Het schip bevond zich op dat moment ter hoogte van Ossenisse en voer richting Noordzee. De LMZ Pluto is een bulkcarrier van 189,99 meter lang en 32,26 meter breed die vaart onder de vlag van de Marshall-eilanden. Het schip was geladen met schroot. Onder meer de KNRM en een MIRG-team van de brandweer rukten uit om te helpen. MIDDELBURG Rijkswaterstaat voert volgende week vanwege schades aan het wegdek onder houd uit aan toe- en afritten van de N57 en A58 bij Middelburg. Daarom zijn deze vier nachten afgesloten voor het verkeer. De toeritten naar de N57 (afsla gen 38 Middelburg-Oost) zijn in beide richtingen afgesloten van maandag 26 maart 20.00 uur tot dinsdag 27 maart 06.00 uur en van dinsdag 27 maart 20.00 uur tot woensdag 28 maart 06.00 uur. Dit werk wordt gecombi neerd uitgevoerd met het onder houd aan het Dampoortaqua duct. Het verkeer wordt omge leid over de weg van de 'oude' N57. Van woensdag 28 tot vrijdag 30 maart wordt ook aan afslagen ge- werkt.Gele borden geven de om leidingsroutes aan. MIDDELBURG Bij familiepret park Mini Mundi in Middelburg zijn ze niet blij. De laatste tijd worden vernielingen gepleegd aan miniaturen, schrijft het be drijf op Facebook. „Dagelijks zijn wij als team bezig om de miniaturen zo mooi mo gelijk voor iedereen te maken en te houden. Steeds vaker worden de miniaturen en toebehoren tij dens openingstijden met opzet kapot gemaakt en dat doet ons pijn", aldus het team. Mini Mundi vraagt iedereen een oogje in het zeil te houden en vooral de miniaturen niet kapot te maken of te beschadigen. Mensen die reageren op het bericht, suggere ren om camera's op te hangen. Het is niet duidelijk om wat voor vernielingen het precies gaat. Bewaren of weggooien, dat is de vraag. Het is een onderwerp dat veel mensen aan spreekt, merkt Digna Sinke. „Bijna iedereen heeft er wel mee te maken. Omdat je alles weggooit. Of omdat je juist veel bewaart. Of omdat je bijvoorbeeld ouders hebt met een huis vol spullen. Je krijgt al snel heel le vendige gesprekken over dit on derwerp." In haar nieuwe film 'Bewaren - of hoe te leven' onderzoekt de in Zeeuwse cineaste (Zonnemaire, 1949) waarom mensen zich om ringen met spullen en vaak moei lijk iets kunnen weggooien. Zelf bewaart ze ook van alles. „Omdat ik het leuk vind, omdat ik het mooi vind, omdat het nuttig zou kunnen zijn", zegt ze daarover in de film. Het idee voor de documentaire had ze al heel lang, vertelt Sinke. „Ik weet zelf niet eens meer hoe lang. In elk geval heb ik in 1998 voor mezelf op mini-DV een in terview met mijn moeder ge maakt hierover. Toen ik dat bandje uit mijn camera haalde, heb ik het 'Bewaren' genoemd. Ik had toen nog helemaal geen con crete ideeën voor een grote film, maar het ging toen al over exact hetzelfde onderwerp." In die twintig jaar is er wel wat veranderd. Opruimen is hip ge worden, mede dankzij goeroes zoals Marie Kondo. Minimalisten en digitale nomaden - ze komen ook aan het woord in de film - proberen met zo min mogelijk spullen te leven. Dat kan ook, nu veel digitaal kan worden opgesla gen. „Het is een andere tijd", zegt Sinke. „Doordat je de consequen ties van de digitalisering nu veel beter ziet, is het voor mij ook een veel urgenter onderwerp gewor den." Ook de Duitse Tanja Baumann doet haar verhaal in 'Bewaren'. Ze is 37 jaar, had alles wat ze wilde, zoals een goede baan en royaal appartement met mooie spullen. „Ze werd er niet gelukkig van en heeft alles weggedaan", vertelt Sinke. „Dat is wel extreem, maar ik denk dat in heel veel mensen beide kanten vertegenwoordigd zijn. Hoewel ik een echte bewaar der ben, heb ik toch af en toe het verlangen om het allemaal achter me te laten en los van alles de we reld in te trekken. Ik denk dat heel veel mensen wel eens zo'n ge dachte hebben, maar die vaak niet uitvoeren." Mijn conclusie is dat je in elk geval voor jezelf bewaart Voor Digna Sinke is filmen eveneens een vorm van bewaren: ze verzamelt beelden die ze bij zonder vindt. In 'Bewaren' is ze zelf ook te zien, op testopnames voor haar eerste afstudeerfilm 'Groeten uit Zonnemaire' (1972). „Ik wil beelden bewaren die me dierbaar zijn. Dat blikje met die testjes heb ik ook nog, terwijl klasgenoten die beelden allemaal hebben weggegooid." Haar 92-jarige moeder Truida - zij komt zondag mee naar Vlis singen - heeft een glansrol in de film. Sinke toont haar oude voor werpen die ze altijd heeft be waard, zoals een een bruidstasje met handschoenen, een strijk- ijzertje en een deken. Ze blijken te werken als een tijdmachine. „Je ziet meteen iets in haar gezicht gebeuren. In haar hoofd wordt van alles in werking gezet. Alleen al naar aanleiding van zo'n gestikt dekentje kwamen hele verhalen bij haar naar boven." Het maken van de film heeft Sinke wel aan het denken gezet. „Ik ben me er veel bewuster van geworden waarom ik dingen be waar, maar ook dat ik sommige dingen kan weggooien. Soms kom ik een koffer vol spullen te gen en dan denk ik: dat hoefik niet te bewaren. Dan gaat het ge woon de deur uit." Maar veel voorwerpen weer spiegelen de historie. Of ze zijn de sleutel tot persoonlijke herin neringen en hebben alleen al om die reden waarde. „Mijn conclusie is dat je in elk geval voor jezelf be waart", zegt Sinke. „Zolang een voorwerp je verbeelding op gang kan brengen - zoals mijn moeder opeens weer voor zich ziet hoe haar moeder stond te strijken - en zolang je daar plezier van hebt, dan moet je het gewoon bewaren. Waarom zou je het weggooien?" zaterdag 24 maart 2018 Van alles bewaren om j e te blijven herinneren A Truida, de moeder van Digna, heeft een glansrol in de film. stillsuit bewaren Rolf Bosboom Vlissingen - Digna Sinke 'Bewaren', morgen (zondag) bij Film by the Sea in bioscoop Ci- neCity in Vlissingen. Aanvang: 16.15 uur. Na afloop praat Helge Prinsen met Digna Sinke en haar moeder. De film draait van 12 april in di verse bioscopen en wordt later onder meer in fiZi in Zierikzee verwacht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 40